V přísálí zámku se ve čtvrtek 15. dubna na pozvání Městské knihovny sešlo ke třicítce posluchačů, laiků i muzikantů. Balet je téma pro Lanškroun dosti nezvyklé, ale po skončení večera bylo těžké hledat bezprostřední slova k zážitku z vyprávění pana profesora, ale zejména z předvedeného záznamu baletu Zjasněná noc na hudbu Arnolda Schönberga. Již na březnové vernisáži výstavy Mezi obrazy III jsme měli příležitost poznat díky vystavující paní Marii Hátě Šmokové také jejího manžela, předního choreografa, režiséra a pedagoga profesora Pavla Šmoka. A tento čtvrtek došlo ke slíbenému setkání s tímto výrazným umělcem, jehož umění se prosadilo na předních scénách Evropy i v Americe. A dnes bydlícím „přes kopec“ v Nekoři.
Večerem nás provázela Linda Netušilová, ředitelka Městské knihovny Lanškroun. Zalitovala, že se pro silný déšť sešlo proti očekávání méně posluchačů, ale shodli jsme se na tom, že to není naše škoda, ale těch co nepřišli.
Pan profesor Šmok nám vysvětlil, jak tvořil choreografii například tohoto baletu, a v jeho slovech se to jevilo jako dosti pracná, ale přímočará tvorba. Pak si ale člověk uvědomí, kolik skrytého talentu a síly představivosti se při tom musí projevit a jak složité je dospět k absolutnímu souladu choreografovy představy a toho, co vnímáme díky baletním umělcům.
V první části setkání na nás pan profesor promlouval z plátna v nenuceném rozhovoru s Markem Ebenem v pořadu Na plovárně z roku 2003.
Pak už nám osobně vyprávěl o své cestě k uměleckému tanci, odpovídal na řadu dotazů, a ve druhé polovině večera jsme mohli shlédnout záznam baletu Zjasněná noc z roku 1988.
Mnoho jeho myšlenek nám dozajista utkví nadlouho v paměti.
Je rodákem ze slovenské Levoče, kde jeho otec, stavební inženýr původem z východočeské Nekoře, pracovně působil. Zažertoval, že jeho rodná řeč je slovenština, mateřská řeč moravština a hovorová řeč čeština. Jeho otec doufal, že ho syn bude následovat v kariéře technika a vypadalo to tak. Mladý Pavel Šmok vystudoval průmyslovku a čtyři semestry na fakultě strojní a elektrotechnické, ale pak ho umění strhlo k sobě a začal studovat herectví a balet. Přesto o technice mluví s uznáním. Už na odchodu ještě dokázal úspěšně složit zkoušku z fyziky u obávaného profesora Horáka na nejlepší dosažitelný stupeň. A například deskriptivní geometrie mu pomáhala vybudovat si prostorovou představivost tolik potřebnou při úvahách nad choreografií.
Také ho žádný jevištní technik neobelstil tím, že něco nejde. „Kdepak, zkuste to tak a tak..“ bývala úspěšná reakce pana profesora.
„Tvůrčí konstruktér je jako choreograf, obojí je tvůrčí činnost, otázka rozpoznání nápadu mezi mnoha možnostmi. Něco jako – je to blbost, ale co kdyby to fungovalo…“
Takže jde o to „zachytit nápad“.
Oba rodiče Pavla Šmoka vychovali každý svým způsobem, o obou hovořil s nesmírným uznáním. Otec ho přiměl při změně technické dráhy na uměleckou, aby se pokusil sám při tom uživit, a v této zkoušce také Pavel Šmok uspěl. Maminka byla celou dobu v domácnosti, ale vychovala ho citově, vnímat „že jsou hezké věci krásné“.
V mládí hodně sportoval a byl ve své době dokonce juniorským mistrem republiky v krasobruslení.
Na profesoru Pavlu Šmokovi je ohromující, jak se neváhal na své životní dráze pouštět do neprobádaných podnikatelských oblastí – byli jednu dobu jediný soukromý baletní soubor v republice. Tu jeho tvůrčí i organizační odvahu na něm na první pohled nevidíte, je neobyčejně skromný.
Se svou manželkou na začátku měsíce oslavili zlatou svatbu. Paní Marie Háta s ním prožila prakticky celou jeho uměleckou dráhu.
Text: Jiří Kohout
Foto: Václav Smejkal
Internet o Pavlu Šmokovi:
Pavel Šmok (narozen 22. října 1927, Levoča, Slovensko) je český tanečník, herec, režisér, choreograf a pedagog. Jedná se o velmi významného českého umělce, který velmi výrazně ovlivnil vývoj českého tanečního umění v druhé polovině 20. století. V roce 2005 obdržel za svoji celoživotní uměleckou činnost cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia.
Byl sólistou baletu v Plzni, šéfem baletu v Ústí nad Labem, spoluzakladatelem Baletu Praha (1964), uměleckým vedoucím baletu v Basileji (1970-1973), zakladatelem Pražského komorního baletu, uměleckým šéfem baletu Státní opery. Spolupracoval s množstvím zahraničních scén. V současnosti je profesorem choreografie na Hudební akademii múzických umění (HAMU) a poradcem ředitele Státní opery pro balet.
Pavel Šmok výrazně ovlivnil vývoj českého uměleckého tance 20. a 21. století; vedle vlastní rozsáhlé umělecké tvorby podporoval choreografické ambice tanečníků, s nimiž pracoval, a jako pedagog katedry tance Akademie múzických umění v Praze vychoval celou generaci českých choreografů.
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/1330-setkani-s-panem-profesofem-pavlem-smokem#sigProId3000c3c622