Evropská kosmická agentura mapovala český průmysl. V Lanškrouně.

ESATady v Lanškrouně, kolébce českého průmyslu pasivních elektronických součástek, se odehrál 1. února seminář, na němž se tři přední představitelé mezivládní organizace ESA (European Space Agency) seznamovali s výrobním programem 11 českých firem.

Z nich 6 bylo z Lanškrouna nebo z Dolní Čermné. Cesta pro české „kosmické“ součástky se otevírá.
ESA se v posledních letech stala druhým nejvýznamnějším hráčem na poli kosmického výzkumu spolu s NASA.
Ústředí má v Paříži, ale její výzkumné a koordinační kapacity ESTEC (European Space Research and Technology Centre – Evropské středisko kosmického výzkumu a techniky) jsou v Holandsku ve městě Noordwijk. Odtud přijeli do Lanškrouna pánové Mikko Nikulainen, vedoucí divize materiálů a součástek, Laurent Marchand, vedoucí sekce součástek, a Denis Lacombe, kontaktní osoba pro pasivní součástky.
Dopoledne 1. února navštívili dvě společnosti – AVX Czech Republic s.r.o., už kvalifikovaného dodavatele pro kosmické technologie, a EGGO Space s.r.o.,
Odpoledne je na zámku čekalo seznámení s městem a s místními i „přespolními“ firmami z oboru pasivních elektronických součástek a senzorů.
Zúčastnili se rovněž zástupci ze dvou vysoce specializovaných pracovišť Vysokého učení technického v Brně a ze Západočeské univerzity v Plzni.
Z Ministerstva dopravy ČR přijeli pánové Ondřej Rohlík a Petr Šmíd (ano, i pohyb kosmem je vlastně forma dopravy).
Českou vesmírnou alianci reprezentoval její prezident pan Petr Bareš.
Paní starostka Mgr. Stanislava Švarcová hosty uvítala projevem v angličtině a pak je člen Rady města Mgr. Martin Roller rovněž v angličtině seznámil s městem, jeho historií a současností.
Firmy a vysoké školy se hostům z ESA představovaly pětiminutovými prezentacemi. Mnoho poučení pak vyplynulo z více jak dvouhodinové volné diskuse v horním přísálí.
Celé jednání sledovali pánové Dr. Petr Beneš, šéfredaktor měsíčníku Sdělovací technika, a Ing. Jan Prokš, PhD., zástupce ředitele Českomoravské elektrotechnické asociace (ČSA).
Výsledkem se tak kromě přínosu pro firmy, jež se vrhnou do hledání cest, jak své výrobky uplatnit v kosmu, stane i publicita a případný prostor pro sdružení výrobců pasivních součástek a senzorů pod hlavičkou ČSA.
Možná si až po čase uvědomíme, jak významná událost se to v Lanškrouně prvního února odehrála.
„Klub“ kvalifikovaných dodavatelů součástek pro kosmické technologie je snad nejvýlučnější průmyslové seskupení. Dnes v Evropě existuje pouhých 32 firem, jež do něj patří, mezi nimi lanškrounská AVX Czech Republic s.r.o.
A ESA hledá další, protože není v pořádku, když se na evropském kosmickém programu podílí pouhých 30 procent elektronických součástek a senzorů od evropských dodavatelů a ostatní jsou z vnějšího světa, nejčastěji z USA.
Takže nastává čas bojovat o prosazení našich výrobků, a držme si palce, ať to i druhé a dalším součástkářským firmám z Lanškrounska i odjinud v České republice vyjde.


Text: Jiří Kohout
Foto: Václav Šítek


Účastníci jednání:
AVX Czech Republic s.r.o. –

www.avx.com
BVT Technologies, a.s. – www.bvt.cz
EGGO SPACE s.r.o. – www.eggo.cz
Elektronické součástky CZ, a.s. – www.es-ostrava.cz
EPCOS s.r.o. – www.epcos.cz
Harlingen s.r.o. – www.harlingen.cz
HaS Lanškroun s.r.o. – www.hasdc.cz
LAAR, a.s. – www.lesikar.eu
LUX-IDent s.r.o. – www.lux-ident.com
SCHOTT Electronic Packaging Lanškroun s.r.o. – www.schott.com
VISHAY ELECTRONIC spol. s.r.o. – www.vishay.com
Vysoké učení technické v Brně (Česká laboratoř pro elektronický šum) – www.ufyz.feec.vutbr.cz
Vysoké učení technické v Brně (Centrum senzorických, informačních a komunikačních systémů) – www.six.feec.vutbr.cz
Západočeská univerzita v Plzni – www.zcu.cz

 
Co to je ESA
Evropská kosmická agentura (ESA, European Space Agency) je mezivládní organizace pro využití vesmíru, která má v současnosti 18 členských států. Česká republika je plnohodnotným členem ESA od listopadu 2008. Sídlo ředitelství  ESA je v Paříži a její jednotlivá centra jsou ve zbytku Evropy. Zaměstnává zhruba 2000 zaměstnanců (včetně subdodavatelů a zaměstnanců jednotlivých státních kosmických agentur) a v současnosti má roční rozpočet přibližně €3 miliardy.
Kosmodromem ESA je Guyanské kosmické centrum v Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, díky jejíž blízkosti k rovníku může snadno dosáhnout komerčně důležité oběžné dráhy. Díky spolehlivému a výkonnému nosiči Ariane 4 ESA získala důležité místo na trhu kosmických dopravců posílené v současnosti novou výkonou raketou Ariane 5. Zároveň se v posledních letech stala druhým nejvýznamnějším hráčem na poli kosmického výzkumu spolu s NASA. (Podle Wikipedie.)


Zajímavé odkazy:
ESA Meeting v Lanškrouně:
http://www.spacedepartment.cz/cs/wiki/Lanskroun_meeting
Stránka České vesmírné aliance:
http://www.czechspace.eu/
Stránka České kosmické kanceláře:
www.czechspace.cz
Stránka Českomoravské elektrotechnické asociace:
www.electroindustry.cz.