Lanškroun

Aby mohl jeřáb snést věžičku z teslácké budovy, museli ji rozříznout napůl

Aby mohl jeřáb snést věžičku z teslácké budovy, museli ji rozříznout vejpůl

22. 04. 2025 93x

Věžička na východním křídle budovy A byla od roku 1913 dominantou celého novobarokního továrního areálu. Dnes (22. 4.) jí odzvonilo. Protože byla i na jeřáb příliš těžká, musela ji bourací firma přibližně v polovině vodorovně rozříznout. ...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 445x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

13. květen - Přednáška Petra Kaliny Kyjevská Rus

13. květen - Přednáška Petra Kaliny Kyjevská Rus

22. 04. 2025 30x

Přednáška Petra Kaliny nazvaná Kyjevská Rus jako příčina současného válečného konfliktu na Ukrajině? představí Kyjevskou Rus jako někdejší společný státní útvar dnešních Ukrajinců a Rusů, což současné Rusko vede k závěrům, že je Ukrajina historicky integr...

190806 hrackyMěstské muzeum Lanškroun ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou vás srdečně zvou 31. srpna od 15 hodin do galerie muzea na vernisáž výstavy Svět hraček. Vystaveny budou dětské hračky české a československé výroby z období Rakouska-Uherska až do roku 1980.

Malí návštěvníci mohou obdivovat hračky pro chlapce-stavebnice, koňské povozy, vojáčky a hrady, železnice, autíčka atd. a také hračky pro dívky-pokojíčky, kuchyňky, kočárky, panenky, mozaiky na procvičení drobné motoriky, šití a vyšívání i různé vystřihovánky. Vystavena budou domácí divadélka, stolní hry, stavebnice, drobné hry do ruky i karetní hry. Výstava bude doplněna ceníky hraček do r. 1950, také z let 1960- 1980, informacemi o historii výroby hraček v ČSSR. Součástí výstavy bude dětský hrací koutek.

Hračky jsou významným pedagogickým prostředkem a dokladem doby. Odrážejí svět dětí a dospělých i techniku doby. Hračka je zároveň přípravou na budoucí povolání. Vystaveny budou konstruktivní, tvořivé, strategické, logické i naučné stavebnice, které patří k nejrozšířenější technické hračce. Připomenuti budou slavní tvůrci stavebnic - Adolf Richter a jeho kamenná stavebnice, konstruktivní dírková stavebnice Merkur, vyráběná od roku 1925 v Polici nad Metují a její tvůrce Vancl a další.

Stolní hry trénují stejně jako stavebnice vytrvalost, koncentraci, pozornost, trpělivost, kombinační a logické uvažování. Můžete obdivovat krásné, výtvarně zpracované herní plány starých her a jejich přebalů.

Domácí loutková divadla jsou českým fenoménem, který má velký přínos pro vývoj dítěte. Loutková, maňásková a stínová divadla přinášejí dětem dramatický umělecký zážitek. Součástí výstavy je dioráma domácí dílny - od komponentů a dílů až po celou loutku a divadlo (formy, šablony, předlohy kulis, výroba nábytku, šití oděvu na loutky atd.).

Ve druhé pol. 20. stol. se u nás vyrábělo velké množství maňásků, papírových loutek a divadélek, kulisy navrhovali významní čeští výtvarníci. Od 1. prosince 2016 bylo loutkářství v Čechách a na Slovensku uznáno jako nehmotná kulturní památka a zahrnuto do seznamu UNESCO.

Velmi atraktivní domečky a pokojíčky pro panenky vypovídají o historii bytové kultury 1880-1980 v malém. Různé kuchyňky, ložnice, obývací pokoje a dětské pokojíčky nebo koupelny zachycují proměnu bydlení v průběhu minulého století. Pokojíčky pro panenky kopírovaly svět dospělých a jejich prostřednictvím se holčičky připravovaly na svoji budoucí roli hospodyňky a paní domu.

Na výstavě jsou zastoupeny také technické hračky a vynálezy – parní strojky, konstruktivní stavebnice, automobily, vláčky, rakety ale i šicí stroje, gramofony, kamna atd. Většina plechových hraček měla svůj vlastní pohon na ve formě hodinového-pružinového strojku. Videoprezentace ukazuje tyto historické hračky v pohybu.

Významnou součástí je historie výroby dřevěných, voskových, látkových, porcelánových, celuloidových, vinylových panenek i panenek z papírmašé. Setkáme se s příběhy vzniku a výroby panenek Shirley Temple, Kathe Kruse, Lenci, Habešánek (charitativní hračka), krojovaných panenek a dalších.

Expozice neopomíjí ani historické vystřihovací panenky a oblečky. Součástí výstavy jsou hračky zobrazující výchovu dívek. K vidění budou také různé typy kamen, smaltovaného nádobí, porcelánové servisy jídelní, čajové i kávové pro panenky, různé typy vyšívání a šití na panenky, necky, pračky, valchy a žehličky.

Přijďte do muzea a nechte se okouzlit dobou, kdy jsme byli obklopeni láskou a bezpečím. Přijďte se svými nejmenšími.

PaedDr. Marie Borkovcová