Lanškroun

Aby mohl jeřáb snést věžičku z teslácké budovy, museli ji rozříznout napůl

Aby mohl jeřáb snést věžičku z teslácké budovy, museli ji rozříznout vejpůl

22. 04. 2025 588x

Věžička na východním křídle budovy A byla od roku 1913 dominantou celého novobarokního továrního areálu. Dnes (22. 4.) jí odzvonilo. Protože byla i na jeřáb příliš těžká, musela ji bourací firma přibližně v polovině vodorovně rozříznout. ...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 448x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

23. duben - Vandráci Vagamundos – Papua Nová Guinea

23. duben - Vandráci Vagamundos – Papua Nová Guinea

20. 11. 2024 466x

Po úspěšném vandráckém představení Střední Ameriky 2018, se kterým Jan Révai a Pavel Liška objeli celou naši republiku (přestože se skoro pokaždé pohádali o tom, jak to vlastně bylo, kdo chtěl pořád ujíždět, kdo byl protivnej, protože mu nedopřáli zajet s...

190504 malichV pořadí již pátý slavnostní večer, z cyklu Naši významní krajané, se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin na sále lanškrounského zámku. Večer bude věnován umělci, českému sochaři a malíři Karlu Malichovi. Budou promítnuty filmy Malich na Hradě a Prostě se to děje. Do života a tvorby umělce Vás uvedou historik umění Karel Srp a galerista Zdeněk Sklenář. Součástí přednášky bude i výstava originálů Karla Malicha zapůjčených z významných soukromých sbírek.

 

Karel Malich

"Podstatou práce a novátorství umělce je přesah do oblasti, kterou jsme neviděli, kterou si neumíme představit. Víme, že svět je plný dění, energií, ale nikdo nám je neztvárnil. Malich otevřel sochu a ukázal, co se děje."

Tomáš Vlček

 

Významný český sochař a malíř Karel Malich se narodil 18. 10. 1924 v Holicích. Hned po druhé světové válce ho přijali na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1945–1950), poté přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde studoval grafiku u profesora Václava Silovského.

V počátcích umělecké kariéry se Malich věnoval malbě. Jasnými temperovými barvami maloval krajinu v okolí rodných Holic. Zpočátku byly jeho obrazy pojaty kubisticky až expresionisticky. Následovaly malby a kresby, u kterých postupně došlo jak ke tvarovému zjednodušení, tak i k přechodu k čisté abstrakci.

Bolest ze ztráty otce v roce 1962 přinesla do Malichovy tvorby změnu. Výtvarný projev se minimalizoval na co nejjednodušší geometrii. Od konce šedesátých let začal vedle kresby tvořit také reliéfy a plastiky, ve kterých se zabýval otázkou světla a neustávajícího toku energie. Drát jako materiál pro plastiku Světlo - vzduch (později přejmenováno na Kosmické vejce) objevil v roce 1974. Právě drátěné plastiky Karla Malicha světově proslavily. „Hlínu jsem od začátku neměl rád, a tak jsem později začal dělat z drátů,“ vysvětluje sochař. Ve druhé polovině 70. let jich vzniklo asi čtyřicet. Zohýbané pozinkované a hliníkové dráty k sobě přivazoval provázky a výsledné objekty zavěšoval do prostoru nebo je také upevňoval k pevné základně.

Dalším materiálem, který jej velmi zaujal, bylo plexisklo. Od roku 1982 se v kresbách objevuje tvar ovoidu, který nadále Malichovy vize propojuje. K druhé poloze patří kresby, které se soustřeďují na zachycení světelných událostí v jejich tvarových proměnách.

V poslední době se vrátil ke kovu v sérii jednoduchých nástěnných a závěsných plastik, které vznikly podle jeho starších kreseb. Malichovy práce v minulosti vystavila jak česká, tak světová muzea a galerie.

PaedDr. Marie Borkovcová, ředitelka městského muzea