Nezbylo nic jiného, než se ptát kolemjdoucích. Každý druhý nás posílal na zcela opačnou stranu a prý i místní s tím mají velké problémy. „To musíte úplně ven a objet celé město“. „My tam prostě nedojedem!“ A čas neúprosně letěl. V největší nouzi jsme potkali anděla strážného, který si přisedl a vyvedl nás z bludného kruhu. My jsme si tak ověřili, že dobří lidé ještě žijí.Ve Společenském centru Brno, městská část Bystrc, proběhla 14. 12. 2009 aukce darovaných obrazů a artefaktů ve prospěch žáků MŠ a ZŠ Pramínek, o.p.s.
Jeli jsme autem a cestou z centra města do Bystrce jsme docela „kufrovali“. Všude byla silnice uzavřená a rozkopaná. Samá nepřehledná objížďka.
V úvodu aukce promluvil pan J. Beneš, starosta Brna-Bystrce, který zhodnotil činnost Pramínku i pozitivní přínos školy pro oblast. „Kolik obyvatel má vaše městská část přináležející k Brnu?“ zeptala jsem se starosty. „Stále rosteme a dle posledního sčítání má Bystrc více jak 20 tisíc obyvatel.“ Aukce se ujala firma Omega s.r.o. z Prostějova, zabývající se profesionálně touto činností a licitátor Ing. arch. Vladimír Erben s jeho týmem byl zkušený praktik.
Bohužel, na vyvrcholení celého projektu se výrazně podepsala chřipková epidemie. Pár dní předem byla škola uzavřena! „Za normálních okolností by jako minulý rok přišly rodiče s dětmi, ale nyní to nebylo možné“, potvrdila nám ředitelka školy Mgr. Irena Rotreklová. „Také mnoho firem, které přislíbily svou účast, z tohoto důvodu nedorazily.“ Měla jsem možnost poznat i druhou spoluzakladatelku Pramínku Mgr. Elišku Kovářovou, která shodou okolností vydražila jednu z grafik JMB. „Je strašná škoda, že se mi nepodařilo získat grafiky obě “, posteskla si paní magistra. Přímo na místě byla prodána přibližně jedna třetina dražených děl a výtěžek z večera činil asi 25 tisíc Kč. Podle organizátorek to je za daných okolností skvělý počin. Tak jako loni bude v průběhu celého následujícího roku probíhat další prodej přes internet. Závěrem vystoupila spoluzakladatelka Pramínku PaedDr. B. Havelková, poděkovala přítomným za účast a gratulovala novým majitelům k ziskání obrazů. Jako poděkování autorům děl, sponzorům, firmě Omega i organizátorům akce, nechala připravit ředitelka školy malé, ale skvělé pohoštění.
Na úplný závěr nás osobně čekalo neuvěřitelné překvapení. Ve dveřích stál „anděl“ a to i s manželkou. Živě se zajímali o vystavené věci. „Na rozdíl od ostatních, my víme, kde máme našeho anděla strážného.“
M. S.
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/1093-obrazy-pomahaji-detem-2#sigProIdf71efd0389