Na konkrétních příkladech ze své praxe v Rehabilitačním a diagnostickém centru Hamzovy léčebny v Košumberku potom názorně popisovala chování rodičů, které v dítěti spolehlivě vyvolává vzdor až agresi. K chybám, které děláme všichni a v nichž se posluchači - soudě podle výbuchů smíchu - zcela jasně poznávali, patří mimo jiné zbytečné posluhování dítěti, věčné příkazy, napomínání, poučování, kritika a vyhrožování.
V tomto adventním čase hovořila primářka také o tom, jak je nebezpečné dítěti dopřát vše, co si přeje. „My zabíjíme v dítěti to, co je z nejvzácnějších vrozených rysů nás všech. To je lidská touha. Jak se prudce vyvíjí naše životní úroveň, nakupujeme dětem to, co ještě nechtějí. A takový ten základní rys, který známe z knížky Malý Bobeš, kdy dítě stálo u výlohy a těšilo se na věci, které nikdy mít nemůže, představovalo si kdyby to mělo, co by s tím dělalo, tohle už děti vůbec neznají. My přemýšlíme čím ho ještě uplatit, co ještě nemá, aby se to nakoupilo pod stromek. My touhu v dětech ničíme, my po ní dupeme, děláme z nich konzumenty!“
Tříhodinová přednáška byla přerušena jedinou přestávkou. Během ní L. Pekařová trpělivě odpovídala na dotazy rodičů a také se podepisovala do knihy JAK ŽÍT A NEZBLÁZNIT SE, již je autorkou.
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/1715-agresivnichdetipribyva#sigProId7b4717c484