Miłej nocy, dzisiaj jest sobota 11.7.2020. Imieniny obchodzi Olga, jutro Bořek.

170602 molaMF Dnes / 29.05.2017
Oblast Lanškrounských rybníků byla kdysi hojně navštěvovaným letoviskem obyvatel města. Byla zde plovárna, výletní restaurace a místo k procházkám. Ač jsou rybníky stále místem pro různé akce a zábavu, chodí sem výrazně méně obyvatel než dříve.

Město se snaží budovat v rybnících atrakce, které by sem lákaly obyvatele města opět k častější relaxaci a odpočinku. Neobvyklým nápadem je postupné vybudování celkem čtyř mol na Dlouhém rybníce. „Jednáme o molech se společností Rybářství Litomyšl, které rybníky vlastní. Dostali jsme zatím povolení na čtyři mola. Nejdříve nahradíme molo, které dosloužilo a které jsme demontovali před dvěma lety. Má podobu téčka a je ukončeno plošinou o rozloze šest krát šest metrů a bude vybíhat do délky osmnácti metrů do rybníka. Na ně bude navazovat molo uprostřed rybníka, rovněž o rozloze šest krát šest metrů,“ říká místostarosta Lanškrouna Miloš Smola. Dodal, že další dvě mola by se měla objevit na rybnících v místech, kde byla kdysi. „Je to jen začátek, rádi bychom vybudovali na rybnících celou trať pro lodičky s mapou, kam se dá na naší soustavě rybníků s lodičkou až zajet,“ dodává místostarosta. Radnice rozhodla až nedávno, že nová mola budou stabilnější a trvanlivější než ta původní. „Měla by vydržet pětadvacet let. Ta dřívější tam byla tři čtyři roky a pak se začala potápět. Nová mola budou z kvalitního sibiřského modřínového dřeva a jejich součástí budou kontejnery z pěny. Takže budou téměř nepotopitelná. Molo uprostřed rybníka bude ukotvené řetězy k betonovému sarkofágu na dně rybníka,“ říká Miloš Smola.
Výstavba by měla představovat investici o výši asi 900 tisíc korun a první z nich by radnice chtěla vybudovat do začátku letošní letní sezony na rybnících.

 

Radnice chce také letos v lokalitě rybníků nechat postavit dětské lanové centrum či mola pro lidi plavící se na rybnících na lodičkách, ale i na jachtách. „Součástí dětského lanového centra bude zastřešené sezení, dva druhy laviček a také venkovní ohniště,“ představuje projekt investice Lukáš Pražan, šéf odboru investic a majetku. Lanové centrum bude sloužit dětem ve věku od tří do patnácti let a vystřídá současné, dnes už nevyhovující herní prvky. Hlavním prvkem centra bude dvacetimetrová lanová dráha s různou obtížností překážek. Jako materiál bude sloužit dřevo, pozinkovaná či nerezová ocel a sítě z lan s ocelovým jádrem. Lanové centrum by mělo být hotovo v červnu.

 

Město také zrekonstruuje do konce roku Rybniční ulici, která do oblasti Lanškrounských rybníků vede. „Chceme vytvořit ukázkovou ulici, jak by měla v současné době vypadat,“ říká starosta Radim Vetchý a dodává, že Rybniční ulice by se měla stát jednosměrnou ulicí s bezpečnější vozovkou. „Měla by v ní vést mlatová stezka pro pěší se šesti lavičkami včetně lavičky se stolem, kterou si přáli obyvatelé ulice, má mít i zbrusu nové veřejné osvětlení LED svítidly. Je to totiž oblíbená spojnice ve směru z centra města kolem Krátkého rybníka k Dlouhému rybníku. Rekonstrukce bude stát asi šest milionů korun a začne pravděpodobně na konci srpna.“ Město nechalo podle posudků odborníků v ulici Jilemnického vykácet třiatřicet méně hodnotných dřevin, především jabloní, jeřábů, třešní či ořešáků. „Naopak jsme ponechali hodnotné vzrostlé stávající stromy, které odborníci na začátku jara ořezali. Zachovali jsme i topol černý s kmenem o obvodu 472 centimetrů, který sice někteří obyvatelé žádali skácet s tím, že je nebezpečný, ale výsledek ultrazvukového vyšetření kmene stromu potvrdil jeho bezpečnost,“ dodal starosta.

Petr Broulík, MF DNES

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.