Dobré odpoledne, je pátek 26.4.2019. Dnes má svátek Oto, zítra Jaroslav.

180409 uklidmeUplynulý víkend se nesl v duchu úklidu – díky dobrovolnické akci Ukliďme svět, ukliďme Česko, jejíž hlavní myšlenkou je odhalit černé skládky a uklidit nepořádek. Do této celostátní akce se zapojily i některé obce na Lanškrounsku. V Horní Čermné se společný úklid konal již popáté, uklízelo se i v Lanškrouně. Hlavní uklízecí den připadl na sobotu 7. dubna, často však úklidy pokračují i další dny, či několikrát v roce. Šance připojit se a uklidit alespoň v okolí vašeho bydliště stále je.


Ukliďme si náš Lanškroun

Letos se poprvé v Lanškrouně pořádala oficiální dobrovolnická akce pod hlavičkou organizace Ukliďme Česko - Ukliďme svět, s názvem Ukliďme si náš Lanškroun. V pátek 6. dubna proběhl „školní úklid“ ZŠ B. Smetany, o kterém více píšeme zde. V sobotu 7. dubna se pak na parkovišti u Lidlu sešlo přes 30 dobrovolníků, kterým také není lhostejné, jak naše město a jeho okolí vypadá. Velmi nás potěšilo, že dorazilo několik rodin i s malými dětmi a členové Motobandy Lanškrounska. K úklidu se také přidali místní turisté.10
Několik dobrovolníků započalo svůj úklid hned u potoka za Lidlem a Penny marketem. Dalšími znečištěnými místy byly okolí benzinové pumpy Dota, chatařské kolonie u rybníků, odpočívadlo u lomu a samozřejmě cyklostezka okolo rybníků. Turisté úklid spojili s výletem na kolech, kdy cestou směrem na Sázavské údolí a Koburk také uklidili. Odpad se z velké části skládal z plastových PET-lahví, skleněných lahví a plechovek. Našly se i pneumatiky a další nepořádek. Technické služby Lanškroun s.r.o. nám poskytly dva velké kontejnery, do kterých jsme svezli pytle z různých stanovišť, Městský úřad Lanškroun nám zprostředkoval velké množství pytlů a rukavic.
Ačkoli náš dojem z počtu dobrovolníků byl uspokojivý, na úklid všeho nepořádku to nestačilo. Stále zde zbývá spousta míst, která si vyčištění zaslouží. Jednou ročně to zřejmě stačit nebude, proto se pokusíme uspořádat úklidů víc a oslovit větší množství lidí. V příštím roce očekáváme, že se této akce zúčastní i mnohé lanškrounské spolky, které jsme letos neoslovily.
Samy za sebe můžeme říci, že se akce povedla, a i když to bylo mnohdy náročnější spíše psychicky než fyzicky, stálo to za to. Z celého srdce děkujeme všem úžasným lidem, co přiložili ruce k dílu.

Organizátorky Pavlína Málková a Martina Fiebigerová


Ukliďme Česko, ukliďme Horní Čermnou
15Horní Čermná se k této akci připojila popáté a v obci stala se již takovou jarní tradicí. Hlavním organizátorem a otcem myšlenky je v Čermné Radek Šilar, který úklid připravuje spolu s obcí. Stejně jako v minulých letech se do úklidu zapojila základní škola, mateřská škola, myslivci, oba místní hasičské spolky, dětský domov a několik dalších jednotlivců. Dobrovolníci svými společnými silami uklidili 15 menších tras, na které byl katastr obce rozdělen. Některé trasy již byly uklizeny během víkendu 7. – 8. dubna, některá místa ale čekají na své dobrovolníky až na víkend následující. Celkový počet uklízejících dobrovolníků se již blíží neuvěřitelnému číslu 100. „Jsme moc rádi, že krom výše zmíněných dobrovolníku z minulých let se postupně připojují další. Musím přiznat, že propagace v celostátních médiích akci dost pomáhá,“ hodnotí účast na čermenském úklidu organizátor Radek Šilar.

Pavlína Hajzlerová

Foto: Marie Hrynečková, Pavlína Málková, Mgr. Martina Fiebigeorvá, SDH Nepomuky, Dětský domov Horní Čermná

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.