Návštěvníci výstavy zdobených vajíček, která v prostorách Domova pro seniory potrvá do 5. dubna, si mohou mimo jiné zakoupit i keramické výrobky s velikonoční tématikou. Vyrobily je členky keramického kroužku s cílem, že výtěžek z prodeje budou věnovat jako pomoc pro malého Kubíka z Hradce Králové, postiženého dětskou mozkovou obrnou. „Už v loňském roce probíhala pro Kubíka veřejná sbírka, díky níž mohl absolvovat tři léčebné pobyty, které mu hodně pomohly,“ říká vedoucí kroužku Ilona Matějková.
„Kubík má ještě další dva sourozence, takže rodiče nemají na to, aby mu další pobyty mohli dopřát. Peníze za prodej naší keramiky pošleme ve čtvrtek přímo Kubíkově rodině.“
V této souvislosti byl již při sobotní vernisáži jeden z výrobků - keramické vejce - dražen. Vyvolávací cena 100 Kč se po třech příhozech zvedla na 250 korun, za které dražitelka výrobek získala. Tato částka poputuje spolu s výtěžkem z prodeje další keramiky rodině Řehořových do Hradce Králové.
Marie Hrynečková
O Kubíkovi
Kubíček se narodil z dvojčetného těhotenství, o dva měsíce dříve. Dva týdny po narození u něho nastaly komplikace ve smyslu rozsáhlého krvácení do mozku, které zasáhlo pravou hemisféru téměř v celém rozsahu. Jednalo se o život ohrožující stav, ale Kubík boj o svůj život vyhrál. Důsledkem vážných komplikací byla diagnóza DMO (dětská mozková obrna) – spastická hemiparéza (postižení levé horní a dolní končetiny), opožděný psychomotorický vývoj. Ve třech letech přibyla další diagnóza - epilepsie.
Navzdory tomu, že mu lékaři jeden čas nedávali šanci na přežití, Kubík zabojoval a udělal mnoho pokroků. Denně doma cvičí Vojtovou metodou, 2x ročně absolvuje lázeňskou léčbu v Janských Lázních, je v péči střediska rané péče Sluníčko v Hradci Králové, v rámci jehož programu se účastní hipoterapie, canisterapie a RHB plavání. Navštěvoval Dětský denní rehabilitační stacionář (fyzioterapie, ergoterapie, logopedie), v současnosti Speciální MŠ, pravidelně je vyšetřován neurologem, ortopedem, rehabilitačním lékařem, psychologem. Byl mu diagnostikován opožděný psychomotorický vývoj. To, co se jiné děti dokázaly naučit za několik týdnů, Kubíčkovi s velkým úsilím trvalo několikanásobně déle. Ve svých dvou a půl letech začal chodit. Je šikovný a velmi se snaží v mnoha ohledech vyrovnat svým zdravým sourozencům. Rád zpívá, poslouchá pohádky, prohlíží si knížky, hraje si, „kreslí“, má rád vodu a plavání.
Nyní jsou Kubíkovi čtyři roky. Na levou nohu výrazně napadá, jeho chůze je stále velmi nejistá a pomalá, brzy se unaví a musí jet na kočárku. Levou ruku používá sporadicky (zatímco dříve ji nepoužíval vůbec, nyní se o to alespoň snaží, někdy s úspěchem). I nadále je třeba intenzivně rehabilitovat. V loňském roce mohl díky lidem s otevřeným srdcem (jednotlivcům, firmám, nadacím) absolvovat níže uvedené rehabilitační pobyty, které mu výrazně pomohly zlepšit jeho zdravotní stav.
HIPOREHABILITAČNÍ POBYT
v Domově Petra Mačkov. Hipoterapie je metoda fyzioterapie pro lidi s pohybovou poruchou, využívající přirozený pohyb koně a přenos impulsů. Pozitivně ovlivňuje pohybový aparát, je vhodná u dětí s opožděním psychomotorického vývoje a u dětí s DMO.
Kubík se 2x denně účastnil hiporehabilitačního ježdění na koni, rovněž 2x denně využíval bazén a vířivou koupel. Ve zbývajícím čase užíval všeho, co areál Domova Petra nabízel - kontaktu se zvířaty (ovečka, kočky, psi, králíci), asfaltové chodníčky k jízdě na speciálním kole, pěkně vybavené dětské hřiště ke zpevňování svalstva při skákání na trampolíně, při zdolávání balančních lávek, při nácviku lezení na žebřík, zdokonaloval se v chůzi po schodech, stimuloval plosky nohou při chůzi po oblázcích. Hiporehabilitační ježdění společně s vodoléčbou byly pro Kubíčkův další vývoj nepochybně přínosem – došlo ke zlepšení stability při chůzi (méně časté škobrtání a pády).
http://www.domovpetra.cz/rehabilitace/hiporehabilitace/
POBYT V NEUROREHABILITAČNÍM CENTRU
v Šoproni v Maďarsku, kde léčí neurologické pacienty metodou repetitivní transkraniální magnetické stimulace, která pozitivně ovlivňuje ochrnutí končetin, psychický vývoj a pomáhá i při onemocnění epilepsií. Díky této metodě mohou být ztracené schopnosti často z velké části obnoveny, čímž se umožní samostatný, nezávislý život. Dle doporučení je vhodné rehabilitační proces opakovat.
Kubíček během léčby každý den dopoledne i odpoledne podstoupil terapii rTMS (přístroj byl přikládán na dvě místa na hlavičce a na dvě místa na zádech), po které vždy následovala série cvičení. Některé prvky cvičení se podobají terapiím známým i u nás. Součástí neurorehabilitace byla ale také antigravitační terapie na kovové mříži na povzbuzení málo používaných skupin svalstva, kterou jsme doposud neznali. Z cvičení na nářadí Kubíček využíval žebřiny, trampolínu, gymnastický balon, overball, dále pomůcky na rozvoj jemné motoriky. Důraz byl kladen na zapojení levostranných končetin při všech činnostech. Po každé fyzioterapii dále Kubíček využíval chodící pás a přístroj Galileo, který podporuje zapojení a povzbuzení mozkových receptorů. Mezi terapiemi byla zařazena masáž na uvolnění svalů. Po týdenní léčbě dosáhl Kubíček těchto pokroků: levou rukou, kterou do té doby nepoužíval, si někdy dokázal vložit křupku či jinou motivující pochutinu do úst. Při chytání míčků do kyblíčku dokázal někdy kyblík držet oběma rukama. Dříve neudržel pozornost ani při čtení krátké říkanky a už otáčel listy v knize dál a dál, po léčbě dokázal být soustředěný při čtení relativně dlouhé pohádky (na jeho poměry). Dříve mluvil převážně jednoslovně nebo spojil dvě slova, zcela výjimečně tři. Po léčbě mluvil v krátkých větách o 4-5 slovech.
Léčbu se v doporučeném měsíčním intervalu podařilo zopakovat s těmito výsledky: Došlo opět k výraznému posunu ve vývoji řeči, i motorika se částečně zlepšila. V Kubíčkově slovníku se objevila nová slovíčka, v říkankách začal doplňovat poslední slovo ve verši a při odjezdu znal jednu říkanku již celou zpaměti. Epileptické záchvaty jsou méně časté, došlo ke zlepšení při vyšetření EEG.
http://www.neurorehab.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=19
REHABILITAČNÍ POBYT VE ZDRAVOTNICKÉM ZAŘÍZENÍ FYZIO BESKYD
Kubíček během rehabilitačního pobytu absolvoval 2x denně hodinovou intenzivní fyzioterapii zaměřenou na podporu správného postavení a zapojení levostranných končetin, zejména levé ruky a rovněž využil metody medicínského tejpování. Tejping je podpůrná doplňková terapie, při které se využívá působení elastického tejpu v oblasti svalů a nervového systému, čímž dochází k prokrvení svalů a uvolnění svalového napětí.
Výsledky dosažené léčbou: levá ruka se Kubíčkovi poněkud uvolnila a snadněji ji dokázal natáhnout (zlepšila se tzv. extenze končetiny), což mu umožnilo mj. snadněji vsunout ruku do rukávu při oblékání. Rovněž se zlepšila kvalita opory ruky. Snažil se levou horní končetinu při činnostech na pobídnutí častěji zapojit, někdy se o ni dokázal opřít, natáhnout ji a přisunout si hračku apod.
http://www.fyziobeskyd.cz/sluzby/
LÉČEBNÝ POBYT V JANSKÝCH LÁZNÍCH
Kubíček během každého léčebného lázeňského pobytu v Janských Lázních absolvuje tyto procedury: individuální fyzioterapii, skupinový léčebný tělocvik, ergoterapii, logopedickou terapii, vířivou perličkovou koupel, plavání v termálním bazénu a masáž. Lázeňská léčba pokaždé přináší pozitivní efekt v oblasti motoriky a pro efektivitu je neurologem doporučeno pobyt opakovat 2x ročně.
Velmi rádi bychom i v letošním roce Kubíčkovi dopřáli absolvovat alespoň některé z pobytů, aby se ve svém vývoji opět posunul dopředu. Ale vzhledem k tomu, že Kubík má zvýšené potřeby ve smyslu léků, návštěv lékařů, někdy také hospitalizací v nemocnici, jsou léčebné pobyty pro naši pětičlennou rodinu finančně nedostupné, neboť nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou.
• pobyt v Maďarsku cca 20.000,- Kč, účinek léčby se násobí jejím opakováním
• dvoutýdenní pobyt v zařízení Fyzio Beskyd cca 20.000,- Kč
• hiporehabilitační pobyt cca 8000,- Kč
• pobyty v Janských Lázních pojišťovna hradí, přesto na regulačních poplatcích za každý pobyt zaplatíme 8.400,- Kč
Proto se na Vás obracíme s žádostí o pomoc při získávání finančních prostředků na jejich úhradu. Za tímto účelem jsme v loňském roce založili u Společnosti AveVia o.p.s. (www.avevia.cz) synovi projekt s názvem LÉČEBNÉ POBYTY PRO JAKUBA ŘEHOŘE s aktivním sbírkovým kontem (uložen v archivu, viz http://www.avevia.cz/projekt_view.php?id=79). Na vyžádání bylo možno obdržet potvrzení o daru - darovací smlouvu, ve které bylo uvedeno, za jakým účelem byl dar poskytnut. Dary věnované prostřednictvím společnosti AveVia lze podle zákona 586/1992 Sb. odečíst ze základu daně. V brzké době bude Kubíčkovi na webových stránkách Společnosti AveVia spuštěn nový projekt s novým číslem sbírkového konta.
Za jakoukoli finanční částku ve prospěch našeho syna Kubíčka mnohokrát děkujeme.
Lydie a Zbyněk Řehořovi, rodiče
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/2680-penizezprodejekeramickychvyrobkupomohouctyrletemukubikovi#sigProId5418aef6cd