V květnu si Lanškroun tradičně připomenul ukončení druhé světové války. Začátkem měsíce uctili památku obětí války a holocaustu u pomníku na ul. Dobrovského představitelé města i občané, a to za účasti hostů, mezi nimiž byli i váleční veteráni.
Koncem minulého týdne pak starosta města s ředitelkou muzea položili květiny na místním hřbitově k pomníku usmíření u příležitosti výročí tzv. Lidového soudu, který zasedal 17. a 18. května 1945.
Dění v Lanškrouně během války a těsně po ní, popisuje v rozsáhlém článku, jež byl otištěn ve vlastivědném sborníku Lanškrounsko č. 13 (vyšel v roce 2015) ředitelka muzea Marie Borkovcová.
S jejím souhlasem zveřejňujeme celý text i s dobovými fotografiemi. Dočtete se o tom, jak v říjnu 1938 přijela do Lanškrouna první auta s Gestapem, o těžkém období války, o tom, jak 9. května 1945 do města vpochodovaly první oddíly Rudé armády i o Lidovém soudu, jež k trestu smrti popravením, oběšením nebo zastřelením odsoudil téměř dvě desítky Němců. Článek končí odsunem občanů německé národnosti, jež začal v říjnu 1645.
Marie Hrynečková
Foto:
1 až 6 - článek Marie Borkovcové uveřejněný ve vlastivědném sborníku č. 13
7 - pomník obětem války a holocaustu na křižovatce ulic Dobrovského a Králické
8 - pomník usmíření na lanškrounském hřbitově
9 - přesně to nikdo neví, ale podle některých pamětníků se masový hrob, v němž byla pohřbena část popravených občanů německé národnosti, nachází v západním rohu hřbitova