Branky do zámeckého nádvoří a Třešňovecké ulice, jsou uzamčeny, otevřena je pouze velká brána pod Dělnickým domem. Skupinky, které se tu scházejí, teď mají naprosté soukromí, protože prostor je od rušné Třešňovecké ulice oddělen nejen dvoumetrovou zdí, ale i původním živým plotem. Ten je ale bohužel natolik neudržovaný, že mají-li se na chodníku Třešňovecké ulice vyhnout dva chodci, musí jeden z nich vstoupit do vozovky. Jak to vypadá za zdmi, které byly loni postaveny kolem budoucích zahrad - Zámecké a Pivovarské?
Nejprve jsme s fotoaparátem nahlédli do prostoru mezi zámeckým nádvořím a Třešňoveckou ulicí, kolem něhož byla postavena zeď z bezespárového pískovcového kamene. Zdejší park, dříve nazývaný Rudý šátek, zůstává prakticky beze změny.
Budoucí Pivovarská zahrada je veřejnosti zcela nepřístupná, protože všechny branky i brány jsou uzamčeny. Za nimi je nevelká louka, jejímž středem protéká Třešňovecký potok. Značnou kritiku veřejnosti sklízí zeď vybudovaná z gabionových košů, která se obvykle staví kolem dálnic. Nedávno se jeden stavař vyjádřil: „Proč se mají kolemjdoucí dívat na masivní průmyslovou kamennou zeď v ocelových koších, kde už chybí jen střílny?“ Podle Přemysla Kokeše, autora návrhu, nelze zatím zeď považovat za dokončenou. Hotová, a pro lidi příjemnější, bude až za tři roky, kdy kompletně poroste popínavými rostlinami.
Rozpočet na stavbu obou zdí, byl 7,7 milionů korun. Pět milionů představovala státní dotace, zbytek mělo financovat město.
Text: Marie Hrynečková
Foto: Matěj Brýdl
Pivovarská zahrada
Z původní Pivovarské louky má vzniknout plnohodnotná městská zahrada. V rámci těchto úprav již vznikla gabiónová kamenná stěna, která bude během tří let zcela pohlcena vegetací popínavých rostlin a měla by tak vytvářet zelenou pohledovou bariéru. Těžká konstrukce kamene byla zvolena proto, že blízká Opletalova ulice i ulice T. G. Masaryka jsou poměrně frekventovanými tepnami a těžká zeď tento hluk výrazně pohltí. Nyní je tak díky získané dotaci Pivovarská zahrada připravena k dalším úpravám, které již nebudou díky oplocení a uzavření celého areálu poškoditelné nebo zcizitelné.
Celková koncepce zahrady je založena na moderním přístupu tvorby veřejných zahrad se zaměřením především na aktivní uživatele, rodiny, mládež a děti. Výšková úroveň zahrady bude výrazně snížena a koryto potoka bude značně rozšířeno. Louka se tak vrátí k původní výškové úrovni, která byla v minulosti změněna mnohými navážkami, ať již v souvislosti s výstavbou Opletalovy ulice, nebo navezením terénu o více než metr u pivovaru. Otevřené koryto také zvýší retenční schopnost této části města při povodních. Přes potok bude v zahradách vytvořeno několik přechodů. U azylového domu vznikne dřevěná lávka ve výškové úrovni mostu za plotem. Vprostřed zahrady bude vytvořeno rozšíření potoka do větší vodní plochy, kde uprostřed bude vytvořen ostrov se zachovanou olší. Na ostrov se bude dát dostat pouze za běžného stavu vody zaplavitelným kamenným přechodem. Podobný přechod přes vodu bude proveden také těsně před propustkem pod silnící TGM. K vodě bude vytvořen přístup pomocí širokého dřevěného schodiště a u vodní hladiny bude k dispozici široká náplavka. Zbytek zahrady směrem k pivovaru bude rovinatý s osázenými lavičkami, terasou letní zahrádky a herními prvky pro nejmenší děti. Druhý břeh směrem k Opletalově ulici bude naopak výrazně svažitý. Tento svah bude využit pro hry starších dětí a mládeže. Park bude dále doplněn sypanými cestami a množstvím vzrostlých stromů, které budou kontrastovat s pochozím intenzivním zavlažovaným trávníkem.
Projekt se nyní zpracovává v rovině architektonického a zahradního řešení. Následně bude prezentován investiční komisi a veřejnosti. Na základě připomínek bude studie upravena a bude připraven projekt pro územní řízení. Další postup prací bude závislý na možných získaných dotacích.
Přemysl Kokeš
Zámecká zahrada
Také zámecká zahrada byla v minulém roce vybavena kamenným ohrazením. Stejně jako Pivovarská zahrada získal prostor pod konírnou jedinečné odhlučněním Třešňovecké ulice. Zeď vychází z koncepce zahrady, která byla zpracována již v souvislosti s úpravou náměstí Aloise Jiráska. Tato zahrada je koncipována jako klasická klidová zahrada pro pasivní odpočinek střední generace a seniorů. Z toho vychází také charakter kamenné stěny. Není tvořena moderní konstrukcí v gabionových koších, ale metodou klasickou odkazující se ke způsobu výstavby historických městských hradeb, které hrají v této zahradě prim. Zeď je vystavěna z lomového pískovce přitesávaného tak, aby bylo zdivo kladeno na ztracenou spáru bez viditelného pojiva.
Zamýšlená koncepce předpokládá především zlepšení prostupnosti města z náměstí A. Jiráska směrem do Třešňovecké ulice. Tato osa byla vytvořena proražením průchodu ve dva metry široké hradební zdi a brankou v nově vytvořené hradbě. Tato osa bude v blízké době doplněna také schodištěm, které propojí dolní a horní zámeckou zahradu a chodníkem, který schodiště spojí s Třešňoveckou ulicí a náměstím A. Jiráska. Věřím, že tento průchod jinak málo navštěvovaným parkem bude pro obyvatele města a Třešňovce zvlášť vítanou a příjemnou zkratkou.
Dolní zámecká zahrada má být dle konceptu doplněna fontánou, tedy větší vodní plochou s výtrysky, uprostřed které bude provedena šachovnice pro hru velkých šachů s tím, že figurky, které budou muset opustit herní plán, musí být odloženy do vody fontány. Figury by měly být pojednány jako sochařské prvky, které jsou výtvarným akcentem dolní zahrady. V zahradě by měly být vysázeny nové stromy v náhradě za odstraněné a dožilé dřeviny. Dále zde bude proveden zátěžový zavlažovaný trávník, mlatová plocha pro hru pétanque. Nejpoutavějším prvkem dolní zahrady bude kolonáda podél konírny, která umožní vnímání celého prostoru z nadhledu, kde budou návštěvníci ukryti před sluncem a deštěm. Kolonádou prochází také bezbariérová část propojení z námětí A. Jiráska. Schodiště, které propojuje horní a dolní zahradu bude doplněno amfiteátrem, ve kterém bude možné pořádat koncerty, divadelní představení, nebo filmové projekce pod širým nebem. Únikové schodiště z výstavní síně Jindřicha Pravečka bude otočeno a ukryto do stavby, která bude svým charakterem působit jako prodloužení bývalé konírny. V té by pak měla vzniknout kavárna, která obslouží návštěvníky dolní i horní zámecké zahrady.
Horní zámecká zahrada je rozdělena na tři nádvoří. První nádvoří při vstupu od náměstí A.Jiráska bude upraveno jako květinová zahrada hýřící barvami a druhy rostlin. U hradební zdi pak bude vybudováno kryté trvalé pódium – jakási salla terrena – a hlediště pro pořádání kulturních akcí. Druhé nádvoří mezi zámkem a kostelem bude vybaveno labyrintem ze zastřihávaného buxusu, uprostřed kterého se bude ukrývat fontána s výtryskem. Třetí nádvoří za kostelem bude především sloužit jako průchod od branky na náměstí A.Jiráska a bude zde upravena a zastřešena vyhlídka přes hradební zeď.
Stejně jako v případě Pivovarské zahrady i zde bude záležet na možnostech získání dotací. Nicméně schodiště a chodník spojující horní a dolní zahradu by mohl být realizován ve velmi blízké době, stejně jako nový chodník kolem zdi na místě stávajícího živého plotu.
Přemysl Kokeš