Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

MF Dnes: Radní v Rudolticích se rozhodli, že vymění ředitelku místní základní a mateřské školy. Vyhlásili proto výběrové řízení na nového ředitele.
Dosavadní šéfka školy Lenka Havlenová jim však záměr kazila. Byla jednou ze čtyř uchazečů, kteří splnili podmínky, a následné výběrové řízení hladce vyhrála. Radní však nakonec rozhodli, že novou ředitelkou jmenují Renatu Pávkovou, která skončila třetí.


"Ze zákona má pořadí jen doporučující charakter, i zákonodárci předpokládali, že vítězství ve výběrovém řízení nemusí znamenat nejvhodnějšího kandidáta," uvedla starostka Rudoltic Lenka Bártlová.


Jenomže takový postup se nelíbí nejen vítězce konkurzu, ale ani rodičům dětí a dalším lidem v Rudolticích. Ti dokonce chystají petici proti jmenování jiné ředitelky.
"Lenka Havlenová podala důkaz radě obce o tom, že je kompetentní. Bohužel to radě obce nestačilo a rozhodla, že místo ředitelky bude nadále vykonávat uchazečka, kterou odborná komise zařadila až na třetí místo," uvedla Iva Skalická, zaměstnankyně školy.


Starostka však na jmenování Pávkové trvá. "Radní měli výhrady k průhlednosti hospodaření a ke spolupráci se zřizovatelem," uvedla Bártlová. Zároveň ale dodala, že žádná kontrola nikdy nenašla v hospodaření školy nějaký průšvih.


Radní na protesty nakonec reagovali a našli způsob, jak z Pávkové udělat vítězku. Vyhlásili ještě jedno kolo výběrového řízení, které spočívalo v pohovoru s radními.
Ti pak mohli na základě subjektivních dojmů přidělovat kandidátům body dle vlastního uvážení.


Z tohoto druhého kola už jako jasný vítěz vyšla právě Renata Pávková, které radní dali nejvíce bodů. O podivném výběrovém řízení se obratem rozjela rozsáhlá debata na internetu.


"Tady nejde o paní Havlenovou ani o paní Pávkovou. Tady jde o samotnou volbu ředitele. Copak vám by se líbilo vyhrát konkurs na místo vedoucího, ale protože v té firmě sedí Pepa s Karlem, kteří vás nemohou vystát a právě oni rozhodují o novém vedoucím, tak máte smůlu?" píše jeden z rozhořčených lidí na internetové diskusi.


Ti přitom musí debatovat na stránkách lanskrounsko.cz, kde pro lidi z Rudoltic otevřel diskusi správce webu. Internetová debata na rudoltických webových stránkách je totiž zrušená. I tady ale starostka Bártlová argumentuje podle ní správným postupem.


"O zrušení diskuse jsem nerozhodla já, ale rada obce. Zastupitelstvo obce následně tuto věc řešilo na veřejném zasedání, v debatě totiž zaznívaly anonymní osobní útoky," uvedla starostka.


Na uvedených stránkách lanskrounsko.cz však žádné podobné výrazy ani výroky nejsou.


Končící ředitelka Havlenová říká, že se těžko domůže toho, aby byla uznána jako vítězka konkurzu. Radní obce v tomto mají takřka neomezenou moc.


"Nemám žádnou páku. Budu ještě žádat zastupitelstvo, aby na průběh výběrového řízení poukázalo. Pak ještě připadá v úvahu petice, která se snad chystá," uvedla Havlenová.
Zastupitelstvo ale ředitelce těžko pomůže, když novou nástupkyni schválila jednomyslně rada z koalice, která má v zastupitelstvu většinu.


Navíc Havlenová je opoziční zastupitelkou na rudoltickém obecním úřadu. Že by ale za jejím odvoláním byl politický spor, nechtěl nikdo ze zúčastněných přiznat.


Martin Ťopek

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.