Okamžitou pomoc rodinám, které byly v neděli postiženy bleskovou povodní, poskytovali především hasiči. Ti přijeli Lanškrounu na pomoc z více než desítky okolních obcí a jejich čerpadla se nezastavila dlouho do večera. Město také ihned svolalo krizový štáb a povodňovou komisi, takže téměř celá městská rada byla v terénu do pozdních večerních hodin. Situaci popsal starosta města Radim Vetchý:
Od počátku jsme monitorovali potřeby lidí postižených bleskovou povodní. Sepsali jsme požadavky na technickou pomoc, na materiální vybavení a hlavně na vysoušeče. Ty se nám podařilo zajistit jak vlastními silami přes bytový podnik a další firmy v Lanškrouně, tak následně prostřednictvím hasičů ze Skutče, kteří přivezli 25 vysoušečů do skladu města okolo desáté hodiny večerní. Dnes jsou po úklidu vysoušeče postupně rozdávány postiženým rodinám.
Pokračuje pomoc města i jinou formou?
Teď (dopoledne) dobrovolní hasiči z Třešňovce a z Lanškrouna pomáhají lidem, kteří mají ve svých domovech bláto, s úklidem a stěhovat materiál. Máme i několik dobrovolníků, kteří pracují na podobných aktivitách.
Kolik rodin povodeň postihla?
Řekl bych, že se jedná o více než třicet vlastníků nemovitostí, počítám do toho i garáže. Patří tam i zahrádkáři, dále několik osobních aut, která byla zničena, protože když přišla voda nebylo možné s nimi tak rychle odjet.
Jaké další pomoci, kromě vysoušečů, se lidem dostává?
Byly to především vysoušeče, v mnohých případech byl k úklidu použit vysokotlaký čistič. Nakoupili jsme také košťata, chemické a dezinfekční prostředky. Technické služby už čistily komunikace a budou čistit dešťové vpusti - kanály. Dále bylo rozmístěno víc jak deset kontejnerů, kam je možné odhazovat zničené věci bez ohledu na třídění. Vše je pokryto vrstvou bláta, technické služby odpad průběžně likvidují a opět rozmisťují prázdné kontejnery.
Je mi jasné, že takové průtrži mračen lze stěží předejít. Přesto... zabýváte se myšlenkou, co by se dalo do budoucna udělat, aby následky nebyly tak ničivé?
V současné chvíli proběhlo šetření na bezejmenném vodním toku, který zaplavil tuto část Teslova. Jedná se o potok, který teče přes zahrádky od Minářova kopce a potom z podzámeckého vrchu. Naše vodoprávní oddělení provedlo místní šetření a na jeho základě budou učiněna technická opatření.
Děkuji Radimu Vetchému za čas, který věnoval tomuto rozhovoru. Zastihla jsem ho v pondělí po ránu na ulici B. Smetany při jednání s rodinami, které povodeň postihla nejvíce.
Marie Hrynečková
Foto:
1 a 10 - Bezejmenný potok protéká zahrádkářskou kolonií, stáčí se kolem „okálů" a hned za nimi (před garážemi) je sveden pod zem. Roura, do které vtéká, má průměr kolem 1 metru. Za normálních okolností tento rozměr stačí...
2 - Hasiči při likvidování následků povodně. Pomáhali i lidem ve vyplavených zahradách, sklepích a domcích.
3 a 5 - Vyplavené prostory se vysoušely.
4 - V tomto rodinném domku žije chlapec, který se pohybuje na vozíčku. Rampa, která ho vyváží po schodech, byla zaplavená. Voda podemlela i dlažbu u branky.
6 - Vysoušely se i řadové garáže.
7 a 8 - Kontejnery na odpad byly hned zaplněné.
9 - Pracovníci technických služeb se ihned pustili do čištění dešťových vpustí (kanálů).
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/9429-pote#sigProId0bb88414b2