Lanškroun

ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 4.)

ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 4.)

21. 04. 2025 107x

Část 4. - Áčko v letech 1946 až 2005 Suterén áčkaV suterénu byly prostorné šatny a umývárny zaměstnanců, zvlášť pro ženy a muže. V místech k Nádražní ulici si chlapi z předvýroby udělali u šaten posilovnu. ...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 412x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

20. duben - Velikonoce na Zámku Lanškroun

20. duben - Velikonoce na Zámku Lanškroun

17. 04. 2025 270x

Lidové zvyky našich předků spojené s oslavou příchodu J A R A🌸 ožijí při oblíbené akci Velikonoce na zámku v neděli 20. dubna 2025.

190825 najemneNájemníci lanškrounských městských bytů platí už devět let stejné nájemné. U většiny z nich nebyla zohledněna ani inflace a zvýšené náklady spojené s údržbou a opravou bytů. Výsledkem tak bylo zvyšování rozdílu mezi výší městského a tržního nájemného. Proto se vedení města a Městského bytového podniku rozhodlo nájemné od října zvýšit. Tato změna se týká bytových i nebytových prostor.

I po zvýšení nájmů bude bydlení v městských bytech výrazně levnější, než bydlení u soukromníků, kde se nájmy podle znalců pohybují od 150 do 200 Kč za m2. Vůbec nejlevnější možností bydlení zůstanou tzv. sociální byty, které má město v čp. 552 a 553 na ulici Sokolská (52 bytů) a v čp. 160 na Pivovarském náměstí (25 bytů). Těch se zvýšení nájmů týkat nebude.
U ostatních bytů bude výše nového nájmu stanovena podle smluv mezi městem a nájemníky.

„Zjednodušeně můžeme říci, že v průběhu času byly uzavírány tři kategorie smluv – smlouvy na dobu určitou, smlouvy na dobu neurčitou bez inflační doložky a smlouvy na dobu neurčitou s inflační doložkou,“ konstatuje jednatel Bytového podniku David Jirges. Vzhledem k tomu, že v jednotlivých obdobích byly uzavírány různé smlouvy, nemůže město upravovat výši nájmů všem rovnoměrně.

Lidé se smlouvou na dobu neurčitou a inflační doložkou (101 bytů) pocítí navýšení nájmů nejméně – u nich bude nájem navýšen pouze o inflaci - tedy v průměru ze stávajících 49 Kč/m2 na 56 Kč/m2.

U nájemníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou bez inflační doložky (183 bytů), lze zvýšit ze zákona nájemné maximálně o 20 % za tři roky – v této kategorii je v současnosti nájemné průměrně 50 Kč/m2, nové by pak mělo být 59 Kč/m2.

Těm, kteří mají smlouvu na dobu určitou, je možné určit nájemné do výše odhadní ceny bytu za m2, rozhodnutím Rady města však nejvýše o 40 %. Nyní je průměrné nájemné v tomto typu smluv 65 Kč/m2, nové pak bude v průměru necelých 80 Kč/m2. I když je u smluv na dobu určitou navýšení nejvýraznější, přesto zůstává hluboko pod odhadní cenou, která činí 100 Kč/m2. Smluv na dobu určitou je celkem 220, ale navýšení se bude týkat jen 143 z nich, protože 77 bytů je tzv. sociálních.

Jako nebytové prostory město pronajímá cca 50 objektů. Také jich se zvýšení nájemného týká.

„Z nájemného se hradí opravy a údržba společných prostor domů, jako jsou například chodby. Dále to jsou také opravy v jednotlivých bytech a celkové rekonstrukce. Právě cena stavebních prací a jednotlivých služeb od roku 2010, kdy se nájemné zvyšovalo naposledy, vzrostla natolik, že současná výše nájmů neodpovídá realitě,“ říká starosta města Radim Vetchý. Cílem je také postupně sjednotit ceny nájemného a vytvoření ceníku bytů, ve kterém bude uvedena cena za m2.

Město Lanškroun vlastní asi 560 bytů různých velikostí. Převažují byty 2+1 o velikosti kolem 50 m2 a zájem o ně je velký, jak dokládá Radim Vetchý: „Na losování a dražbě bytů bývá na jeden byt i několik desítek zájemců. Přesto, že město Lanškroun postupně byty opravuje, některé jsou ještě ve stavu, kdy se stavěly, proto vyžadují větší investice. Ostatní drobnější opravy provádíme neustále. Věřím, že i zvýšení nájmů pomůže kvalitu městských bytů zlepšit a že nájemníci budou s bydlením spokojení.“ Pracovníci Městského bytového podniku nyní jednotlivé domy procházejí, hodnotí jejich stav a plánují potřebné investice.

Ke zvýšení nájemného přistoupilo v poslední době mnoho měst. Velká vlna zdražování začala už na počátku roku. Města ho zdůvodňují hlavně velkým rozdílem mezi tržními nájmy a cenami pronájmu městských bytů. Nájmy zvýšili v tomto roce například v Jičíně, Náchodě, ve Vyškově či v Kopřivnici. A další města se budou přidávat. Od nového roku by se mělo zvýšit nájemné i v Ústí nad Orlicí.

S použitím tiskové zprávy města
zpracovala Marie Hrynečková

190825 najemne1

 

 

 

 Foto:

1 a 2 - Sociální byty, kterých se zvýšení nájemného netýká, jsou v čp. 552 a 553 (skokanských můstcích) na ulici Sokolské a v čp. 160 na Pivovarském náměstí.
3 až 13 - Příklady městských bytů.