Čtyřiatřicetiletá předsedkyně Rodinného centra Dětský svět Vladislava Hanyšová vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Pět let učila na základní škole praktické v Praze, věnovala se sportu u dětí s mentálním postižením. V současné době je na rodičovské dovolené se čtyřletým Markem a jeden a půlletou Eliškou. Veškerý čas věnuje rodině a rodinnému centru.
Matěj Brýdl
Foto: archiv Vladislavy Hanyšové
Rodinné centrum Dětský svět plánuje otevření multigeneračního centra. Můžete nám říci, o co se jedná?
V podstatě jde o rozšíření služeb rodinného centra. Uvědomujeme si důležitost provázání jednotlivých generací (děti, rodiče a prarodiče) a potřebu společného setkávání, ale i nutnost aktivního trávení volného času u seniorů. A toto by mohla být jedna z cest, jak tyto potřeby naplnit. Abychom mohli takové služby poskytovat a zároveň nabídli kvalitnější služby, které nyní probíhají v rodinném centru, potřebujeme větší odpovídající prostory, což by mělo multigenerační centrum splňovat. Takže multigenerační centrum bude nabízet služby, které v současné době poskytujeme v rodinném centru a zároveň nabídneme nové služby pro seniory.
Můžete upřesnit, o jaké služby se jedná?
Předpokládáme, že se bude jednat o odpolední přednášky a tvořivé dílny s tématy vhodnými pro starší generaci. Následně pak napříč programem bychom chtěli nabízet společné aktivity pro všechny generace. Snažíme se reagovat na požadavky rodičů a místní komunity, a tak součástí multigeneračního centra bude i svépomocná skupina rodičů dětí s poruchou autistického spektra. Další aktivity pak vzejdou z aktuální situace.
Kolik dětí, popřípadě rodičů, se účastní akcí, kterých rodinné centrum pořádá několik týdně?
To se nedá jednoznačně říct. Nyní jsme limitování stávajícími prostory, kde máme danou kapacitu deseti dospělých a dvanácti dětí, návštěvnost jednotlivých dopolední i odpolední je různá podle nemocnosti dětí, počasí,… V současné době zahajujeme naše kroužky (angličtina, pohybové hry, cvičení rodičů s dětmi), o které je velký zájem. Dokonce angličtinu pro nejmenší jsme museli rozšířit z plánovaného jednoho kurzu začátečníků na dva a oba jsou plné.
Provoz takto aktivního občanského sdružení určitě není nic levného. Je těžké shánět ať už státní, nebo soukromé peníze na tento druh činnosti?
Myslím, že máme výborné zázemí v našem městě. Město Lanškroun nám poskytuje dotace na provoz RC, tedy nájem a energie, a grant na podporu volnočasových aktivit, což je pro nás velmi důležité. Letos se nám podařilo získat trochu peněz z Pardubického kraje, dokonce se ozval jeden sponzor, další dva jsme oslovili sami.
Takže díky městu máme zajištěn základní provoz, ale shánění dalších peněz je náročné, protože veškeré další získané peníze jsou z grantů ať už krajských, státních, nebo různých nadací a vytvoření a napsání projektu přece jen zabere poměrně dost času.
Jak vlastně funguje lanškrounské rodinné centrum? Má nějaké zaměstnance, nebo je složeno z dobrovolníků?
Provoz rodinného centra a veškeré aktivity s ním spojené zajišťují dobrovolníci, tedy spíš dobrovolnice, i když máme i skvělé aktivní tatínky a babičky, které jsou ochotné hlídat, když je potřeba. RC vede výkonný výbor pěti lidí, ale dobrovolnická základna má asi 25 lidí. Cítíme potřebu zaměstnance, bohužel sehnat finance je těžké.
Ze zkušenosti, které mám, vím, že pracovníky lze financovat z grantů MPSV, Pardubického kraje, evropských grantů, ale v současné době se právě MPSV snaží změnit systém financování, takže rok 2012 bude takovým „přechodovým“ a je stále obtížnější na finanční prostředky dosáhnout. Dalším faktorem je čas, kdy se těmto grantům věnovat:-)
Rodinné centrum podalo také žádost o grant na oživení Pivovarské zahrady. Je to zatím největší projekt, do kterého jste se pustili?
Ano. Líbila se nám nabídka Nadace Via, myšlenka tohoto projektu, možnost zapojení veřejnosti do tvorby zahrady a také možnost získání finančních prostředků na vybavení zahrady. Napadá mě, že se zase dostávám na začátek našeho rozhovoru, kdy se v organizační skupině propojují generace, stejně tak v zapojení široké veřejnosti (mladiství, rodiče a prarodiče) do rozhodování o podobě zahrady.
Co vás osobně baví v rodinném centru nejvíce?
Já bych se spíš zeptala, co mě nebaví, to by bylo rychlejší. Na RC mě baví v podstatě vše, když se pohybujete mezi dětmi, které jsou přirozené, neřeší žádné problémy, maximálně kdo jim sebral hračku, prožívají každou chvilku naplno a s chutí, je úplně jedno, co s nimi děláte. A třešinkou na dortu jsou pak spokojení rodiče, kteří si mohou předat informace či se dozvědět něco nového a s dětmi se do centra rádi vracejí.
Děkuji za rozhovor,
Matěj Brýdl