Dopravní hřiště předáno dětem

deti_na_dopravnim_hristiDnes dopoledne bylo nové dopravní hřiště, vybudované před halou Boži Modrého, slavnostně předáno dětem. Náklady na jeho výstavbu dosáhly 3,3 milionů korun. Hřiště je vybaveno kruhovým objezdem, značkami, semaforem, železničním přejezdem a maketou tramvaje. Lanškrounské dopravní hřiště bylo vybudováno jako dvanácté v pořadí v Pardubickém kraji. Dle vyjádření zástupkyně ministerstva dopravy je náš kraj, co se týče úrovně dopravní výchovy, nejhorší v republice, protože nejméně dětí v základních školách se věnuje dopravní výchově a chodí na dopravní hřiště.

To by se nyní v Lanškrouně mohlo změnit, protože hřiště budou moci využívat nejen místní školy, ale i ZŠ z okolních obcí. Hřiště může navštěvovat také široká veřejnost, samozřejmě pokud budou dodrženy provozní podmínky hřiště.
Organizaci využití hřiště i výuku pro všechny školy bude zajišťovat ZŠ Al. Jiráska. Učitelka Jana Dostálová, o níž starostka města říká, že je „matkou“ dopravního hřiště, se dopravní výchově věnuje už dvacet let. Nejprve založila kroužek dopravní výchovy, který dobrovolně navštěvovali žáci čtvrtých tříd, tedy ti, kteří v deseti letech mohou jezdit na kole bez doprovodu rodičů. Nyní už má škola vlastní vzdělávací plán a žáci 4. tříd mají nový předmět - Dopravní a zdravotní výchovu. „ZŠ Al. Jiráska je tak jednou z mála škol v republice, kde je dopravní výchova součástí běžné výuky a dostává se ke všem žákům školy,“ říká Jana Dostálová.
Zároveň s otevřením dopravního hřiště předal krajský koordinátor Besipu Otakar Švec lanškrounským dětem deset kol a dvacet cyklistických přileb. Kola i přilby děti hned vyzkoušely.
Dopravní hřiště je součástí sportovního areálu kam patří ještě atletický stadion a skatepark. Stavbu sportovního komplexu jako celku zajišťuje pražská firma CGM Czech. Do užívání bude předán v září letošního roku. Vedení města požádalo lanškrounského rodáka Romana Šebrleho o možnost pojmenovat atletický stadion jeho jménem.


Marie Hrynečková