Tentokrát se povedlo počasí, bylo příjemné slunečno, a také rozmístění jednotlivých ukázek na parkovišti a jeho blízkém sousedství dobře fungovalo.
V pátek 24. června počínaje devátou hodinou se to před hlavním vchodem do školy začalo rojit. Slavnost odstartovala děvčata ze školního tanečního kroužku SLUNÍČKO. Následovalo přivítání účastníků a hostů. Paní ředitelka školy Mgr. Dana Krátká pozdravila starostu a místostarostu města pány Mgr. Vetchého a Ing. Bernáška, ředitelku gymnázia paní RNDr. Věru Šverclovou, a jednotlivé představitele lanškrounské Střední odborné školy a středního odborného učiliště, firem AVX, GEOMA, INA, KOMFI, MERKUR, a dalších, například Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy MO v Moravské Třebové.
Poděkovala za podporu od firem i institucí, které si ve zvýšené míře uvědomují, že podporovat rozvoj dovedností už u školní mládeže se v budoucnu vyplatí.
Dva sponzoři výrazně přispěli k bohatosti programu: IQ PARK z Liberce svými kuriozitami, a MERKUR svými mechanickými stavebnicovými modely. Ale i spousta dalších zajímavostí, namátkou jmenujme například 3D tiskárnu ze SOŠ-SOU, poutala velkou pozornost.
Součástí akce bylo i dopolední Setkání zástupců firem se zástupci škol v hudební učebně školy.
Zde se sešlo vedle představitelů místních škol i několik vedoucích představitelů z firem INA, AVX, KOMFI, MERKUR a hned po začátku se připojil i senátor Ing. Petr Šilar. Během diskuse vyjadřoval své uznání probíhajícím aktivitám místních škol.
Na začátku Setkání jsme se seznámili se dvěma významnými projekty z letošního programu AMAVET.
Dvě žákyně devátého ročníku Základní školy Komenského z Letohradu, Klára Dostálková a Nikola Lipenská, se prezentovaným projektem „Měření intenzity kosmického záření“ pomocí stratosférického balonu na trase Číhošť u Ledče nad Sázavou – rakouské příhraničí v oblasti Mikulova letos probojovaly do krajského kola Festivalu vědy a techniky. Jejich práci věnovaly sdělovací prostředky mimořádnou publicitu. Není divu – podporovaly je Ústav jaderné fyziky Akademie věd České republiky (Oddělení dosimetrie) a žamberská firma Bühler CZ.
Žákyně zdejší Dobrovského školy Patricie Janíčková a Kristýna Krátká prezentovaly svůj projekt „Polymery“, se kterým uspěly v krajském kole.
Zástupce ředitelky školy Mgr. Pavel Resler, doplňovaný Mgr. Oldřichem Strnadem, pak přednesl postupy, jak chce škola podporovat rozvoj odborných schopností žáků školy. Letos se „Věda u školy“ soustřeďuje na přírodopis, chemické pokusy a tvůrčí činnost se stavebnicemi s podporou firem MERKUR a Fischertechnik. Pan Resler poukázal na velký přínos ze spolupráce se sdružením AMAVET, organizátorem Festivalu vědy a techniky pro mládež. Lanškroun dosáhl toho, že se každoroční společná okresní kola této soutěže pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy konají v Lanškrouně.
V šesti zájmových kroužcích ZŠ Dobrovského se uplatňuje 60 žáků. Záměrem školy je oživit myšlenku výstavby „Regionálního plytechnického centra“ přilehlého k hlavní budově jako nástavba na dosavadní přízemní budovu. Svým přínosem by se toto centrum mohlo řadit jako třetí velký projekt ve městě po Poliklinice a Kulturním domě. Nyní je v etapě studie proveditelnosti. Očekává se, že by je mohly využívat i mnohé další školy, které v minulém období svoje dílny zrušily. Plánuje se například spolupráce s Technickou universitou Liberec. Mohly by zde být letní university pro školáky. Zástupci školy ve snaze hledat další inspirace navštívili i odborný veletrh v Norimberku.
Podrobně se diskuse účastnil představitel firmy INA pan Miroslav Dostál. Porovnával naše místní snažení s tím, co nyní probíhá v Německu. I tam se podporuje příklon k praxi a budují se odborné dílny, pořádají se exkurze do firem. Lanškroun má mimořádně silnou pozici v evropském nástrojařství. Vývojové trendy jsou ale rychlé a nesmíme zůstat opodál.
Pan Vladimír Křivka (AVX) popsal nutnost sblížit potřeby firem a směry výuky na školách a toto setkání označil v tomto směru za prospěšné. Mělo by se odehrávat opakovaně a umožňovat vzájemné navazování a prohlubování vztahů. Místní školy jsou úspěšné v získávání sponzorů a rozvoji sítě podporovatelů, objevují se rodilí mluvčí, technické vybavení a další. Podstatné je účelné využití sponzoringu. V rámci udržení konkurenceschopnosti a podpory talentů školy potřebují pomoc zřizovatele, sponzorů i rodičů. Inspirovat se lze v zahraničí i průmyslu.
Paní Jana Slováková z firmy Komfi podpořila myšlenku technického vzdělávání na základních školách a vyjádřila potřebu rozvoje i jiných dovedností u mladých žáků s důrazem především na samostatnost, vlastní vynalézavost a logické uvažování.
Host školy a její někdejší žák, pan Petr Pastera, popsal z pohledu mnoholeté pracovní zkušenosti v Německu, jak nutné je podporovat u mládeže kreativitu, schopnost tvořit a to ve spojení s obecnou vzdělaností.
Obecně se přítomní shodli na tom, že „víme, co to chce“, ale že zůstává základní nutností se neustále prosazovat se svými podněty a návrhy.
Vedle tohoto zasedání uvnitř školy probíhal venku na plochách školy intenzivní a velice zajímavý program a přicházeli studenti z Gymnázia a děti z Mateřské školy Žižkova. Je škoda, že ostatní školy tuto zajímavou akci, jak se zdá, nevyužily.
Jiří Kohout