Dobrý podvečer, je pondělí 25.6.2018. Dnes má svátek Ivan, zítra Adriana.

170409 krivkaNásledující úvaha bude o tom, co nedávno rozhýbalo poklidnou hladinu veřejného mínění. Socha Kajícníka před křížem. Předesílám, že nakonec mi bude asi jedno, kde bude socha umístěna, ale pokud bude přemístěna, bude mi možná něčeho trochu líto. Líto promarněné příležitosti.

Je velmi těžké, říci o uměleckém díle, zda je dobré či špatné, zda jeho umístění je vhodné nebo provokativní. Jsme lidé a to velmi různí a proto každý z nás ve stejné situaci bude vidět a prožívat úplně jiný příběh. Také i zde.

Přiznám, že když jsem sochu před křížem uviděla poprvé, úplně mi vyrazila dech, ale v dobrém slova smyslu. To je totiž kajícník v nejupřímnějším smyslu toho slova. Nahý, protože ví, že žádné skrývání mu před tváří Boží nepomůže a jeho viny půjdou všude s ním, se zakrytým obličejem, protože se tak stydí za to, jak moc zklamal vloženou a projevenou důvěru. A přesto plný ODVAHY, že nebude odmítnut, plný NADĚJE, že mu bude odpuštěno! Přišel a poklekl, vědom si svých vin, ale zároveň i své síly a dobré vůle.... a čeká.... čeká pokorně¨.... čeká před tím, kdo JEDINÝ na této zemi může jeho vinu sejmout.....

Umění NEPOTŘEBUJE žádné vysvětlování, buď Vás zasáhne napoprvé jako blesk, anebo Vás nechá hluché, budete rozpitvávat tohle a ještě tohle a dokonce i tohleto!

Ale je to v pořádku, jsme lidé a to velmi různí a proto každý z nás ve stejné situaci bude vidět a prožívat ÚPLNĚ JINÝ PŘÍBĚH.

Když to vezmu z jiné strany, celá Evropa je plná nahých nebo polonahých obrazů a soch ženských (nejen) kajícnic a v dnešní době proti tomu skoro nikdo neprotestuje. A jen se objeví jeden “pěkný mužský“ a je zle. Proč? Nejsme zvyklí, anebo každému z nás připomíná, že i my máme své viny a je nám nepříjemné, že nám je tak okatě připomíná?

Vyskytly se i názory, že socha je nemravná, no, v dnešní době nevím, ale kdo z nás někoho zabil, někoho přímo okradl? Sotva kdo. Ale v oblasti čistoty sexuality a vztahů, v dnešní době plné nevěry, promiskuity, porna a sexuálních symbolů na každém kroku, kdo má úplně čisté svědomí? Mimochodem má ruce opravdu jenom položené na stehnech a říká se, že čistému vše čisté. Proč to tak uráží?
Hoďme kamenem, kdo jsme bez viny....

Před mnoha lety, když v Paříži postavil pan Eiffel svou železnou věž, málem ho lynčovali a chtěli tu ohyzdu, co byla ostudou celého města, zbourat. Tenkrát. A co by dnes byla Paříž bez své Eiffelovky? Dokonce nese titul: Symbol Francie....

A také myslím, že skoro všichni Třebováci by svou rachitickou parodii na stavitele železnic J. Pernera, která stojí před třebovským nádražím, rádi za našeho plnokrevného mužského vyměnili. /Omlouvám se panu Pernerovi i autorovi jeho sochy, zde zase já nenalézám nic pěkného, přiznám bez mučení :-) /.

Nezávidím radním jejich rozhodování, protože podle Gaussovy křivky jsou všechny možné veličiny a údaje (včetně postojů a rozhodování) statisticky naprosto souměrně rozloženy podle nulové osy. 50% plusových reakcí je napravo a 50% negativních reakcí je nalevo. Nejmenší a (nejvíc extrémní) množství jsou na mezních okrajích a největší počet umírněných hlasů se kupí okolo prostřední nulové osy. Proto je třeba také tak obtížné sestavit funkční vládu a spolupráci politických stran, protože co je nalevo, je také napravo (viz obrázek).

A koneckonců - zvykli jsme si na našeho netradičního pana faráře, který naše malé město skutečně, když ne proslavil, tak určitě zviditelnil. Možná, že Kajícník před křížem udělá to samé, i když to není důvod, proč tam klečí.... V každém případě je to nádherný symbol. Ale bude-li přemístěn do parku nebo za kostel, ztratí skoro všechnu svou sílu, ta je totiž právě ve spojení s křížem.

Udělejte si procházku ke Kajícníkovi před křížem a podívejte se na něho nezaujatě, určitě každý budeme vidět něco jiného :-). A jen tak pro jistotu, zkuste si na jeho místě představit pěknou mladou ženu, bude to vzbuzovat také velké emoce? Nebo si řeknete: „No jo, takových je všude plno“.

Jisté je jen jedno, pokud víte něco o křesťanství, pak také víte, že Ježíš by od sebe Kajícníka nikdy NEODEHNAL.....Alena Zlámalová

Poznámka:
Článek reaguje pouze všeobecně na celkovou situaci a není reakcí na konkrétní osoby autorů jiných příspěvků

Obrázek: Gaussova křivka


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

-3 #6 ivanas 2017-04-11 13:01
Cituji A.Z.:
Všichni Třebováci - to byla „básnická nadsázka“ a DOUFALA jsem, že připojená Gaussova křivka jasně vysvětlí nemožnost tohoto tvrzení v nadpisu. Ale protože vidím, že to nestačilo, tak připojuji dovětek: Ano, máte pravdu, v nadpisu měl být ještě jeden otazník a tímto se zároveň omlouvám všem Třebovákům, kteří nám NEZÁVIDÍ... :-) autorka článku

To je samozřejmě každému jasné, že se jedná o nadsázku (protože jistě nám asi všichni Třebováci opravdu, ale opravdu nezávidí). Přesto mě to připadá trochu nefér. Je to taková nenápadná manipulace.
0 #5 A.Z. 2017-04-11 11:34
Všichni Třebováci - to byla „básnická nadsázka“ a DOUFALA jsem, že připojená Gaussova křivka jasně vysvětlí nemožnost tohoto tvrzení v nadpisu. Ale protože vidím, že to nestačilo, tak připojuji dovětek: Ano, máte pravdu, v nadpisu měl být ještě jeden otazník a tímto se zároveň omlouvám všem Třebovákům, kteří nám NEZÁVIDÍ... :-) autorka článku
+4 #4 babička 2017-04-10 10:16
Paní Aleně Zlámalové děkuji za krásný a výstižný článek - má můj obdiv, lépe bych to nenapsala. Obrazně se pod něj podepisuji a dávám palec nahoru !!!!!!!!!
-3 #3 ivanas 2017-04-10 09:18
Cituji bubeník:
Určitě závidí. Tu sochu. Já když jsem ji uviděl poprvé, taky mě vyrazila dech. Myslím, že tam dlouho nebude. Ta se vydraží za velký peníze. Určitě ji koupí nějakej vášnivej sběratel do svej sbírky.

Tak určitě :-). Možná některý Třebovák.
0 #2 bubeník 2017-04-09 23:03
Určitě závidí. Tu sochu. Já když jsem ji uviděl poprvé, taky mě vyrazila dech. Myslím, že tam dlouho nebude. Ta se vydraží za velký peníze. Určitě ji koupí nějakej vášnivej sběratel do svej sbírky.
+5 #1 ivanas 2017-04-09 21:44
Nevím, kde autorka zjistila skutečnost, že nám závidí všichni Třebováci. To by mě fakt zajímalo.