Miłej nocy, dzisiaj jest niedziela 12.7.2020. Imieniny obchodzi Bořek, jutro Markéta.

191114  smejkalUspořádat vernisáž výstavy, která již běží, není úplně obvyklé. Lanškrounský malíř Václav Smejkal se toho nebál a ač v čítárně městské knihovny vystavuje už od 3. října, počkal s vernisáží na básníka Miroslava Kubíčka, kterému ilustroval jeho nejnovější básnickou sbírku nazvanou V jiskřivých chvílích.

Tu oba pánové 13. listopadu společnými silami pokřtili za asistence a milých slov čtyř kmotrů - starosty Radima Vetchého, místostarosty Oldřicha Strnada, spisovatele Milana Duška a básníka Jiřího Faltuse. 

Vernisáž byla dobrou příležitostí k tomu, aby Václav Smejkal spolu s ostatními popřál, připil a předal dort dlouholetému příteli Miroslavu Kubíčkovi k jeho nedávným 85. narozeninám. Knížka V jiskřivých chvílích je už osmým společným dílem obou přátel.

Marie Hrynečková

 

 

Václav Smejkal
vystudoval ČVUT, malovat a kreslit se učil u soukromých učitelů v Praze. Výtvarné činnosti se věnuje více jak 45 let. Jeho díla jsou zastoupena jak v muzeích – např. v Lanškrouně, Chrudimi, Rokycanech, Kyjevě aj., tak v soukromých sbírkách po celé ČR. V zahraničí pak v Německu, Švýcarsku, Polsku, Velké Británii, USA a v Austrálii. Je členem výtvarných, literárních i zájmových uskupení. Typická jsou pro něj rozměrná olejová plátna, z grafiky preferuje hlubotisk a pravidelně se zúčastňuje výstav exlibris. Také ilustruje knižní publikace, zejména autorů soustředěných kolem Svazu východočeských spisovatelů v Pardubicích. Rozsah jeho díla čítá více jak 500 originálů. S přáteli vydává již 8. rokem výtvarný bulletin „JMB – Newsletter“ a také přispívá do novin a časopisů. Výstava v lanškrounské městské knihovně je v pořadí už jeho 101 výstavavou.

 

Miroslav Kubíček
se narodil 1. října 1934 na Vysočině, kde žil do svých dvanácti let, poté se s rodiči přestěhoval na Jesenicko. Obě krajiny ho ovlivňují v celé jeho tvorbě. Studoval na FF UP obor český jazyk a literatura. Zde ho formovala nejen charismatická osobnost Oldřicha Králíka, ale taktéž přátelství se studijními kolegy Jiřím Pištorou a Radoslavem Lošťákem. V roce 1963 mu vyšla první sbírka básní „Dny sluncí“, která si získala velký ohlas a to zejména mezi mladými čtenáři díky jeho originálnímu lyrickému jazyku. Přispíval do časopisů Červený květ, Plamen, Host do domu aj. a kriticky se vyjadřoval k politickému dění. To mělo po roce 1970 za následek ztrátu zaměstnání, publikační zákaz a během normalizace byl veden jako osoba nepřátelská komunistickému režimu. Do literatury se pan Kubíček vrátil až v roce 1992 Jesenickými pohádkami a pověstmi. Celkem vydal 23 knih, básnických sbírek, pohádek a pověstí.
Miroslav Kubíček je členem Střediska východočeských spisovatelů v Pardubicích a Obce spisovatelů v Ostravě.

 

 

Foto:
1 - Básně Miroslava Kubíčka s ilustracemi Václava Smejkala se pravidelně objevují v Městských novinách Lanškroun.
2 a 3 - Obrazy Václava Smejkala. Ten avizoval, že obrazy bude během výstavy obměňovat, takže se návštěvníci mohou přijít podívat i několikrát. Jedná se v pořadí už o 101. výstavu tohoto malíře. Potrvá do 20. prosince.
4 - Básnické sbírky Miroslava Kubíčka ilustrované Václave Smejkalem.
5 - Ředitelka knihovny Radka Halberštátová představuje oba autory.
6 - Křest básnické sbírky V jiskřivých chvílích.
7 - M. Kubíček se starostou Radimem Vetchým.
8 - Záleží, z které strany se člověk na číslice na dortu podívá. Václav Smejkal doporučoval tu, ze které tvoří číslo 58.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.