V nedělních podvečerních hodinách 4. prosince byli přivoláni lanškrounští policisté do jednoho z bytových domů obce spadající do jejich služebního obvodu. Devětatřicetiletý muž měl opakovaně fyzicky napadat svoji šestadvacetiletou přítelkyni. Smutnou skutečností je, že agresivního jednání se údajně dopouštěl se svoji matkou a sestrou, a to nejen na své přítelkyni ale i na osobě mladší patnáct let.
Násilným útokům zřejmě přihlížely další dvě nezletilé osoby žijící ve společné domácnosti. Po zjištění všech okolností, zejména opakované fyzické napadání přítelkyně a nezletilé osoby, využili policisté svého oprávnění a agresora na zákonem danou dobu minimálně deset dnů vykázali. Muži bylo umožněno vyzvednutí jeho osobních věcí, a pak musel trvalé bydliště bezpodmínečně opustit. (Foto je pouze ilustrační.)
Jelikož v uvedeném případě jde o osoby blízké, jedná se o tzv. návrhový přestupek. Ten bude projednán v případě, že o to poškozené správní orgán požádají. Incidenty byly oznámeny příslušným úřadům k projednání.
Co to znamená návrhový přestupek? Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, hovoří takto:
Zahájení řízení
§ 67
(1) Přestupky se projednávají z úřední povinnosti, pokud nejde o přestupky, které se projednávají jen na návrh (§ 68 odst. 1).
(2) Podkladem pro zahájení řízení o přestupku je oznámení státního orgánu, orgánu policie nebo obce, jakož i právnické osoby nebo občana o přestupku, poznatek z vlastní činnosti správního orgánu nebo postoupení věci orgánem činným v trestním řízení.
(3) Jestliže správní orgán věc neodloží ani neshledá důvod pro postoupení věci jinému orgánu, zahájí řízení o přestupku bezodkladně, nejpozději do šedesáti dnů.
(4) Požádá-li o to oznamovatel, vyrozumí jej správní orgán do třiceti dnů od oznámení o učiněných opatřeních.
§ 68
(1) Přestupky podle § 49 odst. 1 písm. b) a c) a přestupky podle § 22 odst. 1 písm. h) a § 50 spáchané mezi blízkými osobami, jakož i přestupky podle § 49 odst. 1 písm. a) se projednávají jen na návrh postižené osoby, jejího zákonného zástupce nebo opatrovníka (dále jen "navrhovatel").
(2) U přestupku, který lze projednat jen na návrh, lze návrh podat příslušnému správnímu orgánu nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o přestupku nebo o postoupení věci orgánem činným v trestním řízení. V návrhu musí být uvedeno, kdo je postiženou osobou, koho navrhovatel označuje za pachatele a kde, kdy a jakým způsobem měl být přestupek spáchán.
(3) Vyjde-li v řízení o přestupku podle § 49 odst. 1 písm. b) a c) nebo přestupku podle § 50 zahájeném na návrh najevo, že skutek nebyl spáchán mezi osobami blízkými, pokračuje se v řízení z úřední povinnosti.
(4) Osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel, partner, jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.
nprap. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí