Lanškrouňáci si na začátku letošního roku v anketě vybojovali, že v našem městě postaví supermarket LIDL Rákosníčkovo hřiště. Lanškroun dostal více než 5 tisíc hlasů a dosáhl tak na příčku, která zaručuje stavbu hřiště. O šíření ankety mezi lidmi se z velké části postaraly maminky, které chtějí pro své děti více míst na venkovní vyžití. A doufaly, že postaví hřiště tam, kde zatím žádné nebylo.
Vedení Lanškrouna a úředníci dali hlavy dohromady a začali přemýšlet, kde by nové hřiště placené ze soukromých peněz mohlo vyrůst. Přišli na to, že nejvíce chybí na sídlišti U Papíren. Protože ale nechtěli rozhodovat sami o tom, kde vznikne hřiště, o které se zasloužili občané, tak zcela správně vypsali anketu (http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/rakosnickovo-hriste/). Kdo by si ale myslel, že bude na výběr z pěti, nebo dokonce deseti lokalit ve městě, ten se plete.
Na výběr jsou dvě možnosti:
1) stavba hřiště na zmíněném sídlišti U Papíren
2) přestavba chátrajícího hřiště v parku Za Střelnicí (asi 500m od varianty 1)
Politici a úředníci tedy za občany rozhodli, že hřiště bude v severní části města. Varianta 2 je navíc tak trochu podvod na ty, kdo si mysleli, že ve městě vznikne nové hřiště. Město by touto variantou pouze zakrylo svou neschopnost pečovat o svůj majetek a nechalo by přestavět kdysi pěkné hřiště, které nechává chátrat. Prvky, které by z hřiště Za Střelnicí zmizely, by prý byly renovovány a rozmístěny po městě.
Na sídlišti U Papíren a v jeho blízkosti sice žije velké množství lidí, ale nemají to daleko právě na zmíněné hřiště Za Střelnicí a případně i do parku u něj.
Většina občanů se v diskuzích vyjádřila tak, že hřiště a zeleň obecně chybí nejvíce ve středu města a v tzv. Teslově.
V centru města je hledání pozemku pro stavbu hřiště velmi složité, ale postavit hřiště v Teslově nemožné není. Tato lokalita by navíc mohla více vyhovovat společnosti LIDL, protože právě odsud je to do supermarketu mnohem blíže, než ze sídliště U Papíren.
Ať už ale bude hřiště U Papíren, Za Střelnicí, v Teslově, nebo jinde, tak by o tom měli rozhodnout občané, kteří se o stavbu zasloužili, a samozřejmě také společnost LIDL. Městští úředníci by v tomto případě měli plnit pouze roli prostředníka a nabídnout několik vhodných míst pro stavbu hřiště. Daná místa by měli předložit občanům, kteří by v anketě zvolili to místo, kde hřiště podle nich chybí nejvíce. A následně by bylo pouze na společnosti LIDL, zda vyhoví přání občanů a postaví hřiště tam, kde si ho lidé nejvíce přejí, nebo jinde. Místo role prostředníka se ale v tomto případě rozhodlo vedení města pro roli nadřízeného a rozhodlo za občany, kde nové hřiště za soukromé peníze vyroste.
Matěj Brýdl
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/4156-neanketa-kde-chcete-rakosnickovo-hriste#sigProId7357bebdab