Pánové navrhují budovu současné polikliniky prodat a novou vybudovat na místě garáží a parkoviště naproti současné poliklinice. Očekávané náklady na stavbu jsou 45 - 60 milionů korun. Investorem by nebylo město, ale developerská firma VEKTOR INVESTMENT, a.s. O tom, zda město prodá pozemky pod plánovanou budovou pardubické společnosti, mají rozhodnout zastupitelé města v září.Budova lanškrounské polikliniky je pro zdravotnické účely nevhodná a její rekonstrukce se nevyplatí – tvrdí ve své zprávě k posouzení nákladů rekonstrukce lanškrounské polikliniky městský architekt Přemysl Kokeš a bývalý vedoucí odboru investic Ladislav Urban.
Vysoká cena za prodej ordinací
Plány radnice se však nelíbí lékařům polikliniky Lanškroun, proto požadují, aby zastupitelé v tomto směru nedělali, v době těsně před koncem svého volebního období, žádná rozhodnutí.
Lékařům se nelíbí zejména neujasněná a stále stoupající předpokládaná cena za prodej plochy pro ordinace. „Zprvu 20 000, později 30 000 Kč/m2, celková cena 60 milionů za budovu pro 15 ordinací - t.j. 4 miliony na 1 ordinaci!- to je cena, která je neakceptovatelná,“ uvádí 10 lékařů polikliniky ve své výzvě zastupitelům.
Signatáři výzvy mají také obavy, že nová budova polikliniky bude pronajímána či rozprodána i k jiným než zdravotnickým účelům. „Představitel firmy Vektor se vyjádřil v tom smyslu, že pokud do budovy nebudou chtít jít lékaři, postaví ji klidně pro jiné komerční účely,“ píší lékaři.
Návrh budovy se některým lékařům nelíbí
Podle návrhu architekta Kokeše je nová budova navržena jako železobetonový prefabrikovaný skelet, který je doplněn monolitickými konstrukcemi. Navrhovaná stavba má stát na betonových sloupech, mezi kterými by mělo být zřízeno parkoviště pro sanitní i osobní vozy. Některým zdravotníkům se architektonický návrh budovy nelíbí: „S návrhem nesouhlasíme z důvodů estetických – předložený návrh je nevhodný do historické části města. Když jsme po panu starostovi chtěli, aby byla vyměněna okna na poliklinice, tak odpověděl, že to není tak jednoduché, že by se k tomu museli vyjadřovat památkáři. A k téhle kovové krabici, která nám byla předložena, by se nemuseli vyjadřovat? Vždyť by to žádný památkář nemohl schválit!“ píše část lékařů v další zprávě adresované vedení města.
Navrhovaná podoba není zdaleka konečná, protože bude muset projít povolovacím řízením. Například památkáři,“ uvedl Přemysl Kokeš.
Podpora zdravotnictví od města chybí
Někteří lékaři a nájemci polikliniky jsou rozhořčeni dlouhodobým postojem města v otázkách zdravotnictví: „Léta nicnedělání městského úřadu vedla k tomu, že se zdravotnická pracoviště v Lanškrouně roztříštila a jen během čtyř let z polikliniky odešli 3 lékaři. Jediné, co nám městský úřad nabídl, bylo zvýšení nájmu o 200 % od 1. 1. 2007“.
Stávající poliklinika potřebuje opravy
Podle lékařů není stav současné polikliniky tak tragický, jak uvádí město. Domnívají se, že by plně stačilo opravit 3 ordinace, udělat novou omítku, nová okna, rekonstruovat WC v 1. a 2. patře a upravit dvůr včetně vybudování přístřešku pro kočárky.
K výhradám nespokojených zdravotníků ordinujících v poliklinice přispívá také, že stávající budova nedostává od města náležitou péči. Rekonstrukci provedenou koncem loňského roku považují za nedostatečnou.
„Lanškrounu nechybí nová poliklinika, nýbrž obnovená poliklinika a parky s lavičkami a fontánami, kam by mohly chodit matky s dětmi a senioři,“ uzavírají lékaři.
Matěj Brýdl
Vizualizace: MgA. Přemysl Kokeš