V reakci na nedávné dopravní nehody s tragickými následky připravilo město ve spolupráci s Policií ČR a BESIP besedu na téma Bezpečnost seniorů v silničním provozu. Na akci, konané včera v Domově pro seniory, přišlo přes padesát lidí. Z nich více než polovina přišla zvenku, nebyli to klienti domova.
Účastníky besedy zajímalo nejen jak se bezpečněji pohybovat na přechodech, ale i na chodnících, které jsou v Lanškrouně často úzké a hrbolaté. Diskutovalo se o pohybu na cyklostezkách, kudy jezdit s vozíky, o povinnostech spolujezdců v autě (s pejskem na klíně?) i o úrazech na kole. Všichni účastníci dostali pásky a nákupní tašky s reflexními prvky. Koordinátor Besipu Otakar Švec také vysvětlil, že účinné je připevnit si pásek na nohu, protože ta se při chůzi nejvíc pohybuje. Doporučeno bylo rovněž připevnit reflexní pásky např. na kabelky, francouzské hole, invalidní vozíky, kočárky.
Po skončení besedy si krajský koordinátor Besipu Otakar Švec a Lenka Vilímková z krajského ředitelství PČR, společně se starostkou a místostarostou, prohlédli pro chodce nejméně bezpečná místa v Lanškrouně. Jde o tři přechody na silnici I/43, a to přechod nad Krčmou, přechod o něco níž proti prodejně King a přechod pod řeznictvím Kocourek, kde chodec přechází tři jízdní pruhy. Kolemjdoucím, kteří neměli světlé nebo reflexním materiálem opatřené oblečení, rozdávali reflexní pásky a upozorňovali je na zvýšené riziko srážky s vozidlem při snížené viditelnosti.
Na jarní měsíce se chystá další beseda, tentokrát určená pro širokou veřejnost. A protože nejúčinnější je kontaktní kampaň, budou také městští strážníci vybaveni reflexními samolepkami, které budou rozdávat zdarma.
Marie Hrynečková