Kandidáti do EP: Richard Andrle Sylor (Úsvit) a René Živný (SNK-ED)

140508-volbyZveřejňujeme další dva rozhovory s kandidáty do Evropského parlamentu. Pravidla a podrobnosti o zveřejňování předvolebních rozhovorů najdete na http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/4157-evropske-volby-na-lanskrounsko-cz



Úsvit - Richard Andrle Sylor, 39 let, ekonom, Vysoké Mýto

Kterými cizími jazyky se domluvíte?
Hovořím anglicky na úrovni základní komunikace. Na zkvalitnění AJ se usilovně pracuje.


Jakými zkušenostmi byste mohl být v Evropském parlamentu přínosný?
Mé zkušenosti týkající se problematiky EU vychází z praxe i odborného vzdělání.
Vystudoval jsem vysokou školu zaměřenou na Mezinárodní vztahy a Evropská studia a znám tedy teoretický rámec politiky i ekonomiky EU.
Rozsáhlou praxi mám v oblasti právních aktů sekundárního práva unie a plně ovládám problematiku strukturálních fondů EU.
Domnívám se, že mnohé akty sekundárního práva jsou nepřiměřené (nejsou proporciální) a tedy nejsou v souladu s primárním právem Unie. Myslím tím některé nesmyslné přebujelé směrnice jako produkty zbytečné Evropské byrokracie.
Především chci sebevědomý a silný český stát, ve kterém budou na prvním místě občané České republiky.
Mým hlavním úkolem V Evropském parlamentu po dobu volebního období bude informovat širokou veřejnost prostřednictvím médií a webu o cílech a vizích Unie a o tom, kam Unie směřuje. Nerad bych, abychom navázali i v budoucnu na současný trend, kdy podle výzkumu ČT a společnosti MEDIAN 86 procent Čechů přiznává, že se v činnosti europarlamentu a svých europoslanců obecně vlastně vůbec nevyzná!
Dále nebudu podporovat žádné právní akty, které svěřují další pravomoci Unijním institucím a snižují postupně naší státní suverenitu. Budu podporovat jen ty akty sekundárního práva, které jsou přiměřené (proporciální). Chtěl bych blokovat nesmyslné směrnice typu - „kolik musí protéct záchodem vody, jak se má jmenovat naše národní jídlo, apod.". Vystoupím proti všem aktům EU, které nás akorát tak zahlcují administrativou a neřeší žádný zásadní problém, který se dotýká občanů jednotlivých států. Na podobných administrativních úkonech se pak ještě dále zbytečně přiživují takzvaní „poradci" a další firmy.
Zákonodárci Unie zřejmě příliš často slepě zvedají ruku a nepřemýšlí nad důsledky a o smyslu dané volby. Tímto způsobem pak snadno vznikají další a další scestné právní normy. To já osobně rozhodně už nechci a nebudu podporovat! Uvědomuji si, že jsem zvolil nelehký úkol, ovšem s tímto do těchto voleb vstupuji. Ne pro politiku jako takovou – ale právě na základě svých zkušeností v praxi z oblasti právních aktů EU.


Jste pro přijetí Eura v České republice?
Nepovažuji se za euroskeptika ani eurooptimistu. Problematiku EU dobře znám – byla předmětem mých studií. Podporuji např. vnitřní trh, nezamítám ani euro - jen stanovuji podmínku referenda. Ovšem rozhodně nepovolím a budu vysloveným kritikem posilování dalších pravomocí EU vůči našemu státu.
Konkrétně bych svůj záměr v EU shrnul do následujících tří bodů:
- Přijetí eura bych chtěl podmínit referendem.
- Inicioval bych snížení administrativní náročnosti při čerpání dotací ze strukturálních fondů. Pro podnikatele, města, školy, neziskovky apod. by to znamenalo snadnější cestu ke zdroji. Dotace by tak mohly být efektivněji využity tam, kde jsou skutečně potřeba. Zároveň by se tím zefektivnila kontrola. Tuneláři by byli snáze odhaleni. Jak říkám – není důležitá cesta, ale cíl. Tak proč se pozastavovat nad povoleními, odstavci, písmem a zanedbat skutečný záměr projektu a jeho využití v praxi?
Důraz bych kladl více na efektivitu projektu – na výstup dotace. Šlo by o přínos a ne o papíry.
- Co se týká některých nesmyslných směrnic pro naše regionální potraviny, taky to naštve. Chtěl bych, aby se neřešily nesmysly a aby se EU více soustředila na věci podstatné a ekonomicky důležité. Přijde mi absolutně zcestné a nesmyslné, když EU přejmenovává naše výrobky. Kde vzala unie oprávnění, nám diktovat, co tady máme jíst a jak se to bude jmenovat?


Měla by se podle vás Evropská unie rozšířit o Ukrajinu a Turecko?
Já osobně se stavím proti tomu, aby Turecko, Ukrajina a jiné myšlením a kulturou Evropě vzdálené země vstupovali do EU. Tyto země již nezapadají do našich evropských kulturních a sociálních zvyklostí. Podle mého názoru je současné době Unie natolik heterogenní, že již není dále vhodné „přilévat více oleje do ohně.“


Jaká je vaše vize Evropské unie za 20 let?
Bohužel, to si nikdo netroufá nyní odhadovat. Já jen doufám, že zvítězí zdravý rozum, než se světové ekonomiky úplně propadnou. Považuji za nesmysl bezhlavě splácet dluhy jiných zemí, vzniklé kvůli jejich nedostatečné rozpočtové disciplíně, prostřednictvím eurovalu.
Problém budoucího vývoje EU vidím v mechanismech jako doložka flexibility, bankovni unie a fiskální pakt! Tyto a další nástroje politiky EU postupně – pomalu ale jistě – připravují naši zemi o vlastní suverenitu. To je to, čeho bychom se měli do budoucna obávat. A to já osobně, pokud získám daný mandát, nechci a nedám dopustit.



SNK-ED – René Živný, 40 let, radní Pardubického kraje, Pardubice:
Kterými cizími jazyky se domluvíte?
Anglicky aktivně, německy, rusky pasivně.

Jakými zkušenostmi byste mohl být v Evropském parlamentu přínosný?
Znalostmi z oblasti cestovního ruchu a sportu.

Jste pro přijetí Eura v České republice?
Ano.

Měla by se podle vás Evropská unie rozšířit o Ukrajinu a Turecko?
Do budoucna to nevylučuji, ale v současnosti zatím nejsou dostatečně připravené.

Jaká je vaše vize Evropské unie za 20 let?
Jednotná a ekonomicky silná instituce.


Na otázky se kandidátů ptal Matěj Brýdl