Oslava znovuobnovení muzea v Lanškrouně

musketyriOslava dvaceti let od rekonstrukce a znovuobnovení Městského muzea v Lanškrouně nemohla proběhnout jinak, než rámována historickými kulisami. Slavnostním nástupem a čestnou salvou ji odstartovala skupina mušketýrů ze Sdružení přátel historie MAGNA MORAVIA Šumperk. Úvodní slovo patřilo první a jediné porevoluční ředitelce muzea PaedDr. Marii Borkovcové, která dobu svých začátků připomněla slovy:

„Když se podíváme do minulosti, tak velké poděkování patří starostovi panu Janu Špičákovi, který rozhodl spolu s tehdejším zastupitelstvem, že se bude budova muzea rekonstruovat a že vznikne historická expozice o městě Lanškrouně a jeho okolí. Za toto jeho nadčasové rozhodnutí mu velice děkuji.“ Muzeum bylo po rozsáhlé rekonstrukci a vzniku stálé expozice slavnostně znovu otevřeno v roce 1992. Ředitelka neopomněla poděkovat svým dlouholetým spolupracovníkům - textilní výtvarnici Haně Kozubové, správci sbírek a odbornému pracovníku Karlu Uhlířovi a také pracovnicím Janě Hajzlerové a Evě Skalické. Slavnostní příležitosti využila k tomu, aby poblahopřála k životnímu jubileu akademickému malíři Zdeňku Kolářskému, jenž s muzeem dlouhodobě spolupracuje. V prostorách muzea byl vybudován Kabinet jeho mincí, medailí a sochařských prací. 
Uznání za dlouholetou práci ředitelce i celému kolektivu muzea vyjádřil také děkan Zbigniew Czendlik a starostka města Stanislava Švarcová, která pronesla následující gratulaci:
„Milé městské muzeum. Slavíš v těchto dnech 20 let od svého znovuobnovení a rekonstrukce. Vážím si toho, že v našem městě jsi a těch, kteří se o tvé založení a obnovení zasloužili. Ráda k tobě posílám vzácné návštěvníky, vracejí se spokojeni, či přímo nadšeni. Chválí tvé obsáhlé a zajímavé sbírky i jejich uspořádání. Děje se kolem tebe mnoho zajímavých akcí. Mezi občany jsou vyhlášené vernisáže výstav, oblíbený je masopust. Navštěvují tě studenti píšící diplomové práce, či statě do soutěže Lanškroun historický. Tvoje sbírky se stále rozrůstají o nové předměty a fotografie. Přenádherný je s tebou čas adventní a vánoční naplněný výstavami, rušnými trhy a krásnými koncerty. Máš totiž štěstí na lidi, kteří se o tebe teď starají. Přeji ti, aby i budoucí ředitelé byli tak pracovití, nadšení a odborně zdatní, jako je tvoje současná ředitelka PaedDr. Borkovcová. A aby měli stejný cit pro výběr obětavých zaměstnanců profesionálů, jako má ona. Aby si i budoucí vedení města byla vědoma tvého významu a co nejlépe o tebe pečovala. Ať tě i v budoucnu navštěvují zvídaví a osvícení lidé. Chci věřit, že i po naší generaci v tobě zůstane něco, na co budeš hrdé a co budou moci obdivovat budoucí návštěvníci.“
Na nádvoří zámku pokračovaly oslavy hudebním programem, v němž vystoupili žáci sbormistryně Vladimíry Jetmarové. Atmosféru dotvářely stánky předvádějící dobová řemesla, jež si návštěvníci mohli vyzkoušet (kovář, řezbář, perníkářka..), k občerstvení se prodávala medovina, královská čokoláda i staročeské placky. V podání Jana Venase ml. z Plzně návštěvníci vyslechli originální pojetí historické hudby, vycházející z původních pramenů, ale i jeho vlastní tvorbu. Svůj zpěv doprovázel hrou na irské bouzouky.
Návštěvníci se hodně zajímali o vybavení mušketýrů. Ti předvedli nejen funkčnost mušket, ale i sečné zbraně na bandalíru, prachovnice pověšené na řemeni a detailně popsali oblečení. Zlatým hřebem pak byly výstřely z historického polního děla.


Marie Hrynečková