ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 3.)

 ÁČKO. Nejstarší budova v areálu bývalé Tesly (část 3.)

Část 3. - Áčko v letech 1946 až 2005

Klasické uspořádání v áčku při výrobě kondenzátorů bylo rozděleno podle účelu – navijárna svitků, montáž kondenzátorů, mytí dílců, impregnace, místnost seřizovačů a údržby, příruční sklad materiálů, kanceláře mistra a technologa, svačinárna.

Pro manipulaci s materiály, rozpracovanou výrobou a s hotovými výrobky sloužily mezi patry nákladní výtahy a lávka do budovy B, kde byly sklady materiálů a expedice. Vchody do áčka vedly ze dvora, v rozích budovy, širokými schodišti do vyšších pater a sklepa.

Stěhování, stěhování, stěhování
K podstatné změně ve využití áčka došlo výstavbou nového závodu Tesla na tzv. Skleněném vrchu. Výrobní hala M1 (8 469 m²) byla dostavěna v roce 1970. Z přízemí áčka se do nových prostor odstěhovala předvýroba. Stěhování, rekonstrukce prostorů, rozšíření dílen (nové příčky, nové energetické rozvody), to byla častá činnost v Tesle Lanškroun. Rovněž stěhování strojů do áčka a z áčka bez problémů zvládla hej-rup parta.

Zařízení na výrobu kondenzátorů byla vlastní, teslácké konstrukce, produktem odboru AM (automatizace a mechanizace), který měl sídlo v areálu bývalé textilky Plyšan (dnes SOMA). Jednalo se především o navíječky svitků a montážní linky pro hospodářská střediska 25 a 30. Po schodech nebo výtahem to nešlo, ale postavilo se lešení, vybouralo okno a parapet, autojeřábem se zařízení zasunula (vysunula) do místnosti. Z AM byly taky leptací průtahy, měřicí přístroje, řídící panely a další zařízení.

Rostoucí produkci elektrotechnických součástek nebylo možné zajistit ve starém areálu, proto došlo ke vzniku pobočných závodů v Jablonném nad Orlicí, v Jihlavě a v Blatné, kam se odstěhoval určitý sortiment výrobků.

V roce 1965 byl položen základní kámen výstavby nového areálu Tesly Lanškroun na tzv. Skleněném vrchu. V letech 1970-72 se zrekonstruovaly objekty v Ostravě, kde vznikl další pobočný závod, a znovu stěhování. Nakonec vznikl pobočný závod ve Staré Lubovni na Slovensku. Jestliže základní závod v Lanškrouně zaměstnával přes 4 tisíce zaměstnanců, jako koncernový podnik s pobočnými závody to bylo kolem 8 tisíc pracovníků.

Jan Hradil a kolektiv Tesláků

Přehled všech článků týkajících se Tesly Lanškroun najdete na https://www.lanskrounsko.cz/cz/historie/tesla-lanskroun

Foto:
1 - Vchody do áčka vedly ze dvora, v rozích budovy, širokými schodišti do vyšších pater a sklepa. Foto Vladimír Jedlička, březen 2025.
2 a 3 - Design dlažby v budově A si vybaví snad každý, kdo tady pracoval. Není vyloučeno, že by se mohlo jednat o původní dlažbu. Foto Vladimír Jedlička, březen 2025.
4 - Hej-rup parta z Plyšanu zvládala časté stěhování strojů. Foto Václav Uhlíř, rok 1972.
5 až 8 - Zařízení pro výrobu kondenzátorů byla vlastní, vyráběl je odbor AM (automatizace a mechanizace), který sídlil v areálu bývalé textilky Plyšan (dnes Soma). Na snímcích Václava Uhlíře přibližně ze 70. let minulého století je zachycen Plyšan v období oslav 1. máje, dále kotelna Plyšanu, komín a vrátnice.
9 - Položení základního kamene výstavby nového areálu Tesly Lanškroun na tzv. Skleněném vrchu v roce 1965. Foto internet, autor nezjištěn.
10 - Výstavba na Skleňáku na přelomu 60. a 70. let 20. století. Výrobní hala M1 (předvýroba) byla dostavěna v roce 1970. Foto internet, autor nezjištěn.
11 - Administrativní budova, tzv. Skleňák. Foto Zdeněk Martinovský, 1972.