Už okolo osmé ráno se sjížděly skupinky žáků či studentů se svými pedagogy a vrhaly se do instalace svých prací, obhájených v místních kolech soutěže předchozí týden.Okresní kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež Pardubického kraje ve sportovní hale místní Střední odborné školy a Středního odborného učiliště začalo v pátek 11. února pouhých 12 hodin po skončení jiné obří akce – Kalibr Cupu. Do krajského kola vyslalo 32 juniorských a 26 středoškolských týmů či jednotlivců z okresů Ústí n.O. a Svitavy.
Příležitost dostalo 50 projektů v kategorii JUNIOR (věkově žáci základních škol nebo odpovídajících nižších tříd osmiletých gymnázií). V kategorii STŘEDOŠKOLÁK to bylo 43 projektů.
Na ploše haly měly obě kategorie své samostatné plochy.
Organizaci se věnovali v místním měřítku pedagogové SOŠ-SOU, v obecném měřítku předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o.s. pan Ing. Stanislav Medřický, CSc se svými dvěma spolupracovníky.
Úvodní shormáždění moderoval pan doc. Ing. Ladislav Maixner, CSc, a praktické pokyny přednesl pan Ing. Medřický, CSc. Ke shromážděným účastníkům promluvili JUDr. Miroslav Stejskal, člen Rady Pardubického kraje a zároveň starosta blízkých Výprachtic, starostka Města Lanškrouna Mgr Stanislava Švarcová, a další řečníci.
Mezi hosty jsme viděli i představitele z družebního Dzierżoniówa – z vedení okresu, města i parnerské školy.
Hodnotitelskou porotu vytvářelo 18 pedagogů a odborníků z obou okresů spolu s předsedou AVAMETu Ing. Medřickým. Každou práci měli posoudit nejméně dva porotci a přihlíželo se i na názory dalších porotců.
Opět se objevila řada velmi nápaditých projektů. Některé středoškolské práce svědčily o podpoře firem, uvědomujících si, jak výhodné je začínat lovit budoucí talentované spolupracovníky už „v tomto rybníce“.
Soutěž měla řadu sponzorů oceňujících mimořádné práce: Město Lanškroun, firmy AVX, LUX IDent, FOREZ a další.
Mezi soutěžícími jsme viděli i vítěze loňského světového kola Filipa Naisera z litomyšlského gymnázia. Přinesl zdokonalenou verzi pomůcky pro pohybově hendikepované – pohybem oka ovládaný kurzor obrazovky. Předvádění tohoto principu zanechávalo silný dojem.
Překvapil vysoký počet projektů věnujících se zdraví, deset u juniorů (plná pětina!), a čtyři u středoškoláků.
Organizaci akce lze označit za velmi profesionální, včetně stravování tak velkého počtu lidí. Sportovní hala výborně vyhovuje takovým událostem a fotografie nasvědčují tomu, jaká skvělá nálada zde panovala.
Je velmi podstatné, že úplně všichni účastníci dostali profesionálně vytištěné diplomy. Zde se totiž neprohrává.
V rozhovoru s porotou připomněl Ing. Medřický svou opakovanou zkušenost, že neúspěšný, ale poučený účastník najde následující rok cestu, jak obstát. I v tom je smysl této soutěže. Zorientovat se a příště se prosadit.
Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/1891-tvoriva-mladez-se-predstavila#sigProId75ec89f23e