Příjemnou noc, je pondělí 17.2.2020. Dnes má svátek Miloslava, zítra Gizela.

190825 najemneNájemníci lanškrounských městských bytů platí už devět let stejné nájemné. U většiny z nich nebyla zohledněna ani inflace a zvýšené náklady spojené s údržbou a opravou bytů. Výsledkem tak bylo zvyšování rozdílu mezi výší městského a tržního nájemného. Proto se vedení města a Městského bytového podniku rozhodlo nájemné od října zvýšit. Tato změna se týká bytových i nebytových prostor.

I po zvýšení nájmů bude bydlení v městských bytech výrazně levnější, než bydlení u soukromníků, kde se nájmy podle znalců pohybují od 150 do 200 Kč za m2. Vůbec nejlevnější možností bydlení zůstanou tzv. sociální byty, které má město v čp. 552 a 553 na ulici Sokolská (52 bytů) a v čp. 160 na Pivovarském náměstí (25 bytů). Těch se zvýšení nájmů týkat nebude.
U ostatních bytů bude výše nového nájmu stanovena podle smluv mezi městem a nájemníky.

„Zjednodušeně můžeme říci, že v průběhu času byly uzavírány tři kategorie smluv – smlouvy na dobu určitou, smlouvy na dobu neurčitou bez inflační doložky a smlouvy na dobu neurčitou s inflační doložkou,“ konstatuje jednatel Bytového podniku David Jirges. Vzhledem k tomu, že v jednotlivých obdobích byly uzavírány různé smlouvy, nemůže město upravovat výši nájmů všem rovnoměrně.

Lidé se smlouvou na dobu neurčitou a inflační doložkou (101 bytů) pocítí navýšení nájmů nejméně – u nich bude nájem navýšen pouze o inflaci - tedy v průměru ze stávajících 49 Kč/m2 na 56 Kč/m2.

U nájemníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou bez inflační doložky (183 bytů), lze zvýšit ze zákona nájemné maximálně o 20 % za tři roky – v této kategorii je v současnosti nájemné průměrně 50 Kč/m2, nové by pak mělo být 59 Kč/m2.

Těm, kteří mají smlouvu na dobu určitou, je možné určit nájemné do výše odhadní ceny bytu za m2, rozhodnutím Rady města však nejvýše o 40 %. Nyní je průměrné nájemné v tomto typu smluv 65 Kč/m2, nové pak bude v průměru necelých 80 Kč/m2. I když je u smluv na dobu určitou navýšení nejvýraznější, přesto zůstává hluboko pod odhadní cenou, která činí 100 Kč/m2. Smluv na dobu určitou je celkem 220, ale navýšení se bude týkat jen 143 z nich, protože 77 bytů je tzv. sociálních.

Jako nebytové prostory město pronajímá cca 50 objektů. Také jich se zvýšení nájemného týká.

„Z nájemného se hradí opravy a údržba společných prostor domů, jako jsou například chodby. Dále to jsou také opravy v jednotlivých bytech a celkové rekonstrukce. Právě cena stavebních prací a jednotlivých služeb od roku 2010, kdy se nájemné zvyšovalo naposledy, vzrostla natolik, že současná výše nájmů neodpovídá realitě,“ říká starosta města Radim Vetchý. Cílem je také postupně sjednotit ceny nájemného a vytvoření ceníku bytů, ve kterém bude uvedena cena za m2.

Město Lanškroun vlastní asi 560 bytů různých velikostí. Převažují byty 2+1 o velikosti kolem 50 m2 a zájem o ně je velký, jak dokládá Radim Vetchý: „Na losování a dražbě bytů bývá na jeden byt i několik desítek zájemců. Přesto, že město Lanškroun postupně byty opravuje, některé jsou ještě ve stavu, kdy se stavěly, proto vyžadují větší investice. Ostatní drobnější opravy provádíme neustále. Věřím, že i zvýšení nájmů pomůže kvalitu městských bytů zlepšit a že nájemníci budou s bydlením spokojení.“ Pracovníci Městského bytového podniku nyní jednotlivé domy procházejí, hodnotí jejich stav a plánují potřebné investice.

Ke zvýšení nájemného přistoupilo v poslední době mnoho měst. Velká vlna zdražování začala už na počátku roku. Města ho zdůvodňují hlavně velkým rozdílem mezi tržními nájmy a cenami pronájmu městských bytů. Nájmy zvýšili v tomto roce například v Jičíně, Náchodě, ve Vyškově či v Kopřivnici. A další města se budou přidávat. Od nového roku by se mělo zvýšit nájemné i v Ústí nad Orlicí.

S použitím tiskové zprávy města
zpracovala Marie Hrynečková

190825 najemne1

 

 

 

 Foto:

1 a 2 - Sociální byty, kterých se zvýšení nájemného netýká, jsou v čp. 552 a 553 (skokanských můstcích) na ulici Sokolské a v čp. 160 na Pivovarském náměstí.
3 až 13 - Příklady městských bytů.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+2 #5 Tomáš Janouch 2019-08-27 09:36
Ještě pár čísel dokládajících situaci s nedostatkem bytů. Nový byt (u kina) stojí přes 2 mil. Kč. Při koupi starého bytu např. v paneláku se s rekonstrukcí dostanete na prakticky stejnou částku, ale pořád vám okolo zrekonstruované ho bytu zůstane starý dům... Tržní nájemné je okolo 10 tis. Kč (bez energií), hypotéka na koupi bytu viz výše vyjde podobně. Kdo si to může dovolit sám z platu 22-27000 hrubého (plat dělníků u strojů)? Řeči o růstu ekonomiky jsou fajn, ale někde to má pořádnou trhlinu.
0 #4 Tomáš Janouch 2019-08-27 09:17
Cituji Pavel:
To Janouch. pokud se nehlo 9 let nájemné, tak ten krok jednou přijít musel, zase tak drastické to myslím není, vzhledem k nárůstu platů atd.
Se zbytkem lze souhlasit, ale co s tím teď, když není kde, když se tak zamyslím, tak po minulých vedeních, mimo kausy Gurmán zase tak mnoho nezůstalo, ale voliči zvolili, předpokládám i ti, kteří budou dnes platit vyšší nájemné

Zdražení, aby byly peníze pro více oprav, je ekonomicky OK. Mířil jsem na okolnosti, za kterých se provádí. Chce město nové občany, nebo ne? Jsou tu zájemci? Jsou. 560 regulovaných bytů docela slušně deformuje pracovní trh z pohledu mezd. U volných pozemků na Pivovarském náměstí nebo u tržnice město čeká na nějaké zlaté holuby, kteří ne a ne přiletět. Přitom třeba na Piv. nám. město vynakládalo peníze na provizorní udržení starých pivovarských sklepů, aby se nesesunula nad nimi vedoucí ulice. Za chvíli ta provizoria budou stát jako řádná sanace (příprava pozemku) pro nějakou budoucí stavbu. Pak jsou pozemky za sídlištěm U Papíren, ať býv. hřiště, nebo ty u nových rod. domků tamtéž. Tam město zase chtělo chytit zlatého holuba, který to měl městu postavit i s ulicemi atd... akorát kvůli (s tím souvisejícím) ekonomickým požadavkům developera město potřebovalo "ohnout" vlastní pravidla výstavby v dané lokalitě, což došlo až k soudu, který to zamítl. A dalo by se pokračovat.
-2 #3 Pavel 2019-08-26 21:10
To Janouch. pokud se nehlo 9 let nájemné, tak ten krok jednou přijít musel, zase tak drastické to myslím není, vzhledem k nárůstu platů atd.
Se zbytkem lze souhlasit, ale co s tím teď, když není kde, když se tak zamyslím, tak po minulých vedeních, mimo kausy Gurmán zase tak mnoho nezůstalo, ale voliči zvolili, předpokládám i ti, kteří budou dnes platit vyšší nájemné
+1 #2 Tomáš Janouch 2019-08-26 19:17
Z vět "Na jeden byt v losování či dražbě připadá i několik desítek zájemců..." a "Města zdražení zdůvodňují hlavně velkým rozdílem mezi tržními nájmy a cenami pronájmu městských bytů" mne mrazí. Titulek článku by klidně mohl znít: "Město využilo nouze na trhu s byty ke zdražení nájemného". ___ A to je jako vše? K čemu je občanům takové město? Co město udělá pro tu většinu neúspěšných zájemců o bydlení ve městě? -__ Pod Zámečkem můžeme vidět mistrovský kousek bývalého rudoltického starosty, kterak Rudolticím zajistil peníze z nájmů a pro lanškrounskou pracovní sílu cca 300 bytů (cca 2003-2009, jestli se nepletu). Ve srovnatelném měřítku se něco podobného povedlo "Lanškrounu" naposledy za totality (družstevní panelové domy) a v menším na Kežmarské po r. 2000. Dnes je r. 2019. Kdyby město chtělo, mohlo by zainvestovat parcely pro bytovky v rozsahu nových silnic a přívodů všech potřebných sítí. A přes svaz měst nebo jinou lobby tlačit na zjednodušení pravidel pro výstavbu, neustále se zpřísňujících technických požadavků ... aby se dalo stavět snadněji a levněji.
0 #1 doc. I.K. 2019-08-26 15:10
ŘEŠENÍ

Z městské kasy pro ztráty
Docházejí dukáty

Dost jich padlo na kultůru
Kulturák jich stál už fůru

Část bez velkých efektů
Do dotačních projektů

Avšak místní politici
Odvážní jsou pragmatici

Před voliče předstoupili
Plán slavnostně odhalili

Vaše blaho je náš zájem
Bude se vám zvedat nájem

doc. I.K.
#Lanskroun #Inocenc