Koaliční zastupitelé odmítli vyhlásit referendum k biotopu

Koaliční zastupitelé odmítli vyhlásit referendum k biotopu

Na středečním zastupitelstvu to jiskřilo. A to jak mezi koalicí a opozicí, tak mezi koalicí a veřejností, které přišlo na jednání víc než jindy. Důvodem byly podpisy 1200 lidí pod peticí požadující vyhlášení referenda ke stavbě biotopu. Ze sedmihodinového jednání zabralo diskutování o biotopu skoro tři hodiny.

Na začátku starosta Radim Vetchý ostře zkritizoval organizátory petice i opozici. Uvedl, že ho kritika nepřekvapila, protože stejní lidé stejným způsobem torpédovali i stavbu L´Artu a polikliniky. Projekt biotopu je podle něj už projednaný a veřejnost o něm byla dostatečně informována. „Podle mě téhle skupině nikdy nešlo o to, aby se město rozvíjelo a určitě ani ne o to, aby se tady v čisté vodě koupalo. Upřednostňuje své politické body a zabalila je do nějakého populismu,“ uvedl starosta. Řekl, že aktivita petičního výboru znovu rozdělila lanškrounskou veřejnost a prohloubila příkopy mezi lidmi.

„Netorpédujeme,“ hájila se opozice
Opoziční zastupitel a člen petičního výboru Jiří Hurych se proti slovům starosty bránil tím, že není odpůrcem biotopu, ale chce, aby lidé měli možnost o tak zásadním projektu rozhodnout sami: „Ten projekt je občanů. A není víc, než aby si sami občané řekli, jestli ho chtějí, nebo nechtějí.“

Proti starostově kritice se ohradili i další opoziční zastupitelé. Tomáš Resler uvedl, že není pravda, že by se opozice neúčastnila projednávání investičních akcí. On sám se účastní všech jednání. K biotopu ale bylo svoláno pouze jedno setkání, a to na jaře loňského roku. S tím, že se opozice mohla k projektu vyjádřit, souhlasil Martin Košťál. Vedení města ale podle něj připomínkám nenaslouchá. „Jakmile má někdo trochu jiný názor než vy, tak hned se stane vaším nepřítelem,“ řekl bývalý starosta Košťál. Hynek Brýdl uvedl, že ani jako člen Rady města neměl dostatek informací. Sdělil, že Radě nebylo předloženo vyjádření tehdejšího městského architekta Oldřicha Bitnera adresované Radě města, kde architekt kritizuje například nedostatečný přírodní charakter biotopu, jeho umístění do stávající rekreační plochy nebo výstavbu objektu letního baru.

Spor o lokalitu
Do diskuze se zapojili nejen zastupitelé, ale i veřejnost. Tomáš Janouch dal za pravdu opozici, že vedení města projekt nedostatečně projednalo s veřejností. „Mě jako občana se nikdo nezeptal, jak si představuju čisté koupání. Jestli to chci tam, či onde. Jestli chci biotop, nebo bazén. Jestli v rybníku, nebo někde za rybníkem. Nikdo se mě nezeptal. Bylo představeno hotové řešení, kde není možné téměř nic zásadního změnit.“

Umístění biotopu do prostoru současné pláže Dlouhého rybníku obhajoval místostarosta Miloš Smola: „To místo je vybrané z jednoho prostého důvodu. Máme tady prvorepublikovou plovárnu a jakýkoliv odklon letního koupání mimo tento areál je v podstatě hřích.“

Stavbě ale bude muset ustoupit přes 70 vzrostlých stromů a dojde tak k radikální přeměně lokality. „Nevím jestli si to uvědomujeme, ale měli jsme tady tři roky covidu, nemohli jsme chodit ven. Možná i proto si spoustu z nás víc váží toho, co venku je. To, co bychom před pěti lety úplně v pohodě smetli a řekli postavme tam biotop a pokácejme stromy, tak dnes už spousta těch lidí říká ne, to je nám cenné, to je nám drahé,“ řekl Jiří Hurych.

Demokraticky proti referendu
Opakovaně zaznělo, že pokud si vedení města za projektem biotopu stojí, nemělo by mít z výsledku referenda obavy. „Vy se toho opravdu tak bojíte, že odmítnete demokratický požadavek na referendum?“ ptal se Martin Košťál. Petra Brejšová, která petičnímu výboru pomáhá zjišťovat a zveřejňovat informace o chystaném biotopu, ve svém projevu mířila na to, že koalice Lanškrounského fóra, ANO a 3PK vládne nejtěsnější možnou většinou jedenácti hlasů: „Vy nejste zas tak silná koalice, vás je 11. A proti tomu je 1200 lidí, a někteří vás asi i volili, chtějí jenom říct chceme-nechceme. Oni to nechtějí zastavit.“

Radní Josef Fuchs řekl, že biotop měla stávající koalice ve volebním programu a vyhrála s ním volby. Nevidí proto důvod ptát se v referendu. „Vy jste normální papaláši, kteří si myslí, že když mají ten mandát, tak můžou válcovat co chtějí. Strašně mě mrzí, co se z vás stalo,“ reagoval Hynek Brýdl, který z Rady města odešel na konci loňského roku.

Na opakované výzvy, aby koalice umožnila lidem demokraticky rozhodnout, zda biotop chtějí, nebo nechtějí, odpověděl Radim Vetchý slovy: „Já to referendum demokraticky nechci.“

Přistoupilo se tedy k hlasování. Opozice oslabená o nepřítomné Stanislavu Švarcovou a Petra Kotyzu potřebovala k prosazení referenda alespoň tři hlasy z koalice. Vypsání referenda ale nepodpořil žádný z koaličních zastupitelů. To se proto neuskuteční. Následně se hlasovalo ještě o třech dalších návrzích, které padly v diskuzích. Schváleno bylo pouze zveřejnění projektové dokumentace. Posunutí biotopu dál od budovy restaurace ani zadání dendrologického posudku stromů určených ke kácení nebylo přijato.

Matěj Brýdl
vizualizace: lanskroun.eu

 

Výsledek hlasování:

Vypsání referenda:
8 PRO: T. Resler, H. Brýdl, R. Bureš, J. Hurych, J. Kráčmar, J. Marek, M. Košťál, P. Dušek
9 PROTI: J. Fuchs, V. Hanyšová, S. Popelář, V. Seidl, M. Smola, J. Karlík, O. Strnad, O. Řehák, R. Vetchý
2 ZDRŽEL SE: J. Neček, L. Ševčíková
2 NEPŘÍTOMEN: P. Kotyza, S. Švarcová

Zveřejnění projektové dokumentace:
18 PRO: T. Resler, H. Brýdl, R. Bureš, J. Fuchs, J. Hurych, J. Kráčmar, J. Marek, J. Neček, S. Popelář, M. Košťál, P. Dušek, V. Seidl, M. Smola, J. Karlík, O. Strnad, L. Ševčíková, O. Řehák, R. Vetchý
1 ZDRŽEL SE: V. Hanyšová
2 NEPŘÍTOMEN: P. Kotyza, S Švarcová

Posunutí umístění biotopu:
6 PRO: R. Bureš, J. Kráčmar, J. Marek, M. Košťál, P. Dušek
7 PROTI: J. Fuchs, V. Hanyšová, V. Seidl, M. Smola, O. Strnad, L. Ševčíková, R. Vetchý
6 ZDRŽEL SE: T. Resler, H. Brýdl, J. Neček, S. Popelář, J. Karlík, O. Řehák
2 NEPŘÍTOMEN: P. Kotyza, S Švarcová

Zadání dendrologického posudku stromů určených ke kácení:
8 PRO: T. Resler, H. Brýdl, R. Bureš, J. Hurych, J. Kráčmar, J. Marek, M. Košťál, P. Dušek
3 PROTI: J. Fuchs, M. Smola, R. Vetchý
8 ZDRŽEL SE: V. Hanyšová, J. Neček, S. Popelář, V. Seidl, J. Karlík, O. Strnad, L. Ševčíková, O. Řehák
2 NEPŘÍTOMEN: P. Kotyza, S Švarcová