Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

Už to zní málem jako obehraná písnička: v Lanškrouně jsou opět bez místostarosty. Jak včera zaznělo z lanškrounské radnice, do rukou starostky Stanislavy Švarcové (ODS) byla v úterý doručena rezignace 1. místostarosty Martina Rollera (ODS). Druhý nejvyšší představitel města zároveň rezignoval na svůj post v městské radě, odešel i ze zastupitelstva a poradních orgánů města.

V tomto volebním období je to již třetí místostarosta, který z lanškrounské radnice odešel. Připomeňme, že před ním byl v prosinci roku 2011 po malém „palácovém převratu" v tehdejší radniční koalici odvolán Roman Krajči zvolený za sdružení MůjLanškroun. Na jeho místo byl zvolen Bohumil Bernášek (ČSSD), ani on však na radnici nevydržel příliš dlouho. Rezignoval v březnu 2013.
Odvolání Romana Krajčiho a jeho dvou kolegů ze sdružení MůjLanškroun, radních Hynka Brýdla a Tomáše Janoucha, znamenalo v závěru roku 2011 konec tehdejší radniční koalice tvořené ODS, sdružením MůjLanškroun a TOP 09. Důvodem byla podle vyjádření starostky Stanislavy Švarcové nespolupráce a ztráta důvěry v koaličního partnera.
Ovšem ani nově vzniklá koalice, kterou utvořila ODS, TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL, nebyla z nejpevnějších. Po čtrnácti měsících relativního klidu se rozpadla, když ji opustila ČSSD argumentujíce tím, že nedostala možnost prosazovat své požadavky a záměry. Bohumil Bernášek odešel z postu místostarosty, na jeho místo nastoupil, ovšem jako neuvolněný místostarosta, Martin Roller (ODS). Novinkou proti dosavadní praxi pak byla skutečnost, že byl do vedení města zvolen ještě další neuvolněný místostarosta, kterým se stal Zdeněk Baborák (ČSSD). Jeho prioritou bylo, jak prohlásil po svém zvolení, uklidnění situace ve vedení města. Nyní, zhruba tři čtvrtě roku před komunálními volbami, dochází opět ke změně… „V současné době probíhají jednání, o jejichž výsledku budeme informovat," uvedla v tiskové zprávě starostka Stanislava Švarcová.
Jak včera Orlický deník ujistil odstupující místostarosta Martin Roller, jeho důvody nejsou politické, ale čistě osobní. „Neprožívám právě nejlehčí období v rodinném životě, potřebuji vyřešit zásadní věci a politika pro mě teď není prioritou. Celou situaci jsem konzultoval s paní starostkou, vím, že je to pro ni nepříjemné, ale moje důvody pochopila, takže jsme se nerozešli ve zlém. Vím, že je to nepříjemné i proto, že se v posledním volebním období místostarostové v Lanškrouně střídali poměrně často. Své rozhodnutí jsem zvažoval i s ohledem k tomu, jak může zapůsobit na lanškrounskou ´odéedsku´," uvedl.
Jako schůdnou variantu řešení označil možnost, že na jeho místo v zastupitelstvu nastoupí náhradník z kandidátky ODS, kterým je Lukáš Boháč. „Myslím si, že by mohl být i vhodným adeptem na člena rady města, ale už se neúčastním jednání, takže to je jen má úvaha. Lukáše Boháče dobře ho znám, pokud by to byl on, byl by jistě dobrým kandidátem. Nastalá situace určitě není nějakou politickou krizí, v rámci koalice se nic neděje, věřím, že dovládne až do podzimních voleb," uzavřel Martin Roller.

Autor: Karel Pokorný

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.