Lanškroun

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

28. 04. 2025 610x

Společnost Schaeffler na sociálních sítích informovala o řadě opatření, kterými v Lanškrouně snižuje svou ekologickou stopu a posiluje udržitelnost. Například vybudovala nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, které využívají zaměstnanci. Doprav...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 534x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

17. 04. 2025 574x

Fotbalový oddíl Lanškroun pořádá ve středu 30. dubna od 16 hodin v areálu fotbalového stadionu Pálení čarodějnic.

180321 draculaVernisáž 7. dubna v 15 hodin v galerii muzea. Hudební program Next Level.

Výstava o krvavé historii v Městském muzeu Lanškroun představí smyšlené bytosti, ale i reálné postavy z dávné minulosti toužící po lidských šťávách. O tom, že nejznámější upír je hrabě Dracula, nebude určitě nikdo pochybovat. Jeho příběh byl několikrát zfilmován a šlechticův hrad v rumunské Transylvánii dodnes patří k nejnavštěvovanějším památkám celého Balkánu.

Ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha posloužila tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství – už gotické kroniky zmiňují několik zásadních případů!

Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných.

Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie!

Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat, a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce, a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…? A co teprve vlkodlak – bestie z Gévaudanu!

Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, upírská čarodějnice na hranici ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální „pohyblivé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“, upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.

Výstava, která je určena pro všechny zvídavé a rády se bojící návštěvníky, měla v roce 2016 premiéru v Letohrádku Mitrovských v Brně a následně putuje po českých a moravských památkách a muzeích. Nyní se představí návštěvníkům lanškrounského muzea. Výstava, která Vás vysaje…

PaedDr. Marie Borkovcová