Koho chtějí "naši" poslanci a senátoři za prezidenta?

Klaus a Švejnar8. února budou poslanci a senátoři hlasovat o tom, kdo bude dalších pět let prezidentem České republiky. Ve hře jsou dva kandidáti. Současný prezident, čestný předseda ODS a favorit voleb Václav Klaus. Proti němu stojí čecho-američan, uznávaný ekonom, kandidát ČSSD a Strany zelených Jan Švejnar. V pátek 8. února začne hlasování prvním kolem volby. Zvolení prezidenta se však neočekává. Vítěz by musel získat nadpoloviční většinu hlasů v obou komorách parlamentu (v Poslanecké sněmovně nejméně 101 hlasů, v Senátu nejméně 41). Ve druhém kole potřebuje prezidentský kandidát pro zvolení nadpoloviční většinu přítomných poslanců i nadpoloviční většinu přítomných senátorů. Ve třetím kole hlasují obě komory dohromady. Bude zvolen ten, kdo získá nadpoloviční většinu hlasů přítomných zákonodárců.
My jsme se rozhodli oslovit všechny poslance (10) i senátory (4) zvolené za Pardubický kraj. Jedná se o kandidáty napříč politickým spektrem – 4 poslanci + 1 senátor za ODS, 4 poslanci ČSSD, 1 poslanec + 3 senátoři z řad KDU-ČSL a jeden poslanec za KSČM.
Každý den od 1. do 8. února budete na těchto stránkách nalézat odpovědi zákonodárců na tři otázky. Odpovědi zveřejňujeme v přesném znění a v pořadí, ve kterém nám poslanci a senátoři odpovídali.


Matěj Brýdl

Zde vám přinášíme jejich odpovědi:

Ludmila Müllerová (KDU-ČSL, senátorka – volební obvod Ústí nad Orlicí)

mullerovaMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Na tuto otázku jsem zatím všem dotazům ze strany médií odmítla odpovědět. Oba kandidáty pozorně sleduji, srovnávám jejich klady i zápory, necítím se být omezována nebo zavazována žádným doporučení stranických orgánů a svoji volbu provedu s plnou odpovědností, která je na mne z titulu mého senátorského mandátu vložena.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
V rámci současného systému jsem pro tradiční tajnou volbu.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Uvítala bych přímou volbu prezidenta a pokud bude nalezena politická shoda a bude předložen průchozí návrh o změně volebního systému ve smyslu přímé volby prezidenta, přivítám jej a podpořím.

Daniel Petruška (ODS, poslanec)

petruskaMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Vašim čtenářům je jistě známo, že jsem byl zvolen na kandidátce ODS. Poslanci a senátoři ODS se již před několika měsíci shodli na tom, že nominují jako svého kandidáta současného prezidenta, pana prof. ing. Václava Klause CSc. Přednost mu dávám nejen kvůli tomu, že máme na svět podobný pohled, ale zejména proto, že se domnívám, že pan prezident naši zemi reprezentuje důstojně. Prezident Klaus je jazykově vybaven, je to člověk s pevnými postoji, dbá podle mne na zájmy České republiky. Myslím si, že takového člověka v čele země potřebujeme zejména nyní, když je naše suverenita výrazně omezena naším členstvím v EU. Nepovažuji demokracii za bezchybný způsob vlády. Pokud se však shodneme na tom, že je to zatím způsob nejspravedlivější, přeji si v čele země člověka, který nebude jen slepě přijímat to, co nám k přijetí předloží nezvolení představitelé EU, kteří nebyli nikým zvoleni a tudíž nemají ke svým postojů žádný mandát. Pan prezident dlouhodobě hájí svobodu jednotlivce. Nevyužívá momentálně módních postojů k získání popularity. Své názory má pečlivě promyšlené a podložené argumenty. To říkám přesto, že s ním mnohdy nesouhlasím. V neposlední řadě se domnívám, že se nenacházíme na žádném historickém zlomu českých dějin, jako tomu bylo v roce 1918 nebo v roce 1989. Tehdy nebyly v naší zemi vyprofilované osobnosti s přirozenou autoritou, která by je předurčovala k nástupu do takové funkce. Dnes tomu tak není. Naopak, současný prezident je člověkem, který celou dobu od roku 1989 nesl "kůži na trh", své názory a svá rozhodnutí obhajoval před veřejností a nese samozřejmě i odpovědnost za to, co se za jeho působení ve vrcholných státních funkcích nepovedlo. To je pro mne ta nejsilnější kvalifikace, protože pan Klaus tak prokázal odvahu se v reálném životě poprat s úkoly, před které byl postaven. A já chci mít odvážného prezidenta!

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Jsem pro tajnou volbu. Tento způsob volby je pro volbu osob obvyklý. Tajnou volbu využívá parlament při volbě orgánů Sněmovny, při volbě členů různých komisí a rad, proto nevidím důvod, proč by tomu mělo v případě volby prezidenta být jinak. Tajná volba je volbou nejsvobodnější, nikdo nemůže být napadán za to, jak volil.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
O tomto způsobu volby jsem hodně přemýšlel. Nejprve je třeba si uvědomit, jaký ústavní systém je založen naší ústavou. Vzhledem k tomu, že v naší zemi není prezidentský systém, ve kterém má prezident výrazné pravomoci a ve kterém může být i hlavou vlády, byla by změna volby na přímou samoúčelná. Co by přímá volba bez dalších změn pravomocí prezidenta přinesla? Vůbec nic. Občané by možná měli lepší pocit, že na Hradě je někdo, kdo jim byl v době volby nejsympatičtější, ale je třeba se ptát, jestli za tento pocit chceme zaplatit miliardu korun, kterou každé volby stojí. Také je otázkou, zda by občané k volbám přišli. Již dnes mnoho občanů své právo volit nevyužívá. Prezident zákony nenavrhuje ani nerealizuje praktické politické kroky, které mají dopad na život občanů. Toto v našem systému vykonává vláda. Pokud bychom tedy chtěli zavést přímou volbu prezidenta, museli bychom od základu změnit ústavu tak, aby se se zvoleným prezidentem měnila i vláda. Existují samozřejmě i hybridní systémy, například ve Francii, ale je pravdou, že v každé společnosti během let vznikají i nepsané zvyklosti a tradice. Tradicí naší republiky je volba nepřímá a parlamentní ústavní systém, kdy vláda vzejde z parlamentních voleb a prezident je funkce více reprezentativní než exekutivní. Z reakce veřejnosti na reformní kroky vlády je zřejmé, že lidé nemají rádi změny, i když jsou pro ně dobré. Je to přirozená lidská vlastnost. Pokud odhlédneme od všech mnou uváděných faktů, přímá volba by vnesla do prezidentské volby ještě dva prvky, které by nemusely být pozitivní. Prvním prvkem je situace, že o tuto funkci bude usilovat osoba vysoce populární, druhým prvkem je situace, že o tuto funkci bude usilovat osoba s neomezenými finančními zdroji. Mohlo by snadno dojít k situaci, že funkci prezidenta takový člověk získá, přestože ani popularita ani majetek nezajišťují, že tato osoba bude splňovat kritéria, která jsem uvedl ve své odpovědi na Vaši první otázku. Pokud tedy opravdu chceme přímou volbu prezidenta, musí takové změně předcházet celospolečenskýá diskuze o celkové změně našeho ústavního systému, ze které vyplyne, co si občané přejí a také to, že si uvědomují, co pro ně taková zásadní změna ústavy a ústavního pořádku bude znamenat.

Václav Snopek (KSČM, poslanec)

snopekMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Takovému, který dokáže hájit naše národní zájmy nejen v Evropě, ale i ve světě. Nebude přezíravý k potřebám občanů a bude skutečně nadstranický.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Nemám problém s ani jednou z možných. Jsem však proti tomu, aby kterákoliv z parlamenních stran návrhem veřejné volby , lépe vyjádřeno veřejnou volbou "upevňovala" svoji jednotnost.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Přímá volba i prezidenta je výrazem a formou přímé demokracie. Přímou volbu tedy ano, prezidentský systém ne.


Radko Martínek (ČSSD, poslanec)

martinekMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Budu volit Jana Švejnara zejména z důvodů jeho názorů a postojů na ekonomiku, nutnost sociálního státu, ale také pro jeho způsob vystupování a jednání s lidmi.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Jsem pro tajnou volbu, veřejná mi ale samozřejmě nevadí.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Myslím, že by se prezident měl volit přímo. Hovoří o tom i současná "předvolební kampaň" i snaha stávajícího prezidenta vyhnout se konfrontaci se svým soupeřem.

Václav Koukal (KDU-ČSL, senátor – volební obvod Svitavy)

koukalMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Tomu, který spojuje naši společnost.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Já pro veřejnou, ale praktická je tajná volba, protože osvobozuje členy politických stran při hlasování. Já členem politické strany nejsem.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Souhlasím.

Pavel Severa (KDU-ČSL, poslanec)

severaMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
V tuto chvíli ještě nejsem rozhodnut. Oba kandidáti jsou výrazné osobnosti a považuji za přínosné jejich názory, postoje a představy sledovat a vyhodnocovat pro moje rozhodnutí. Chci se rozhodnout odpovědně tak, abych uměl svoji volbu dostatečně zdůvodnit nejen sobě ale i občanům, co mne vedlo k volbě jednoho či druhého kandidáta. Nejsem ochoten podlehnout povrchnímu citovému rozhodování v předvolební vyvolané hysterii. Volba prezidenta je dle mého soudu vážný a odpovědný akt, nechci aby celá volba byla relativizována a zjednodušována "foglarovsky" : Volíš Losnu nebo Mažňáka ?" Jsem přesvědčen, že rozhodnutí, kterého kandidáta zvolit musí být učiněno tak, aby to bylo ku prospěchu budoucnosti naší země. Svým způsobem skoro závidím občanům, kteří mi píší či sdělují svoje jasná rozhodnutí pro svého oblíbeného kandidáta. Chci se rozhodnout a rozhodnu se odpovědně ale v tuto chvíli je moje preference 50 : 50.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Veřejná volba mi nevadí. Protože každý musí umět svoji volbu odpovědně odůvodnit - minimálně sám sobě, tak veřejná volba je samozřejmě legitimní volba a je platná volba. Otázkou však je, zda veřejná volba by byla dostatečně svobodná pro mnohé volitele, kteří jsou více či méně zavazováni k tomu volit někoho s kým třeba nesouhlasí. Mám tím na mysli v tuto chvíli volitele z ČSSD, jejichž vrcholní představitelé navrhují veřejnou volbu nikoliv za účelem vyšší transparentnosti volby ale zejména z důvodu snahy zkontrolovat všechny volitele, protože tuší, že jejich postup může být v rozporu s názorem některých jednotlivců. Pozice volitelů z ČSSD je diametrálně horší z hlediska možnosti rozhodnout se než třeba volitelů KDU-ČSL, kterým bolo doporučeno volit jednoho z kandidátů, ale nikterak to neznamená sankcionování kteréhokoliv volitele v případě jiného rozhodnutí. Veřejná volba je možná, tajná volba je svobodnější. Tady je třeba vidět i v souvislostech historický vývoj volby prezidenta. Myslím, že i v minulosti výhody a nevýhody tajné či veřejné volby byly zvažovány a logicky po zkušenostech jednotlivé generace seznaly, že tajná volba je pro rozhodování nejsvobodnější forma.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Trochu jsem již odpověděl v předcházející otázce, ale považuji za nutné ještě doplnit následující pocit. Vyslovím něco nepopulárního, ale politik musí umět říkat i to co v dané době zrovna není většinový názor. Před několika lety jsem volbu prezidenta do budoucnosti naproto jasně viděl jako volbu přímou, tato forma volit prezidenta přímo občany země se mi zdála bez jakékoliv pochybnosti. V průběhu následujících let jsem začal o přínosnosti přímé volby prezidenta více a více pochybovat nikoliv proto, že bych nepřál občanům možnost rozhodovat, ale začal jsem vnímat souvislosti, které mohou velmi volbu ovlivnit. Stále více je mi jasné, že tak jako v jiných volbách je naprosto klíčové rozhodování na základě informací z médií. V přímé volbě rozhodnou o tom, kdo bude zvolen, média. V současné době je umělá hysterie kolem volby prezidenta pouze a jen dílem mediálního trhu, pro který je toto téma zajímavé. Pokud se ohlédnete několik let nazpět a zjistíte si míru oblíbenosti některých osobností v té době a představíte si hypotetickou volbu prezidenta, tak lehce logicky zjistíte, že pokud by v té době byla přímá volba prezidenta, tak bychom si zvolili jednoho nejmenovaného ředitele televize, protože to byla v té době nejpoulárnější a nejznámější osobnost. A odpovězte si sami, zda by to s ohledem na budoucnost byla volba nejlepší. V posledních letech se mi zdá, že mnozí politici, kteří nejsou ochotni, schopni či připraveni hájit svůj názor, svoji představu či rozhodnutí, tak svoji nestatečnost zakrývají populisticky za tvrzení o přímé volbě či o referendu na všechno. Já to tak nevidím. Pokud bychom měli rozhodovat místo politiků jen v referendech a jen přímou volbou - pak je logické, že politiky nepotřebujeme, když by každý občan rozhodoval sám za sebe. Kardinální otázkou však je, zda by země byla řízena lépe a kvalitněji, protože je jisté, že pro svoje rozhodování by měli jednotliví občané daleko méně informací pro odpovědné rozhodnutí než politici, kteří jsou pověřeni vykonávat mandát jim svěřený od občanů na plný úvazek a tudíž lze očekávat, že politici mají větší šanci zjistit, ověřit a analyzovat větší množství informací pro svoje rozhodnutí. Stát, kde by se politici chtěli alibisticky schovávat v nepopulárních opatřeních pouze za institut referenda, tak takový stát nelze řídit. Politik musí umět přijímat a realizovat nejen populární a pozitivní rozhodnutí, ale jako dobrý a odpovědný hospodář a zástupce občanů, musí uměl přijímat nepopulární rozhodnutí jsou-li nezbytná a ku prospěchu budoucnosti země. Představte si například referendum o otázce daní : Nikdo si samozřejmě nepřeje platit vysoké daně, nejlépe daně žádné. Ale to přece není možné. Proto musí rozhodnout odpovědní politici i když to není populární a musí nějaké daně odsouhlasit. A takových případů bych našel samozřejmě velmi mnoho. Myslím, že cesta k lepšímu řízení státu není skrze změnu systému rozhodování - cestu spíše vidím v kvalitnější práci všech na politických postech i postech ve veřejné správě.

Alena Páralová (ODS, poslankyně)

paralovaMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Budu hlasovat pro Václava Klause. V době, kdy byl Václav Klaus předsedou Sněmovny a předsedou ODS jsem byla poslankyní a vždy jsem se těšila na jeho skvělé analýzy politické situace. Zažila jsem jak i v nejtěžších situacích vystupoval státnicky a důstojně, vždy si byl vědom odpovědnosti, kterou má. Lidsky obstál a je dokonalým profesionálem. Je to člověk velmi vzdělaný, pracovitý, s brilantním myšlením a ohromným nasazením. Nevím o lepším kandidátovi. Jsem šťastná, že mohu být na svého prezidenta hrdá. Pevně věřím, že Václav Klaus bude znovu zvolen.

Jan Švejnar je takový obchodník s deštěm. Mluví tak, že vlastně nic neřekne, v obecné rovině. Neví co je napsáno na prezidentské standartě, neví kdo složil symfonickou báseň "Má vlast", neví ve které divadelní hře se poprvé hrála píseň "Kde domov můj" - a chce být českým prezidentem!? Jan Švejnar se ve svém anglickém životopise představuje jako "architekt české ekonomické transformace". V českém životopise pak skromně uvádí, že "byl k dispozici jako poradce širokému spektru českých politiků" a kromě toho zde tvrdil, že je členem neexistující "Nominační komise" pro Nobelovu cenu za ekonomii. Toto tvrzení bylo vyvráceno švédskou akademií věd. Je pro mne nepřijatelné, aby prezident lhal.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Samozřejmě jsem pro tajnou volbu a nevím o žádné demokratické zemi, kde by k prezidentské volbě docházelo v současnosti veřejnou volbou. Prezidentské volby T.G. Masaryka v letech 1920, 1927, 1934, Edvarda Beneše 1935 i Emila Háchy 1938 byly tajné. V roce 1945 došlo k veřejnému potvrzení Edvarda Beneše v prezidentské funkci, o rok později se dále pokračovalo v tradici tajné volby. Veřejně byl zvolen Klement Gottwald v roce 1948, Antonín Zápotocký v roce 1953 a Antonín Novotný v letech 1957 a 1964. V reformním roce 1968 došlo k návratu k tajné volbě, jíž byl zvolen Ludvík Svoboda. Gustav Husák byl v tajné volbě zvolen celkově třikrát – v roce 1975, 1980 a 1985. V prosinci 1989 by Václav Havel zvolen Federálním shromážděním veřejnou volbou, což ale byl strategický tah jak donutit komunistické zákonodárce zvolit Václava Havla. V následujících volbách došlo k návratu k tradici první republiky – k tajné volbě (1990, 1993, 1998, 2003).

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Oba typy volby mají svá pro i proti. Nemám silně vyhraněný názor ale čím dál tím víc se spíše kloním k přímé volbě prezidenta. Jsem i pro přímou volbu starostů a hejtmanů.

Jiří Stříteský (ODS, senátor – volební obvod Pardubice)

striteskyMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
V prezidentských volbách budu volit Václava Klause, protože se domnívám, že prezidentem České republiky by měl být občan ČR a člověk, který není dlouhodobým pobytem mimo ČR odtržen od české reality.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Jsem pro tajnou volbu prezidenta, protože tajnou volbu považuji za největší projev demokratického myšlení. Naposledy byl veřejně volen prezident Československé socialistické republiky a v tomto případě to byla demonstrační volba poprvé po 40 letech totality.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Jsem pro přímou volbu prezidenta ČR.

Ladislav Libý (ODS, poslanec)

libyMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Budu volit stávajícího presidenta Václava Klause. Nejde v mém případě pouze o „stranickou disciplínu“ ale jsem hluboce přesvědčen, že Václav Klaus je a bude úctyhodným representantem naší země, který dlouhodobě udržuje důvěryhodnost svého úřadu, že je to přirozený kandidát, který prokázal otevřeně své názory a postoje a celé polistopadové období od r. 1989 aktivně prožil v české politice.

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Jsem pro tajnou volbu nejen v případě prezidenta. Možnost vyjádřit svobodně svůj názor bez strachu z případných postihů a vystavení se nátlaku, považuji za zásadní princip demokratické volby.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
V této věci nemám jasně vyhraněný názor. Na jedné straně jsem pro, aby mohli nejvyššího představitele státu volit všichni občané, na druhé straně se trochu obávám toho, čeho jsme svědky kupříkladu v současné prezidentské volební kampani, kdy z neznámého američana, který se nijak o českou politiku ani ekonomiku vůbec nijak nezasloužil, udělá dostatečné množství peněz a podpora médií zcela vážného kandidáta na nejvyšší ústavní funkci České republiky.

Ladislava Zelenková (ČSSD, poslankyně)

zelenkovaMůžete čtenářům serveru lanskrounsko.cz prozradit jakému kandidátovi dáte v prezidentských volbách přednost a proč?
Volit budu Jana Švejnara. Splňuje mé představy o tom, jaký by měl být prezident. Na rozdíl od V. Klause je nadstranický, uvědomuje si význam EU v globalizovaném světě a naší role v ní. Nezaujímá směšně zaťaté postoje k vědeckým bádání (klimatické změny).

Jste pro veřejnou, nebo tajnou volbu prezidenta?
Je mi jedno, jakým způsobem bude Jan Švejnar zvolen. Argumenty pro oba typy volby jsou přibližně v rovnováze.

V souvislosti s volbou prezidenta se objevují úvahy o změně volebního systému. Jaký máte názor na přímou volbu prezidenta ČR?
Jednoznačně jsem pro přímou volbu prezidenta