Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

Radnice v Lanškrouně odmítla koupit hotel Pohoda a nevstoupí ani do dražby o něj. Vzdala se tak jakékoli možné kontroly nad ním a lidé ve městě se teď bojí přílivu nepřizpůsobivých. A vzniku ghetta.


V Lanškrouně se zanedlouho mohou dočkat nepříjemného překvapení. Koncem srpna se totiž bude v dražbě prodávat hotel Pohoda a vůbec není vyloučeno, že jeho vlastníkem se stane realitní kancelář, která tu zřídí bydlení pro nepřizpůsobivé. Město se dražby nezúčastní, a vzdalo se tak možnosti jakkoli budoucnost objektu ovlivnit.
"Za poslední roky jsem nemovitost nabízel městu několikrát. Upozorňoval jsem na možná nebezpečí. Dokonce jsem byl ochoten výrazně snížit cenu, aby dům nekoupili nějací darebáci, kteří sem nastěhují nejrůznější individua z okraje společnosti," uvedl současný majitel objektu Petr Bednář.
Bednář dům získal v roce 1996 jako součást majetku bývalé Tesly, který koupil. Šestipodlažní budovu s malými úpravami přestavěl na ubytovnu hotelového typu, kterou teď s vyvolávací cenou 7,9 milionu korun v dražbě prodává.


Na zvládnutí přílivu individuí už nemá sílu
"Šest let jsem se snažil Pohodu udržovat v chodu, chránit ji před přílivem bezdomovců a dalších pochybných individuí. Teď už na to ale nemám ani sílu ani finance," vysvětluje snahu budovu prodat její majitel Bednář.
Odmítnutí jeho nabídek i vstup do dražby komentovala starostka Stanislava Švarcová lakonicky: "Zastupitelstvo rozhodlo, že město se dražby nezúčastní."
Námitku, že teď radnice nebude mít jakoukoli možnost další osud budovy ovlivnit, odmítla komentovat. Již před časem nicméně uvedla, že je přesvědčená o tom, že Lanškroun není město, kde by byl nedostatek bytů.
"V současné době není zcela aktuální ani domov pro seniory," dodala starostka.
Podle informací z úřadu je nicméně skutečnost poněkud jiná. Na vyřízení tu údajně čeká více než šedesát žádostí o přijetí do domova pro seniory. Další osud Pohody a možný příliv problémových a nepřizpůsobivých lidí do města však na rozdíl od zastupitelů trápí obyvatele Lanškrouna.
"Že se sem mají nastěhovat nějací Romové, to jsme slyšela už několikrát. Vlastně se o tom mluví už od loňska. Nelíbí se to mně ani mým známým. A musím se přiznat, že mám strach z toho, co se tady bude dít, jestli se sem opravdu nastěhují," uvedla prodavačka Kateřina Hanáková.


Lidé mají strach, aby nedopadli jako na Šluknovsku
Poukazuje přitom na to, jak vypadá situace v některých oblastech na severu Čech nebo v poslední době v Českých Budějovicích.
"Nedovedu si to dost dobře představit, co by se dělo, kdyby tu vyrostlo nějaké ghetto," dodala prodavačka.
Že není tahle možnost vyloučena, vyplývá nepřímo i ze slov Dany Beranové, šéfky realitní a dražební společnosti Mozaika, která dražbu organizuje.
"Řekla bych, že zájem o hotel Pohoda je značný. Rozhodně větší, než když jsme ho nabízeli v přímém prodeji," uvedla Beranová a dodala, že konečný počet potencionálních kupců se ukáže až při samotné dražbě.
"Dost se jich bylo na budovu podívat, teď se zajímají další a další," dodala šéfka realitky.
Zvýšený zájem si vysvětluje tím, že původně majitel požadoval 10,5 milionu korun, v dražbě ale bude vyvolávací cena o více než dva a půl milionu korun nižší.
"Po dohodě s majitelem jsme stanovili vyvolávací cenu na sedm milionů devět set tisíc," upřesnila.
Strukturu zájemců nicméně sdělit odmítla s tím, že se jedná o předmět obchodního tajemství. "Mohu jen potvrdit, že je velmi různorodá," dodala Beranová.
O přílivu Romů do Lanškrouna v souvislosti s prodejem Pohody se hovořilo už v loňském roce. Zprávy o tom, že tamější farář Zbigniew Czendlik hodlá do města nastěhovat několik set Romů, se však ukázaly jako nepodložené. Obyvatele uklidnilo tehdejší vyjádření starostky Stanislavy Švarcové, podle níž se nic podobného nechystá.
"Dneska už to ale tak jisté není. Jisté je jen to, a nemyslím si to jenom já, že se radnice do dražby přihlásit měla," myslí si prodavačka Hanáková.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.