Městské muzeum Lanškroun ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou vás srdečně zvou 31. srpna od 15 hodin do galerie muzea na vernisáž výstavy Svět hraček. Vystaveny budou dětské hračky české a československé výroby z období Rakouska-Uherska až do roku 1980.
Malí návštěvníci mohou obdivovat hračky pro chlapce-stavebnice, koňské povozy, vojáčky a hrady, železnice, autíčka atd. a také hračky pro dívky-pokojíčky, kuchyňky, kočárky, panenky, mozaiky na procvičení drobné motoriky, šití a vyšívání i různé vystřihovánky. Vystavena budou domácí divadélka, stolní hry, stavebnice, drobné hry do ruky i karetní hry. Výstava bude doplněna ceníky hraček do r. 1950, také z let 1960- 1980, informacemi o historii výroby hraček v ČSSR. Součástí výstavy bude dětský hrací koutek.
Hračky jsou významným pedagogickým prostředkem a dokladem doby. Odrážejí svět dětí a dospělých i techniku doby. Hračka je zároveň přípravou na budoucí povolání. Vystaveny budou konstruktivní, tvořivé, strategické, logické i naučné stavebnice, které patří k nejrozšířenější technické hračce. Připomenuti budou slavní tvůrci stavebnic - Adolf Richter a jeho kamenná stavebnice, konstruktivní dírková stavebnice Merkur, vyráběná od roku 1925 v Polici nad Metují a její tvůrce Vancl a další.
Stolní hry trénují stejně jako stavebnice vytrvalost, koncentraci, pozornost, trpělivost, kombinační a logické uvažování. Můžete obdivovat krásné, výtvarně zpracované herní plány starých her a jejich přebalů.
Domácí loutková divadla jsou českým fenoménem, který má velký přínos pro vývoj dítěte. Loutková, maňásková a stínová divadla přinášejí dětem dramatický umělecký zážitek. Součástí výstavy je dioráma domácí dílny - od komponentů a dílů až po celou loutku a divadlo (formy, šablony, předlohy kulis, výroba nábytku, šití oděvu na loutky atd.).
Ve druhé pol. 20. stol. se u nás vyrábělo velké množství maňásků, papírových loutek a divadélek, kulisy navrhovali významní čeští výtvarníci. Od 1. prosince 2016 bylo loutkářství v Čechách a na Slovensku uznáno jako nehmotná kulturní památka a zahrnuto do seznamu UNESCO.
Velmi atraktivní domečky a pokojíčky pro panenky vypovídají o historii bytové kultury 1880-1980 v malém. Různé kuchyňky, ložnice, obývací pokoje a dětské pokojíčky nebo koupelny zachycují proměnu bydlení v průběhu minulého století. Pokojíčky pro panenky kopírovaly svět dospělých a jejich prostřednictvím se holčičky připravovaly na svoji budoucí roli hospodyňky a paní domu.
Na výstavě jsou zastoupeny také technické hračky a vynálezy – parní strojky, konstruktivní stavebnice, automobily, vláčky, rakety ale i šicí stroje, gramofony, kamna atd. Většina plechových hraček měla svůj vlastní pohon na ve formě hodinového-pružinového strojku. Videoprezentace ukazuje tyto historické hračky v pohybu.
Významnou součástí je historie výroby dřevěných, voskových, látkových, porcelánových, celuloidových, vinylových panenek i panenek z papírmašé. Setkáme se s příběhy vzniku a výroby panenek Shirley Temple, Kathe Kruse, Lenci, Habešánek (charitativní hračka), krojovaných panenek a dalších.
Expozice neopomíjí ani historické vystřihovací panenky a oblečky. Součástí výstavy jsou hračky zobrazující výchovu dívek. K vidění budou také různé typy kamen, smaltovaného nádobí, porcelánové servisy jídelní, čajové i kávové pro panenky, různé typy vyšívání a šití na panenky, necky, pračky, valchy a žehličky.
Přijďte do muzea a nechte se okouzlit dobou, kdy jsme byli obklopeni láskou a bezpečím. Přijďte se svými nejmenšími.
PaedDr. Marie Borkovcová
https://www.lanskrounsko.cz/cz/8896-svet-hracek2019#sigProId85db72d505