KDO STŘELIL DO TMY?

Elektrárny
Včera 16. dubna odvysílala Česká televize ve Večerníku z Čech reportáž, která se týkala větrných elektráren na Lanškrounsku. Přepis i reportáž ke stažení najdete pod tímto článkem.
Zásadní nepravdou v reportáži je informace, že lanškrounští zastupitelé řekli stop větrným elektrárnám a k podobnému kroku vyzývají okolní obce.

 
Tento návrh starosty Košťála zastupitelstvo města teprve projednávalo v době, kdy Česká televize už zmiňovaný spot vysílala. Na rozdíl od televizní verze však návrh při jednání zastupitelstva nezískal dostatečnou podporu a to ani v upravené verzi, ve které byla vypuštěna výzva okolním obcím.
Názory prezentované starostou Košťálem ve včerejší reportáži ČT tedy nelze považovat za stanovisko zastupitelstva, či snad celého Lanškrouna, ale pouze za jeho osobní postoj. S čím bude souhlasit zřejmě každý, je populistické tvrzení, že elektřina z větrných elektráren není levná. Na cenu elektřiny slyší téměř každý a otázkou zůstává, jaká energie levná je?
Z reportáže není zcela srozumitelná informace o zviditelnění před volbami. Pro upřesnění tedy uvádíme, že v podzimních volbách kandiduje starosta Lanškrouna Ing. Martin Košťál do krajského zastupitelstva za ODS, zatímco starosta Výprachtic JUDr. Miroslav Stejskal za ČSSD.



Výkupní ceny energie stanovuje Energetický regulační úřad Cenovým rozhodnutím (aktuálně ERÚ č. 7/2007). Následující tabulka ukazuje výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů. Z té vyplývá, že energie z větru zdaleka nepatří k „nejdražším“.

Zdroj energie / Datum uvedení do provozu

Výkupní ceny elektřiny dodané do sítě v Kč za 1 MWh
Malé vodní elektrárny VT NT
Malá vodní elektrárna uvedená do provozu v nových lokalitách po 1. lednu 2008 včetně 2 600 3 800 2 000
Biomasa
Výroba elektřiny spalováním čisté biomasy kategorie O1 v nových lokalitách po 1.1.2008 včetně 4210
Výroba elektřiny spalováním čisté biomasy kategorie O2 v nových lokalitách po 1.1.2008 včetně 3270
Výroba elektřiny spalováním čisté biomasy kategorie O3 v nových lokalitách po 1.1.2008 včetně 2520
Bioplyn, skládkový a důlní plyn
Výroba elektřiny spalováním bioplynu v bioplynových stanicích pro zdroj uvedený do provozu po 1. lednu 2008 včetně využívající určenou biomasu 3 900
Výroba elektřiny spalováním bioplynu v bioplynových stanicích pro zdroj uvedený do provozu po 1. lednu 2008 včetně využívající ostatní biomasu 3 300
Výroba elektřiny spalováním důlního plynu z uzavřených dolů 2 330
Větrné elektrárny
Větrná elektrárna uvedená do provozu po 1. lednu 2008 včetně 2 460
Geotermální energie
Výroba elektřiny využitím geotermální energie 4 500
Sluneční záření
Výroba elektřiny využitím slunečního záření pro zdroj uvedený do provozu po 1. lednu 2008 včetně 13 460

ceny jsou uvedeny bez DPH

Přepis reportáže ČT:

PŘESTAŇTE VYJEDNÁVAT O VÝSTAVBĚ DALŠÍCH VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN - k tomu vyzývají okolní obce zastupitelé Lanškrouna. Některé radnice už ale takovou výzvu odmítly.
Stop větrným elektrárnám dnes řekli zastupitelé Lanškrouna.
Martin Košťál, starosta Lanškrouna: "Energie z větrných elektráren není levná. Takže na tom pouze někdo silně vydělá a zaplatíme to my všichni ve vyšší ceně elektrické energie."
Například obec Anenská Studánka už ve svém katastru několik větrných elektráren má. Peníze za povolení k jejich výstavbě přišly obci vhod. Přesto starosta obce souhlasí s výzvou zastupitelů Lanškrouna. Jaroslav Paar, starosta Anenské Studánky: "Zájemců máme hodně, ozývají se firmy, ale už prostě nebudeme to akceptovat a skončili jsme s výstavbou."
Naopak jiné obce v okolí Lanškrouna výzvu odmítají.
Miroslav Stejskal, starosta Výprachtic:"Já si myslím, že je to určitá snaha o zviditelnění před volbama, které vlastně mají proběhnout na podzim." Některé obce o větrné elektrárny stojí. Jejich výstavba totiž do obecní pokladny přinese nemálo peněz.
Miroslav Stejskal: "Jsou teda z toho slíbené nějaké finanční prostředky, které by pomohly určitým způsobem naší obci."
Výzva zastupitelů Lanškrouna tedy připomíná spíše výstřel do tmy. Jednotlivé obce v okolí si totiž nakonec samy rozhodnou, zda větrné elektrárny chtějí nebo ne.

Reportáž ke stažení ZDE (2,8MB) zdroj: www.ceskatelevize.cz

Hynek Brýdl