Nová koalice na lanškrounské radnici

RadnicePoslední letošní jednání zastupitelstva potvrdilo, že dosavadní koalice ODS, MůjLanškroun a TOP 09 v Lanškrouně končí. Starostka města hned v úvodu navrhla odvolat ze sedmičlenné rady města všechny zástupce sdružení MůjLanškroun - Hynka Brýdla, Tomáše Janoucha a dosavadního místostarostu Romana Krajčiho.


V radě zůstali tři zástupci ODS a jeden člen TOP 09. Dle slov starostky Švarcové je důvodem odvolání radních za MůjLanškroun „špatná komunikace, nespolupráce a z toho pramenící ztráta důvěry v koaličního partnera“.

 

Roman Krajči v reakci na odvolání uvedl, že s nimi koalice o chystaném vypovězení koaliční smlouvy vůbec nejednala. S ohledem na předvánoční čas a právě probíhající státní smutek se však k tomuto kroku nechtěl více vyjadřovat. Hynek Brýdl pak za sebe i své kolegy vyjádřil přání: „Stávajícím i novým členům přeji, aby jejich spolupráce v RM fungovala lépe, než v té dosavadní a aby měli při svých rozhodováních na mysli zejména blaho občanů našeho města.“

 

Novými členy rady města byli zvoleni Ing. Ladislav Verner (KDU-ČSL), Mgr. Zdeněk Baborák a Ing. Bohumil Bernášek (ČSSD), který se stal zároveň novým místostarostou.

 

 

Stanovisko MůjLanškroun k odvolání svých zástupců z Rady města Lanškroun

 

Pracovali jsme pro město dle svého nejlepšího vědomí a svědomí v souladu s postoji, které jsme deklarovali před komunálními volbami. Při svém rozhodování jsme se snažili důkladně analyzovat důsledky našich rozhodnutí, zaměřovali jsme se na dlouhodobý výhled. Chtěli jsme, aby naše činnost byla koncepční, chtěli jsme zavést nové principy fungování města a městského úřadu, které měly za cíl reagovat na zhoršení ekonomické situace a především předejít možným problémům, které mohou vzniknout v důsledku druhé vlny hospodářské recese.

 

Konkrétní důvody vedoucí k našemu odvolání s námi koaliční partneři neprojednali, což ale mělo podle koaliční smlouvy z 10. 11. 2010 jejich současnému jednání předcházet.

 

Jako skutečnou příčinu odvolání vnímáme tyto naše kroky:

 

- zahájení protikorupčního auditu na městském úřadě

 

- snaha o výstavbu městské polikliniky s dotací z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod místo podpory výstavby soukromým developerem prosazovaným Občanskou demokratickou stranou

 

- nesouhlas s vynaložením desítek milionů z městského rozpočtu navíc na dostavbu sportovního areálu bez jednoznačného určení viníka (viníků) za chyby v žádosti o dotaci

 

- snaha změnit strukturu úřadu, jeho skutečná reorganizace, zejména odejmutí celé řady kompetencí kanceláře starosty a tajemníka a jejich přesunutí na odbory kam logicky patří (zejména mzdy do kompetence finančního odboru a pořizování techniky a majetku, jejich správu a údržbu do odboru investic a majetku)

 

- snaha o reorganizaci městských společností (technické služby a bytový podnik) dle doporučení daňového poradce a dalších odborníků

 

- nesouhlas s trpěním a krytím nekvalitní práce některých úředníků

 

- nesouhlas se zněním výběrového řízení na poskytování informací z radnice, které bylo jednoznačně ušité na míru stávajícímu vydavateli místního periodika

 

- usilování o tvorbu rozpočtu na základě skutečných a řádně odůvodněných potřeb jednotlivých odborů úřadu a příspěvkových organizací

 

- nesouhlas s deficitním návrhem rozpočtu

 

K rozpočtu města na r. 2012 uvádíme: Naším záměrem bylo schválit rozpočet na rok 2012 ještě letos. Zahájení jeho přípravy jsme koaličním partnerům navrhovali již v průběhu léta. V rámci koaličních jednání jsme konstruktivně pracovali na seznamu investičních výdajů a výdajové stránce rozpočtu. Koalice se při jednání dne 5. 12. 2011 dohodla na celkovém rámci příjmu a výdajů s tím, že rozpočet bude vyrovnaný. Z nám neznámých důvodů dosud nebyly závěry představitelů koalice a zároveň členů RM do návrhu rozpočtu zapracovány. V této souvislosti je nutno podotknout, že finance jsou plně v kompetenci starostky města.

 

 

V Lanškrouně dne 21. prosince 2011

 

Roman Krajči, Hynek Brýdl, Tomáš Janouch