Lanškroun

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

28. 04. 2025 404x

Společnost Schaeffler na sociálních sítích informovala o řadě opatření, kterými v Lanškrouně snižuje svou ekologickou stopu a posiluje udržitelnost. Například vybudovala nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, které využívají zaměstnanci. Doprav...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 531x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

17. 04. 2025 501x

Fotbalový oddíl Lanškroun pořádá ve středu 30. dubna od 16 hodin v areálu fotbalového stadionu Pálení čarodějnic.

170723 hristeDo konce srpna mají být na fotbalovém hřišti nové střídačky a tribuny, kde bude 192 míst k sezení. Výkopové práce jsou v plném proudu a pracovalo se i dnes, v neděli. Při focení se stočila řeč na zajímavost vážící se k tomuto místu. Ve výkopech se totiž nacházejí kousky cihel. Není jich sice mnoho, ale s největší pravděpodobností se zřejmě jedná o pozůstatky někdejší cihelny.

Na konkrétní fakta k cihelně, jež byla kdysi v místě nynějšího fotbalového hřiště, jsme se zeptali znalce historie lanškrounských cihelen pana Stanislava Vimra. Ten bez dlouhého rozmýšlení uvedl následující fakta.

V roce 1780 zde vznikla tzv. Panská a městská cihelna, jejímiž vlastníky byly město společně s rodem Lichtenštejnů. Protože Lichtenštejnové se cihelně příliš nevěnovali, město se je po téměř 90 letech rozhodlo vyplatit a od roku 1869 se stalo jediným majitelem cihelny. V té době se razantně zvýšila produkce, kterou město potřebovalo po období velkých požárů v centru k vystavění nových cihlových domů, jež nahradily dosavadní dřevěné domky.

Cihelna byla zrušena v roce 1917. Její zánik zapříčinily dvě věci. Jednak v období 1. světové války nebyl valný zájem investovat do staveb a za druhé byla většina hlíny již odtěžena. Město se proto rozhodlo rozprodat technologie, vyrobené cihly i budovy. Údajně zůstal jen vysoký komín, na němž sídlili čápi...

V roce 1923 koupil pozemek německý sportovní spolek, který zde vybudoval fotbalové hřiště s běžeckou dráhou. Raritou bylo, že hřiště prý bylo mírně z kopce, přesto se zde hrál fotbal.

Marie Hrynečková

https://www.lanskrounsko.cz/cz/7100-nove-tribuny