Celkem čtyřicet sbírkových kolekcí od pětadvaceti sběratelů je obsahem výstavy SBĚRATELÉ LANŠKROUNSKA SE PŘEDSTAVUJÍ, která byla zahájena 9. dubna. „Říká se, že sběratelství povznáší ducha a přináší radost a potěšení. Každopádně je to velký koníček a odreagování od uspěchaného života, získávání vědomostí a poznatků z historie a také záchrana hodnot věcí,“ těmito slovy výstavu otevřela ředitelka muzea PaedDr. Marie Borkovcová.
Vernisáž zpříjemnili hudebními vystoupeními Barbora Nováková (zpěv) a Martin Špinler (klavír). Potom už ředitelka muzea představila jednotlivé vystavovatele, kterým poděkovala za zapůjčení částí svých sbírek. Jsou to:
Alena Burešová, sběratelka lžiček a nožíků.
ing. Libor Černohous sbírá ručně malované skleněné karafy, klíče a zámky od doby bronzové až po 19. století.
Dvanáctiletý student lanškrounského gymnázia Matěj Doleček sbírá od svých osmi let pivní etikety, tácky, později také kapesní kalendáře s tématikou českých piv.
Marta Dvořáčková je sběratelkou telefonních karet a kapesních kalendáříků. Na výstavě je výběr ze sbírky jejích svatebních oznámení a kalendáříky ze zahraničí.
Mgr. Ivana Eliášová začala sbírat před čtyřmi roky sluníčka v nejrůznějších podobách z keramiky, plyše, dřeva, ve formě šperků, knoflíků a mincí.
Mgr. Zdeněk Faltejsek se věnoval v době, kdy měl malé děti sbírání figurek kinder, v dětství sbíral obaly od žvýkaček, je také sběratelem bankovek a mincí.
Karel Hoffman má kolekci lastur a ulit.
Zdenka Hoffmanová podědila zálibu v sovách po tatínkovi. Nejstarší kousek do její sbírky dostala na základní škole a ten se stal základem její sběratelské činnosti.
Karel Hrodek se věnuje dokumentaci součástek vyráběných v Tesle Lanškroun. Později vznikla sbírka rozhlasových přijímačů, která je umístěna v prostorách společnosti HaS v Dolní Čermné. Ukázky ze sbírky Karla Hrodka začínají od krystalového přijímače z roku 1927 až po počátek přijímačů tranzistorových na baterie z roku 1958. Spolu s rádii jsou představeny i součástky charakteristické pro daný typ přijímače.
Milan Hrubý vystavuje staré měchové fotoaparáty do roku 1900 a také novější do roku 1940. Všechny fotoaparáty jsou funkční a získává je od soukromých zahraničních sběratelů.
Václav Jandejsek se věnuje sběratelství už přes čtyřicet let. Zájem soustředí na pohlednice měst a obcí našeho regionu, sbírku později rozšířil i o další předměty, například zapalovače, které můžete vidět na výstavě.
Vladimír Jedlička se věnuje mineralogii již od dětství. Sbírá nerosty z východních Čech.
Stanislav Kapoun na výstavě představuje obaly od žiletek, píšťalky a lékařské potřeby z pozůstalosti svého tatínka MUDr. Kapouna.
Jaroslav Karlík vystavuje emisi známek s tématikou umění.
Sbírka Josefa Kittnera čítá tisíce jednotlivě balených cukrů, pivních tácků s obrázkem a také firemních tužek.
Jitka Koťěrová má ve své sbírce asi 250 kusů mycích souprav z kameniny, porcelánu, skla a plechu od roku 1860 až po třicátá léta dvacátého století. Sbírá také staré hrnky a další předměty.
Jiří Kraus vlastní obsáhlou kolekci 10 tisíc firemních tužek, kterým se věnuje od roku 1998. V galerii muzea tentokrát představuje klíčenky.
Mariana Luxová sbírá od svých desátých narozenin ořezávátka z různých materiálů a různých tvarů. Celá řada exponátů pochází z daleké ciziny, např. ze Španělska, Alžíru, Rumunska Barmy a Austrálie.
Petru Mikulovi učarovaly pivní lahve zvláště z lanškrounského knížecího pivovaru a pivní etikety. Sbírá také viněty od likérů, zajímavá je jeho sbírka etiket od francouzského šampaňského.
Pavel Olšavský je sběratelem vizitek a také majitelem velice zajímavé sbírky keramických sošek boxerů.
Ing. Jiří Šilar sbírá staré pohlednice bývalého Hřebečska. Na výstavě představuje unikátní pohledy rozhleden Orlických hor.
Naďa Švestková soustředí svůj zájem na obaly od cigaret.
Karel Uhlíř senior sbírá mimo jiné poštovní známky z USA, Austrálie, Německa, Československa a staré pohlednice rodného města Letohradu a jeho okolí. Velkým koníčkem je poštovní historie města Lanškrouna.
Ve sbírce Karla Uhlíře juniora najdeme tisíce místopisných pohlednic města Lanškrouna a jeho bývalého okresu, žánrové pohlednice s různou tématikou, staré fotografie z 19. století, reklamní firemní dopisní papíry atd. Své exponáty publikoval již několikrát v publikacích vydaných městským muzeem. Nyní představuje velmi zajímavé reklamní kartičky firmy Liebig.
Soňa Uhlířová je sběratelkou pohledů koní a také poštovních známek s tímto motivem. Dále sbírá plyšové medvídky, panenky, staré kuchyňské hrnky, ubrousky, blahopřejné lístky z 19. století a obrázky na perníky.
Hosté vernisáže si ještě dlouho povídali se sběrateli nejen nad exponáty, ale také u bohatého občerstvení. Výstava v galerii muzea potrvá do 12. června.
Marie Hrynečková
Foto: autorka a Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/2029-sberatelstvijemnohdycelozivotnimkonickem#sigProIdb71ba01df7