Příchozí uvítala již při vstupu z alejí velká brána do tábořiště se třemi kuželovitými indiánskými stany Tý-Pý, nástupní plocha s vlajkovým stožárem a špalkem pro sekyru, ohniště připravené pro táborák a několik stánků s dárky a občerstvením.Velkorysou oslavu uspořádalo lanškrounské středisko Zubr a Dikobraz tuto sobotu 25. září v areálu Nového Zámku u Lanškrouna. Zhruba 150 lidí se sešlo na programu začínajícím v 9 hodin ráno a končícím až večerním táborákem. Asi polovina z nich byli současní nebo dřívější Junáci, jak se po česku skautům říká.
To hlavní poskytla zámecká věž v jednotlivých patrech: tak rozsáhlou výstavu kronik, fotografií a předmětů, jaká se dá dohromady jen jednou za dlouhý čas – její příprava musela trval mnoho měsíců.
Jak známo, skautské hnutí vzniklo v Lanškrouně těsně po válce v roce 1945, a dvakrát ho přerušil zákaz totalitní moci. Nadarmo – nádherná skautská myšlenka v lidech přetrvávala a jakmile se naskytla příležitost ji v roce 1968 obnovit, skautovat začalo 270 mladých lidí!
Následoval další normalizační zákaz a nyní se oslavuje dvacet let od konečného obnovení lanškrounských skautských oddílů v roce 1990.
V sobotu se u Nového Zámku sešly tři skautské generace – ti ze čtyřletého poválečného období, ti z tříletého období konce šedesátých let a nejnovější skautská mládež.
Začínalo se nástupem jednotlivých oddílů, vztyčením státní vlajky a symbolickým zatětím sekyry do špalku vedle vlajkového stožáru,
Projevy přispěli vedoucí střediska Jiří Dušánek, starosta města Ing. Košťál, a představitelé okresního a krajského vedení skautského hnutí.
Udělovaly se pamětní listy a medaile nejstarším skautům, „oldskautům“, jejichž kronika na výstavce ukazovala, kolik toho dodnes nachodí po výletech…
Další uznání obdrželi aktivní současní členové. Stojí za pozornost, že lanškrounské středisko pořídilo výtvarně velmi zdařilé vlastní pamětní medaile uprostřed se znakem města.
Program se potom rozjel neformálně, probíhaly různé soutěže.
Navečer v 17 hodin byla ve sklepení zámku sloužená mše. Páter Jan Polák je skautem, který vystudoval bohosloví a atmosféra mše svaté podivuhodně dotvářela duchovní podobu skautských oslav.
Oficiální program končil večerním nástupem a spuštěním státní vlajky.
Počasí obdivuhodně vydrželo až do následujícího složení stanů, při hromadném fotografování dokonce vysvitlo slunce, a teprve když už to ničemu nevadilo, se drobně rozpršelo.
Opodál roste skautská lípa, zasazená v roce 1969 během krátkého ožití skautingu, a její dnes už docela robustní kmen jakoby symbolizoval, že dobré myšlenky stále sílí navzdory nepřízni totalit.
Jiří Kohout
(Mnoho fotografií oslav najdeme také na
http://www.skaut-lanskroun.cz/kronika/20-vyroci-od-obnoveni-skautingu-v-lanskroune).
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/1625-dvacet-let-obnoveneho-skautskeho-hnuti-v-lanskroune#sigProId2058043d74