Lanškroun a jeho okolí očima polských dětí

detiV prvním listopadovém týdnu čekal na žáky Základní školy speciální Lanškroun těžký úkol – představit Lanškroun a jeho okolí kamarádům z partnerského Specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego v Pilawě Górnej. Partnerství obou škol trvá již několik let, ale letos k nám zavítala jiná skupina dětí.
Hned první den jsme společně v rámci výtvarného kroužku Barvínek a Tubička odlévali svíčky z parafínu. Naše děti většinou volily barvy pastelové, zatímco většina polských dětí se snažila o svíčku v barvách polské trikolóry.


V úterý jsme společně jeli autobusem do Letohradu. Nemohla chybět prohlídka Muzea řemesel. Obzvláště se všem dětem líbil zámecký park se strašidelnou jeskyní. Pomník Járy Cimrmana zůstal pro polské kamarády velkou záhadou, nepodařilo se nám vysvětlit vliv tohoto českého génia na upevňování česko polských vztahů. Večer jsme vše ještě důkladně probrali v restauraci U Pastýře, kde si většina polských přátel objednala smažený sýr, prý jeden z fenoménů české gastronomie.
Středeční dopoledne jsme pekli perníčky a trochu netradičně se prošli Lanškrounem. Úkolem skupinky dětí bylo projít Lanškrounem podle přiložené mapy a hledat budovy, které odpovídají přiloženým výřezům z fotografií. Zde byla potřeba spolupráce našich a polských dětí. Cílem cesty bylo hřiště na Dvorských Lánech. Odpoledne byla naplánována návštěva koňské farmy u Kněžourů v Ostrově a procházka kolem lanškrounských rybníků.
Čtvrteční den byl ve znamení Her 2011. Putovní pohár těchto her vyhráli žáci z Pilawy Górnej. Po ukončení her následovala relaxace v solné jeskyni.
Poslední den pobytu, pátek, bylo už jen malé posezení a velká diskotéka v naší škole a hlavně dlouhé loučení.
Naším příštím společným setkáním bude Český den v Pilawě Górnej. Už teď přemýšlíme, co dobrého přivezeme, abychom v Polsku ukázali jiné české jídlo, než smažený sýr.
Již na počátku pobytu jsme přátelům z Pilawy zapůjčili školní fotoaparát s velkým úkolem- FOTOGRAFOVAT, FOTOGRAFOVAT. Za týden vzniklo několik krásných fotek z okolí lanškrounských rybníků, návštěvy ostrovské farmy u Kněžourů, letohradského Muzea řemesel, z lanškrounského zámeckého parku a netradiční procházky po Lanškrouně. Nejdůležitějšími fotografiemi jsou však ty, na nichž je zachycena vzájemná spolupráce našich a polských dětí.
Pobyt se konal za podpory Města Lanškroun.


Eva Vetchá