
Byly zmíněny všechny větší investiční akce z posledních let: bytovky na Kežmarské ulici (2003), hala B. Modrého (2004-5), domov pro seniory (2004-6), bytový dům na Sokolské ulici (2005), dělnický dům (2007), oplocení budoucích zahrad (2009) a také připravovaná výstavba sportovního areálu v blízkosti haly B. Modrého. V diskusi o prospěšnosti jednotlivých staveb bylo zdůrazněno, že využitelnost domova pro seniory funguje perfektně a zaplať pánbůh, že tady domov je.
Řeč přišla i na oplocení budoucích zahrad. Milan Bednář (KSČM) připomenul dobu, kdy architekt hovořil o projektu nazvaném Pod korunami stromů, tj. propojení zámeckého parku přes území bývalé lakovny k Pivovarskému náměstí a ven z města. „Pokud by tento záměr byl realizován systémově a projekt dopadl uceleně, tak říkám rozhodně ano. Záměr byl dobrý. Zatím je to ale jen prostor obestavěný kamením. A já si pamatuji, že na začátku to bylo myšleno jinak.“
Téma oplocení doplnil Roman Krajči (MůjLanškroun) konstatováním, že „by bylo pěkné projít se zelenou klidovou zónou. Problém je, že místo abychom opravovali chodníky a cesty, aby se tam pěkně chodilo, tak stavíme zdi.“ Vyjádřil také víru, že se stavbou sportovního areálu se podaří najít i místo pro šatny, které v hale B. Modrého chybí.
V debatě o budoucím rozpočtu a prioritách byla diskutujícími zdůrazňována rekonstrukce Společenského domu a vyřešení polikliniky. V případě polikliniky se názory na to, zda rekonstruovat dosavadní budovu, nebo postavit novou, různily. Prioritou jsou dle názoru kandidátů také opravy toho, co je teď v zanedbaném stavu - chodníků, silnic a městských bytů. „My bychom šli cestou revitalizace veřejných prostranství. Nové lavičky, když už opravovat chodníky, tak je dělat bezbariérové, bezbariérový průchod Lanškrounem. Myslím si, že i na tyto akce lze čerpat dotační tituly. Jsou možná méně přístupné, ale je potřeba se v jejich získání více angažovat,“ řekl Ing. Slavomír Vaňous (TOP 09).
Poslední moderátorova otázka se týkala celkového dojmu z besed. „Besedy byly určitě velice zajímavé, škoda, že sem nezavítalo víc občanů,“ řekl Ing. Bohumil Bernášek (ČSSD). „Líbilo se mi vysoce profesionální moderování všech tří besed. Bylo zřejmé, že tady sedí lidé, kteří chtějí, aby všechny vypadalo trochu jinak. A ne, že pronášejí kritické připomínky se záměrem něco destruovat, destabilizovat.“ Podle Bc. Ivy Skalické (SPOZ) měl na besedě k financím dostat prostor i někdo z městského úřadu: "Jsem přesvědčena, že pak by se diskuse možná posunula ještě trochu dál," řekla.
Tři předvolební besedy (20. září, 27. září a 4. října) se konaly v rámci projektu nazvaného "Posílení plurality názorů v předvolebním klání v Lanškrouně", organizovaného občanským sdružením můjLanškroun. Projekt byl finančně podpořen Nadací Open Society Fund Praha v rámci grantové výzvy "Zapojení občanské společnosti do zlepšování politické kultury v ČR". Smyslem projektu je umožnit všem volebním stranám kandidujícím v komunálních volbách v Lanškrouně, bez ohledu na jejich finanční možnosti a přístup k oficiálním sdělovacím prostředkům, představit se veřejnosti. Součástí projektu je také volební speciál měsíčníku Lanškrounsko.cz, který bude distribuován do všech domácností v Lanškrouně během příštího týdne.
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/1635-poslednipredvolebnibeseda#sigProId94fc24173e