Festival pro Tibet

tibetska_vlajkaFestivalem pro Tibet se Lanškroun připojuje k městům, která chtějí upozornit na porušování lidských práv v Tibetu. Začne příští týden ve středu 7. března. Od 14 hodin si děti i dospělí mohou přijít do Kina vyzkoušet tvorbu mandal. V 16 hodin bude zahájen festival promítáním filmu Tibetský příběh, který se zabývá problémy a potřebami Tibeťanů v exilu.

Promítnut bude také dokumentární film s horolezeckou tématikou z oblasti Himalájí. Současně budou v kině od 15:30 do 17 hodin prodávány rukodělné výrobky zhotovené Tibeťany z exilových vesnic.
V pátek 9. března ve 13:30 hod. bude na náměstí před budovou radnice vyvěšena tibetská vlajka.
V loňském roce se v Lanškrouně konal Festival pro Tibet poprvé. Jeho výnos ve výši téměř tří tisíc korun byl prostřednictvím občanského sdružení M. O. S. T. předán tibetským rodinám.


Marie Hrynečková

 

Mandala znamená v sanskrtu (starém indickém jazyce) kruh. Její tvorbu znalo mnoho starých národů např. Řekové, Indové, ale hlavně Tibeťané — národ, který ve tvorbě mandaly vynikal a mezi jehož náboženskými obřady má mandala dodnes své místo. Mandala obsahuje mnohé symboly z indické, tibetské a buddhistické mytologie.
Tibeťané staví mandalu zpravidla z obarveného písku. Pomocí trychtýřovitých nástrojů zvaných čhagpur na zem vysypávají barevný obrazec, obvykle kruhového tvaru, který je symbolickým znázorněním buddhistické představy vesmíru. Krátce poté, co je mandala po několikadenní práci dokončena, je na znamení pomíjivosti a věčného koloběhu života i smrti zničena. Písek je smeten na hromadu a rozprášen ve větru nebo vhozen do řeky.



Symbolika tibetské vlajky - uprostřed vlajky je bílá zasněžená hora pod tmavě modrým nebem symbolizující Tibet, na jejímž vrcholku září žluté slunce symbolizující radost ze svobody, blahobyt a duchovní a materiální štěstí všech živých bytostí v Tibetu. Za sluncem je šest červených pásů zastupujících původních šest kmenů Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra, které jsou považován za předky Tibeťanů. Kombinace těchto pásů s barvou oblohy symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života. Před horou stojí dva sněžní lvi s plápolající hřívou reprezentující sjednocení duchovního a světského života. Ve svých zdvižených tlapách drží tříbarevný drahokam, který představuje Buddhu, dharmu a sanghu. U jejich nohou leží dvoubarevný drahokam symbolizující správné etické chování založené na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Vlajka je ze tří stran žlutě lemována. Toto lemování představuje zlato jako symbol Buddhova učení. Strana bez lemu pak vyjadřuje otevřenost Tibetu vůči nebuddhistickému učení.


Zdroj: Wikipedie