Návštěvníci restaurace měli v následující besedě příležitost ptát se Tomáše Sedláčka na jeho názory. Hovořilo se například o důchodové reformě, zda se někdy musel rozhodovat mezi tím co je etické a co je ekonomicky správné, o hrubém národním produktu i o osobnějších věcech jako je láska k penězům a za co nejvíc utrácí. Bylo zajímavé slyšet zasvěcené informace a fascinující sledovat gestikulaci a výrazové prostředky tohoto svérázného ekonoma a autora knihy EKONOMIE DOBRA A ZLA. Každopádně to přítomné navnadilo nenechat si díl pořadu s T. Sedláčkem ujít.
Režiséra pořadu UCHEM JEHLY Láďu Cmírala jsme oslovili s dotazem, jak název pořadu vznikl?
Důsledně vzato, Uchem jehly je vlastně taková z nouze ctnost. Pořad se měl původně jmenovat Zpovědnice. Bohužel, názvy pořadů je možné si registrovat. A k tomu došlo právě i v případě Zpovědnice a taky celé řady dalších použitelných názvů. Jinými slovy, řešilo se, jak se bude pořad jmenovat v situaci, kdy se nemohl jmenovat v uvozovkách normálně. Vyšlo se z toho, že jde o rozhovor dvou lidí, tudíž ucho a ta jehla jako určitý moment, kdy se myšlenky soustřeďují do nějakého bodu. A to je to ucho jehly.
Režisér zároveň odkazuje na biblické podobenství, o jehož vysvětlení žádá vedle sedícího dramaturga pořadu Patrika Diviše.
Ježíš říká takové podobenství, že spíš projde uchem jehly velbloud než bohatec do království nebeského. Ona většina Ježíšových podobenství je prozaičtějších, než vypadají pro dnešní dobu. Jde o to, že brána do Jeruzaléma, která se jmenovala ucho jehly, byla v Ježíšově době tak nízká, že velbloudi si museli kleknout, aby prošli s nákladem. Princip je v tom, že v rozhovoru lidé často o sobě prozrazují věci, které není vždycky jednoduché na sebe říct. Takže Zbigniew je jako by tím uchem jehly - tou bránou, kterou je obtížné projít - provází.
Slova se opět ujímá režisér L. Cmíral.
Z nabídky, která byla výrazně ochuzena tím, že některé názvy nebyly k dispozici, jsem sám za sebe byl pro tenhle název, protože mám pocit, že je originální, zajímavý. V okamžiku, kdy čtete TV program, se u něho zastavíte. Takže to je další důvod proč jsme nakonec zvolili tento název a proč se to pod tímto názvem v televizi objevuje.
A kolik dílů se bude točit?
Teď je to naplánované na rok s tím, že se střídá vždycky pražské a brněnské vydání. Přičemž my reprezentujeme to brněnské. Je asi 40 dílů za rok, takže zhruba 20 by mělo vzniknout v této sezóně. Otázkou je, jak se pořad povede z hlediska diváckých ohlasů a z hlediska dalších parametrů, které jsou pro televizi důležité. A dost možná v něm budeme pokračovat i příští rok. Takže ten celkový počet je v tomto smyslu otevřený.
Marie Hrynečková
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10314156487-uchem-jehly/video/
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/1913-uchemjehlystomasemsedlackemapetroudvorakovou#sigProId97f621cd39