Ve městě je v současné době kolem patnácti lidí bez střechy nad hlavou. Všichni jsou z regionu. Čtyři pocházejí přímo z Lanškrouna, ostatní z blízkých obcí - Damníkova, Lukové, Ostrova, Tatenice, Třebařova… „Noci tráví na soukromé chatě, kterou jim na zimu půjčil jeden místní občan,“ říká velitel Městské policie Lanškroun Jan Schlegel.
„Jsme s nimi v kontaktu, takže máme přehled o tom, co dělají přes den. Sbírají suché dřevo z lesa na topení a vědí, že nesmějí nic kácet. Místo kolem chaty naše hlídka průběžně kontroluje - hlavně v noci, protože ve dne se pohybují po městě. Někdy jsou namazaní a perou se mezi sebou, ale vždycky je zklidníme. Dá se říci, že s nimi nemáme problém,“ shrnuje situaci J. Schlegel.
Podle Věry Ptáčkové, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MÚ nemá město žádná krizová lůžka. Pokud tedy někdo přijde a žádá pomoc, je mu nabídnut azylový dům ve Svitavách nebo v Pardubicích. „Je otázkou, zda je to pro ně řešení, protože ve všech těchto zařízeních jsou nastavená pravidla, která musí dodržovat. Většinou nesmějí být pod vlivem alkoholu a drog a to je pro ně obtížné dodržet,“ dodává V. Ptáčková.
Zůstat bez jakéhokoliv bydlení je v Lanškrouně opravdu problém. K dispozici jsou všeho všudy čtyři holobyty - je to vždy jedna místnost, společný záchod a sprcha. Ale ani zde není ubytování zdarma. Platí se i se službami (voda, elektřina) kolem tisíce korun měsíčně. Navíc jsou v současné době všechny byty obsazeny. Tři místnosti jsou obydleny po jednom člověku a v jedné místnosti bydlí maminka se třemi dětmi.
Lidé se na ulici ocitají z nejrůznějších důvodů. Server Aktuálně.cz uvádí, že mezi ohroženými jsou neúplné rodiny, rodiny s vyšším počtem dětí, senioři a lidé opouštějící instituce (dětské domovy, vězení). Řádově lze v České republice mluvit o desítkách tisíců lidí bez domova.
Marie Hrynečková