Text: Jiří Kohout Foto: Tomáš Motyčka, Jiří Kohout Účastníci slavnostního otevírání prodejny obchodního družstva KONZUM se teprve shromažďovali a prodejna už začala žít svým pravidelným životem – k rampě prodejny zajížděl zásobovací kamion se zbožím.
Bylo půl osmé dopoledne v pátek 7. srpna.
Pro veřejnost se mělo otevírat o osmé hodině.
Na prostranství před prodejnou jsme viděli starostu Albrechtic Ing. Jaroslava Nováka, místostarostu Ing. Zdeňka Havlíčka a zastupitele obce.
Radu Pardubického kraje reprezentovali Ing. Václav Kroutil, radní odpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov a JUDr Miroslav Stejskal, radní odpovědný za cestovní ruch, ten je zároveň starostou sousedních Výprachtic.
Hostitelem byli představitelé vedení obchodního družstva KONZUM v čele s ředitelem a členem představenstva Ing. Miroslavem Hlavsou a Ing. Janem Švábem, místopředsedou představenstva. S nimi přijeli vedoucí odboru prodejen paní Jana Valentová, ekonomický náměstek Ing,. Zdeněk Šembera a technický náměstek Ing. Tomáš Motyčka.
Ještě před prodejnou pan ředitel Hlavsa popsal technické řešení prodejny – modulární koncepci ve světě daleko obvyklejší než u nás. Dělaji se tak i čerpací stanice, restaurace, školy, ba i pobočky bank v místech nákupních středisek. Stavby tohoto typu mají dlouhou životnost, dodavatel má reference z řady míst i v západní Evropě.
Stavba albrechtické prodejny proběhla během několika týdnů, hlavní složitostí se hned na začátku staly přeložky podzemních sítí.
Sortiment prodejny má asi 1500 položek od ovoce po drogerii, do týdne se rozjede aplikace platebního terminálu i se službami dobíjení mobilů nebo vybírání hotovosti do 1500 Kč, později i úhrady složenek.
Albrechtická prodejna patří mezi 3000 prodejen sdružení COOP se silnou vyjednávací pozicí. Na výstavbu prodejny vynaložil KONZUM 2,4 milionu Kč, především 1,8 milionu na budovu a 600 tisíc na technologie a vybavení.
KONZUM děkuje všem lidem, podílejícím se na uskutečnění projektu, i zastupitelstvu za jeho osvícené rozhodnutí podílet se na provozu prodejny
Následovala krátká prohlídka prodejny.
Je to opět novější technická verze, už bez vnitřních nosných sloupů. To dovoluje poněkud rozšířit plochu zejména před obslužným pultem.
Po prohlídce se prodejna otevřela veřejnosti a účastníci slavnostního zahájení provozu přešli do patra sousedního kulturního domu na besedu.
Tam starosta Ing. Novák v úvodním slově popsal společenský přínos prodejny pro život obce – obec ještě bude pokračovat a například vybaví okolí lavičkami a dalšímu úpravami.
Po přípitku poukázal ředitel Ing. Hlavsa na dobré zkušenosti s obdobnou prodejnou v Horních Heřmanicích otevřenou na jaře. „Chytila se“ a dosahuje měsíčních tržeb 1000 Kč na obyvatele.
KONZUM má okolo 100 prodejen. Nejde však jen budovat nové, především ty starší prodejny potřebují opravy a rekonstrukce.
KONZUM si uvědomuje, že obchod na vesnici není jen nástrojem prodejce zboží, ale obnovuje její sociální a kulturní význam, je místem setkávání lidí. Není však rentabilní a proto se velké obchodní řetězce vyhýbají sídlům s méně než zhruba 4 tisíce obyvatel. Ale proč muset jezdit pro čerstvé pečivo až do města autem? Dneškem mají Albrechtice zase o něco bohatší život.
KONZUM sází na místní dodavatele. Nejsou úplně nejlevnější, ale dbají o svoji pověst a je snadné ověřovat jejich pracovní postupy. Je to například 25 místních pekáren, 15 dodavatelů masných výrobků, 10 výrobců lahůdek, 3 pivovary, 2 mlékárny a jeden sklad zeleniny.
Radní JUDr. Stejskal připomněl, jak mnoho lidí, zejména starších, je bez auta, nebo jím nemohou jezdit. Takto se dá jejich situace zlepšovat. Pardubický kraj takové iniciativy podporuje.
Radní Ing. Kroutil věří, že se podaří obnovit možnosti prodeje vlastních výpěstků nebo výrobků bez zbytečných překážek. Obchodní síť KONZUMU se k tomu postavila čelem a venkov podporuje. Regionální výrobci postupně nabývají zkušeností, kraj pro ně pořádá například soutěž „Mls Pardubického kraje“ vrcholící 5. září na dostihovém závodišti v Pardubicích vyhlášením vítězů – asi 30 výrobců tam přihlásilo okolo 80 výrobků.
Pan Ing. Šváb, donedávna ředitel KONZUMU, zaujal širší pohled na řešení problémů venkova. Města se chovají k prodejnám obráceně – nechávají se prosit, vyžadují, aby investor přispěl nějak městu třeba výstavbou něčeho v okolí své vlastní stavby. Na venkově to je naopak, tady je žádoucí, aby obec naopak podporovala investora prodejny – to je klíčové. Zastupitelé obce musejí umět odolat výzvám občanů, ať nepodporují vnějšího investora. Problematika vesnice souvisí s tím, kam chce společnost obecně směřovat. Otázkou je, proč ve vesnici bydlet, a nepřestěhovat se do města blíž k pracovišti. V malém měřítku lze i zvětšovat počet místních pracovních příležitostí. Například prodavačky, místní pekárny a podobně.
Místo, kde nová prodejna stojí, je podle Ing. Švába lepší, než to, kde působila původní velká prodejna Jednota, které se nikdy v dřívějších dobách plně nedařilo. Nyní je to víc ve středu obce. Je to jeden z projevů naděje, že se kultura, v tomto případě zásobovací, bude do obce vracet.
Podle radního JUDr. Stejskala krajské zastupitelstvo pozoruje, jak KONZUM stmeluje vesnice a ještě se opírá o místní dodavatele.
Debata trvala déle než hodinu a shodovala se, že bez takových iniciativ by se venkov neobešel. „Máte na takovou velikost obce nejhezčí prodejnu v republice“, poblahopřál ředitel KONZUMU Ing. Hlavsa a pak doplnil „ovšem zároveň s Heřmanicemi.“
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/850-a-je-to-tady-prodejna-konzum-v-albrechticich-otevrena#sigProId9b0c3c180d