Po Karlu Mikulášovi, který byl ředitelem SD od roku 1973 do roku 1986, vedl toto kulturní zařízení Pavel Šilar. Rok 1989 odstartoval mnoho změn ve vedoucích pozicích jak ve městě, tak i v n. p. Tesla Lanškroun. Výjimkou nebyl ani kulturní dům, který byl tehdy jednou z divizí Tesly.
Tesla prakticky hned začátkem roku 1990 začala jednat o vstupu zahraničního kapitálu. Ve Společenském domě se to odrazilo tak, že se v této souvislosti organizovalo mnoho jazykových kursů. Byly to zejména kursy angličtiny včetně technické a americké angličtiny, dále kursy němčiny, francouzštiny, italštiny, holandštiny, španělštiny, esperanta a od dubna 1991 v souvislosti s jednáními s japonskou firmou JCCE i japonštiny.
„V létě roku 1990 vypsalo osobní oddělení Tesly výběrové řízení na ředitele kulturního domu,“ vzpomíná tehdejší vedoucí poloprovozu hybridních obvodů Petr Skala. „Šéfa výroby hybridů jsem nemohl dělat z politických důvodů. Na toto místo šel po odchodu Franty Federleho Pavel Švec. Chtěl jsem zkusit něco nového, a tak jsem se na ten konkurz přihlásil.
Komisi, v čele s JUDr. Danačíkovou, jsem asi přesvědčil "podnikatelským záměrem“. 1. listopadu 1990 jsem byl jmenován vedoucím hospodářského střediska 16 „Kulturní dům". Měl jsem se snažit dostat toto středisko do zisku a to se podařilo.“
V kulturním domě, který si na sebe musel vydělat, docházelo k velkým změnám. Před koncem roku 1990 byla v hotelu zřízena směnárna. Na základě povolení SBČS Hradec Králové byla Tesla Lanškroun oprávněna provádět směny valut a cestovních šeků na Kčs a zpětný nákup nespotřebovaných valut a cestovních šeků.
Od 1. ledna 1991 došlo také k navýšení cen pronájmu místností v kulturním domě. Za hodinu pronájmu bylo účtováno: malý kabinet 40 Kčs, velký kabinet 65 Kčs, učebna 48 Kčs, levé přísálí 122 Kčs, bar 115 Kčs a sál 230 Kčs.
Leden 1991 přinesl i zrušení odborové knihovny. Knihy byly postupně rozprodány. V prvním kole byl svazek za pětikorunu, ve druhém kole byly za symbolickou cenu 2 Kč rozprodány asi tři tisíce knih. A nakonec si zájemci mohli zdarma odnést libovolné množství svazků.
Po zrušení dotací na kulturní a společenské pořady musel kulturní dům hledat někdy i neobvyklé cesty jak získat finance na další činnost. Proto byla 1. května 1991 otevřena v malém kabinetu stálá prodejna obuvi za ceny o deset i více procent nižší než ve státních a soukromých obchodech. Nabízely se vzory obuvi ze Snahy Brno a Jihlava. Prodejní doba byla tři dny v týdnu (úterý a čtvrtek 13 - 18 hodin, sobota 8 - 11 hodin).
V prostorách bývalé knihovny byla ve stejný den otevřena herna vybavená kulečníkem, výherními automaty, šachovými a karetními stolky. Otevřeno bylo denně od 15, v neděli od 10 hodin.
Kromě těchto nových aktivit, jež měly pomoci kulturnímu domu finančně, nezapomínalo se ani na hlavní poslání domu – kulturu. „V horších finančních podmínkách a s polovičním počtem zaměstnanců bylo pro lanškrounskou veřejnost připraveno více akcí než v roce 1990. V průměru 3x týdně byl na sále kulturní nebo společenský pořad. Mimo koncertů a divadel se pořádaly semináře pro podnikatele, různé kursy, aukce malé privatizace, programy pro děti a dospělé.
Lektoři v kursech vyučovali přes tisíc dětí a dospělých. Hospodaření SD bylo natolik dobré, že mohl věnovat 100 tisíc korun na Konto Míša a 10 tisíc korun na pomoc jugoslávským dětem.“ Takto tehdy shrnul průběh roku 1991 v kulturním domě jeho ředitel Petr Skala.
Marie Hrynečková
Všechny díly seriálu najdete na: https://www.lanskrounsko.cz/cz/historie/spolecensky-dum-v-lanskroune
Foto:
1 - Prodej obuvi v tzv. malém kabinetu v 1. poschodí kulturního domu. Snímek byl zveřejněn v prosinci 1991 v závodním časopise Teslácký svět.
2 až 10 - V červnu 1990 proběhl ve venkovních prostorách kulturního domu "Velký dětský den" a došlo i na start balónu. Archiv Městského muzea Lanškroun.