Razítko do pasu jako památka

Přechod20. prosince ve 23 hodin 59 minut probíhá na nejbližším silničním hraničním přechodu v Dolní Lipce – obdobně jako na všech hraničních přechodech České republiky - předpisové ukončení služby policistů a jejich odstoupení od hranic. Právě jsme se stali součástí schengenského prostoru.

Kvůli tomuto okamžiku se sešlo asi 200 lidí, převážně z polské strany. Otevření hranice je symbolicky vyjádřeno přestřižením pásky v polských národních barvách. Ta je zájemci o trofej ihned rozstříhána na malé kousky.
Vzápětí již projíždí první neodbavené vozidlo, řízené polským řidičem Davidem Byczkem. Ten z rukou policistů přebírá certifikát u příležitosti prvního překročení silničního přechodu Boboszów – Dolní Lipka po vstupu Polska a Česka do schengenského prostoru.
Postupně projíždějí ostatní řidiči, stiskem klaksonu zdraví veřejnost a od policistů také dostávají drobné dárky. Lidé sledují ohňostroj, objímají se, připíjejí a mladé dvojice okamžitě vyrážejí na krátkou půlnoční procházku do České republiky. Likvidují se - v tuto chvíli již zbytečné - cedule STOP POLICIE.
„Tak velkou účast lidí jsme určitě nečekali, mysleli jsme si, že nás to mine “ říkají překvapení policisté.

 

MH

Kdy a kde vznikla Schengenská dohoda?
Schengenská dohoda byla podepsána 14. června 1985 v lucemburské vesnici Schengen. Zakládajícími členy Schengenského prostoru byly Francie, Německo, Belgie, Nizozemí a Lucembursko.

Co je to Schengenský prostor?
Schengenský prostor je území některých evropských států, na kterém mohou osoby překročit hranice kdekoliv, aniž by musely projít hraniční kontrolou.

Jaké státy jsou a které nejsou členy Schengenu?
Členy Schengenu jsou všechny „staré“ státy EU kromě Velké Británie a Irska. Novými členy budou Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Malta. Pouze dva státy mimo EU jsou členy prostoru – Norsko a Island. Hranice neuvolnilo ze států západní Evropy také Švýcarsko.

Jak poznám, že jsem překročil hranice?
Řidiči to poznají pouze podle modrých cedulí s dvanácti žlutými hvězdičkami a názvem státu, do kterého vjíždějí. Do pátku by měly zmizet všechny závory, zátarasy a omezovače rychlostí na hranicích.

Kde bude nejbližší hraniční přechod?
Nejbližší kontroly na hranicích budou pro české občany na Slovensko – Ukrajinské hranici. Z Lanškrouna je to více než 500 km.

Můžu tedy procestovat celou Evropu bez zastavení?
Pokud vám nedojde benzín, neusnete, ani nebudete potřebovat na toaletu, tak můžete bez zastavení jet od ruských hranic v Estonsku až k Atlantskému oceánu v Portugalsku.

Bude pro cizince cesta do ČR jednodušší, nebo naopak?
Pro občany státu, který je v Schengenském prostoru nebude cesta do Česka žádný problém. Pro cizince bude ale cesta na západ mnohem složitější. Každý, kdo bude chtít vcestovat do Schengenu musí zaplatit jednotné Schengenské vízum 35€ za jeden vstup.

Jak bude vypadat hranice mezi Schengenským státem a neSchengenským?
Například slovensko-ukrajinskou hranici, dlouhou pouhých 98 km, bude strážit 886 policistů, 250 stacionárních kamer a 160 mobilních kamer pro noční vidění. Dále bude na této hranici v pohotovosti například 74 terénních automobilů, 58 motorek, 6 člunů a další vozidla. Slovensko dostalo na vybudování elektronické opony 53 milionů Euro.

Kdy zmizí kontroly na hranicích?
Již tento pátek skončili jakékoliv kontroly na pozemních hranicích. Na letištích by se mělo přestat kontrolovat na konci března 2008.


zpracoval Matěj Brýdl
(informace z
www.aktualne.cz a www.wikipedia.org)
foto: Hynek Brýdl