Debatovalo se o „protikorupčním desateru“

Část debatujícíchTransparentní samospráva, protikorupční opatření a jejich uvádění v praxi - byla témata druhé z besed organizované 27. září občanským sdružením můjLanškroun v rámci projektu „Posílení plurality názorů v předvolebním klání v Lanškrouně“. Hostem a zároveň moderátorem besedy byl Mgr. Tomáš Kramár DiS, předseda občanského sdružení Oživení, Praha.

Účastníky debaty byli lidé, kteří budou možná v příštích čtyřech letech reálně ovlivňovat politiku v Lanškrouně: Tomáš Janouch (třetí na kandidátce můjLanškroun), Ing. Antonín Smejkal (kandiduje na druhém místě za SPO-Zemanovce), Mgr. Zdeněk Baborák (dvojka z kandidátky ČSSD), Milan Bednář (jednička za KSČM) a Mgr. Pavel Dvořáček (leader TOP 09). Stejně jako při první besedě chyběli představitelé ODS, KDU-ČSL a KAL. Také tentokrát byl zájem veřejnosti poslechnout si názory kandidátů velmi malý.


Tomáš Kramár, který se protikorupčním aktivitám věnuje již 9 let, vysvětlil, že pro tyto komunální volby připravilo občanské sdružení Oživení takzvané PROTIKORUPČNÍ DESATERO: „Systém těch deseti oblastí a protikorupčních opatření považujeme za celek, který je potřeba jako celek realizovat. Teprve potom můžeme garantovat, že se situace ve městě ve veřejném rozhodování může významně zlepšit.“


Při debatě nad konkrétními body desatera zástupci volebních stran předvedli, že dokáží věcně a kultivovaně diskutovat, naslouchat a hlásit se k opatřením vedoucím ke snížení rizika korupce.


Z diskuse k otevřenosti veřejné správy vyplynulo, že kandidáti by se nebránili zveřejňovat na zastupitelstvu například obsah smluv, uzavíraných jménem města a nemají ani námitek zpřístupnit občanům jednání odborných komisí. Podmínkou by ovšem bylo zveřejňovat termíny a program zasedání komisí, což se nyní neděje. Pavel Dvořáček uvedl: „To, že se budou zveřejňovat všechny smlouvy, by měla být ambice každého, kdo v zastupitelstvu bude. Čím víc bude možností se na tyto věci dostat, tím menší budou pochybnosti o jakékoliv korupci. Lidi budou mít přístup k informacím a samo o sobě to ten úřad otevírá.“


Moderátor doplnil, že se inspirují americkým „Sunshine Law“, který zavedl prezident Obama. Principem tohoto zákona je sluníčkem prosvětlit veškerá rozhodování, tzn.  že všechny orgány jsou vždy přístupné veřejnosti s výjimkou konkrétních bodů, kterým by neměly být přítomny jiné osoby (týká se např. osobních údajů, obchodních záměrů) a tam je potřeba vždy zdůvodnit, proč je veřejnost vyloučena.


Větší diskuse se rozvinula také kolem zadávání veřejných zakázek. Podle Tomáše Kramára je obecně známo, že v rámci zákona o veřejných zakázkách lze celé zadání zakázky zmanipulovat, např. zadat ji předem vybrané firmě. Pro hospodárné zadávání zakázek je důležitá jak oblast informační otevřenosti, tak oblast otevřenosti soutěží, procesů a odpovědností (vnitřní pravidla pro zadávání veřejných zakázek). Občanské sdružení Oživení mimo jiné nabídlo asi před 2 lety městům zdarma software, který mohou přičlenit ke svému webu a zveřejňovat informace, jež databáze k vyplnění požaduje:  investiční záměry, vyhlášení zakázky, a to i s celou zadávací dokumentací, zprávu hodnotící komise, smlouvy, dodatky ke smlouvám, které velmi často hýbou i s celou soutěží. Zakázka nekončí realizací, ale až uplynutím záruční lhůty. Tomáš Janouch k systému v Lanškrouně řekl: „Mně tady hodně chybí zveřejnění průběhu, co se hodnotilo. Já se dozvím pouze, že firmě XY byla zadána zakázka, ale co je přesně v nabídce a co nabízejí ostatní, to se nedozvíme. Pak se tady stávají takové věci, že je zakázka zadána generálnímu dodavateli, a ten ji zadá uchazeči, který byl levnější.“


V závěru besedy Tomáš Kramár přiznal, že v průběhu besedy očekával větší rozpory. „Někdy se ty debaty nesou v duchu, že je to neefektivní, zbytečné, etický kodex se nebude dodržovat, pravidla se budou obcházet... Jsem rád, že tady tyto výmluvy nezaznívaly. Při zvyšování transparentnosti a omezování korupčních rizik je skutečně nutné postupovat na vícero frontách zároveň a nenechávat se uchlácholit řekněme alibistickými výmluvami, že to nemá smysl. Právě že to celé dostane smysl až těch opatření bude řada a budou pokrývat víc témat z vícero úhlů.“


Text: Marie Hrynečková
Foto: Hynek Brýdl, Matěj Brýdl


Protikorupční desatero 2010 pro komunální volby
1. Nepokradeš a pokrásti nenecháš majetku veřejného
Veškeré škody způsobené na majetku obce budou prošetřovány škodní komisí za účelem identifikování odpovědné osoby a vymožení škody zpět do majetku obce.


2. Nebudeš o veřejných záležitostech v tajnosti rozhodovati
Veškeré rozhodování zvolených zástupců bude otevřeno občanům, aby se mohli aktivně podílet na správě věcí veřejných ve své obci a dohlížet na naplňování veřejného zájmu.


3. Hlasu svých kritiků v obecních médiích zazníti dovolíš
Veškerá veřejná média provozovaná anebo placená obcí budou otevřena všem zastupitelům i občanům pro vyjádření jejich názorů.


4. Zájmy veřejné nad statky a zájmy své soukromé vždy ctíti budeš
Zastupitelé budou vždy jednat a rozhodovat ve veřejném zájmu, budou dodržovat etické principy vymezené v přijatém etickém kodexu.


5. O majetku veřejném vždy otevřeně a hospodárně rozhodovati budeš
Nemovitý majetek bude prodáván a pronajímán pomocí otevřených výběrových řízení. Bude zveřejněn přehled nemovitostí vlastněných obcí.


6. Nezatajíš žádných smluv uzavřených jménem obce
Všechny uzavírané smlouvy budou veřejně přístupné na internetu, s vyjmutím pouze zákonem chráněných informací.


7. Obchodní společnosti obce vždy jako statky veřejné chápati budeš
Hospodaření obchodních společnosti ve vlastnictví obce bude otevřené veřejné kontrole a bude podléhat stejným pravidlům jako hospodaření obce.


8. Rozpočet obce srozumitelným učiníš a jeho pravidla ctíti budeš
Srozumitelná a přehledná rozpočtová dokumentace zajistí kvalifikované rozhodování zastupitelů o rozpočtu a umožní veřejnou kontrolu jeho dodržování.


9. Zakázky obce trhu volnému otevřeš a pletich v soutěžích veřejných se vystříháš
Budou zveřejněny všechny informace o plánovaných, vyhlášených, probíhajících i ukončených zakázkách. V zájmu hospodárnosti budou zakázky zadávány na základě otevřené a spravedlivé soutěže.


10. Dotacemi účelně a spravedlivě místním spolkům občanským pomáhati budeš
Budou zveřejňovány všechny informace o dotačních řízeních a přidělených dotacích. Rozdělování dotací bude probíhat podle závazných a jasných pravidel.


Sdružení Oživení, které se dlouhodobě věnuje zvyšování transparentnosti a snižování korupce na komunální úrovni, garantuje kandidátům a občanům, že realizací Protikorupčního desatera dojde v jejich obci k výraznému zvýšení kvality rozhodování i efektivity hospodaření a k významnému omezení rizika korupce.