Přátelství pokračují...

DětiV pondělí 28. března 2011 v pravé poledne přivítala naše ZŠ speciální v Lanškrouně 6 dětí a 2 učitelky z polského města Pilawa Gorna. I přesto, že projekt „NE“ postižení mezi námi byl ukončen již v září 2010, budou se české a polské děti v rámci udržitelnosti projektu setkávat s velkým potěšením ještě několik let. Vznikla totiž spousta krásných přátelství, a to nejen mezi dětmi, ale také mezi pedagogy. A jak celý česko-polský týden probíhal?

Po pondělním obědě jsme svá těla „vydali na pospas“ spinningu a ihned poté jsme relaxovali v příjemném prostředí solné jeskyně.
V úterý navštívila polská „delegace“ paní starostku Mgr. Stanislavu Švarcovou, která s projektem začínala. Kolem 10 hodiny dopolední čekalo všechny děti bowlingové zápolení. Některé nás překvapily svými profesionálními hody s dokonalou „bowlingovou technikou“. Odpoledne jsme navštívili Dětský domov v Dolní Čermné. Zde nás srdečně přivítal pan ředitel Mgr. Pavel Skřeček a děti se svými tetami. Po prohlídce Dětského Domova jsme navštívili muzeum v Dolní Čermné, kde nás provázel Mgr. Jan Růžička. Děti viděly expozici ptactva, hmyzu a dalších živočichů z lokality Dolní Čermné. V úterní podvečer jsme se sešli na školní zahradě, čeští opekli polské klobásy a polští české párky. Pozvání přijali i rodiče našich žáků a všichni dohromady se u plápolajícího ohně dobře bavili.
Během středečního rána probíhala velikonoční dílna, kde si děti vyrobily papírové velikonoční kraslice a velikonoční beránky. Středa se dále nesla v duchu výšek. Děti mohly otestovat svoji odvahu a zručnost na několika drahách horolezecké stěny v tělocvičně ZŠ Aloise Jiráska 139. Odpolední procházka k lanškrounským rybníkům všechny příjemně naladila na ochutnávku námi připravených českých bramboráčků. Den jsme zakončili příjemným posezením a večeří v restauraci U Pastýře, kde si polští vychutnávali smažený sýr, který v Polsku v této úpravě neznají.
Potom přišel tolik očekávaný čtvrteční výlet do Prahy. Byl velice náročný, proto jsme kromě procházky po klasických pamětihodnostech zvolili malou okružní plavbu po Vltavě. Děti byly nadšené jak Staroměstským náměstím, tak i Kampou či zdymadly, plavební komorou na Vltavě.  Nakonec jsme si dali pozdní oběd v restauraci Výtopna, kde nám pití přivezly modely vláčků. Děkujeme panu Štefkovi, že nám pomohl tento výlet uskutečnit.
Páteční dopoledne se děti seznámily v rámci canisterapie s fenkou Astou, která je podlézala, přeskakovala a dokonce jim jedla z ruky. Následovala závěrečná diskotéka, kde probíhala loučení s tím, že se určitě zase všichni brzy setkají.
V tento den (1. dubna) také podpořili všichni zaměstnanci školy probíhající celosvětovou kampaň s názvem „Light It Up Blue“ a přišli do zaměstnání v modrých tričkách. Modrá trička a modrá světla pomáhají zaměřit pozornost na autismus – poruchu, která ovlivňuje přibližně 67 milionů lidí na celém světě a s touto diagnózou se rodí každé 110. dítě, což jsou obrovská čísla, která znepokojují představitele států v řadě zemí.
Velké poděkování patří všem, kteří nám pomohli česko-polský týden zrealizovat. Jsou to: Horolezecký klub Lanškroun, manželé Růžičkovi – bowling na Pivovarském náměstí, SOŠ a SOU Lanškroun, Dětský domov Dolní Čermná, Mgr. Jan Růžička-Muzeum Dolní Čermná, Spinning Eva Jirásková, Veronika Jásenská a fenka Asta.

 


Mgr. Jaromíra Staňková