Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

Šest kilometru na sever od Lanškrounu v Horní Čermné trénuje své koně Jaroslav Pecháček, jehož jsme podrobili „výslechu“ v rámci miniseriálu o nevelkých dostihových stájích.

Jeho dostihovou stáj Rianon-Pecháček reprezentují dva koně. Sedmiletý Gemanus a o rok starší Speranza. Druhý jmenovaný dokončil IV. kvalifikaci na Velkou pardubickou na čtvrtém místě a stal se tak jedním z účastníků podzimního překážkového vrcholu. S kurzem 100:1 je tento hnědý valach pasován do role outsidera, ale nejsou koně na okraji zájmu kořením každého dostihu? A zvláště pak, když se jim podaří překvapit.

Jak probíhá příprava Speranzy a jak na tom je?
Po kvalifikaci se dal poměrně rychle do pořádku. Pracoval naprosto bez problému a teď je na tom velmi dobře. Takže už čekáme, jak to dopadne.

Představte stručně tohoto koně?
Speranza je velmi poctivý kůň, který má rád spíše delší distanci. Poslední dostihy, které absolvoval, například v Mostě, nebyly pro něj úplně vhodné. A protože jsme se obávali možného zranění, snažili jsme se vyhnout tvrdým povrchům, které vznikly v průběhu letošních veder.
Speranza není nijak extratřídový kůň, ale je to výborný a spolehlivý skokan. Jinak spíše v dostihu spí. Když ho člověk nepopožene, tak si půjde to své a nikam se nebude honit. Když je však třeba, tak zabere a jde. Je to spíše koncový kůň než tempař.

Jakou budete volit taktiku do Velké pardubické?
Dobře odskočit a pak se uvidí. Ostatní už bude na jezdci, kterým bude Pavel Kašný. Půjde pokud možno s koňmi a uvidí se jaký bude vývoj dostihu.
Jak jsem již řekl, skokansky s ním asi problém nebude. Bude však dobré si dát pozor, aby se nepřipletl do nějakého karambolu.

Jak moc zná Pavel Kašný Speranzu?
Předevčírem si na něj přišel sednout.

Kdo je podle vás největším favoritem?
Já jsem přesvědčen, že jednoznačným favoritem bude Orphee des Blins, protože vloni předvedla neuvěřitelný výkon. Pravdou je, že to nikdo nečekal a všichni v poli byli přesvědčeni, že to nevydrží.
Ona i letos v přípravných dostizích ukázala, že je na tom stále dobře, takže favoritkou číslo jedna letošní Velké pardubické je pro mne tahle klisna.

Vy jste trenér a majitel v jedné osobě. Zbývá už jen obléci žokejský dres. Neuvažoval jste o tom?
Bohužel na to nemám fyzicky. Jsem dost velký a těžký (smích).

Je to vaše první Velká pardubická v roli trenéra a majitele?
Ano je to moje první Velká pardubická.

Jste nervózní?
Myslím, že před takovým dostihem je nervózní asi každý. Ale moje nervozita je v mezích normy (smích).

Trénování koní je vaše hlavní profese?
Ano. Na statku máme kolem třicítky koní od různých majitelů. Navíc máme vlastní chov anglických plnokrevníků.

Jak s vámi sdílí vaše rodina nadšení pro dostihový sport?
Od mé rodiny mám podporu, vždyť i má manželka jezdí na koni. Věnuje se military a rovněž můj pětiletý syn si už sedlá svého vlastního poníka.

Jaké je vaše největší profesní přání?
Tak momentálně si asi nejvíce přeji, aby se Speranza co nejlépe umístil ve Velké pardubické. Jinak si přeji, aby bylo stále dost práce a aby byl klid. Také budu rád, když se nám vyhnou zdravotní potíže a jiné problémy.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.