Good afternoon, it is Wednesday 12.8.2020. It is the nameday of Klára, tommorow is the nameday of Alena.

Orlický deník: Jedna z dominant Lanškrouna, železobetonový komín, který vítá motoristy při vjezdu od Ústí, půjde k zemi. Ustoupit musí novému obchodnímu centru, jehož stavbu chystá v Lanš
krouně developerská firma.Název řetězce
 zatím nezveřejnili

Sto tři metry vysoký komín bývalé „teslácké kotelny" vyrostl v osmdesátých letech minulého století. Stojí na pozemcích v průmyslové zóně ve Dvořákově ulici, které si vyhlédl developer pro stavbu supermarketu jednoho z obchodních řetězců. Kterého, nechce zveřejnit. „Tuto informaci bohužel ještě nemůžeme poskytnout z důvodů vyplývajících ze smluvních závazků s naším obchodním partnerem," uvedl zástupce developera Jaromír Skalník.


Variant na odstranění komína bylo několik. Jisté je, že střílet se nebude. „Bude rozebraný pro částech s tím, že prvních třicet, čtyřicet metrů rozeberou horolezci," potvrdil Jaromír Skalník. Demolice komína má předcházet stavbě obchoďáku. „Pokud nedojde k něčemu nepředvídanému, představujeme si srpen, nejpozději září letošního roku," dodal zástupce developera. Příprava stavby jde o trochu pomaleji, než bylo původně v plánu. „Dnes jsme ve stadiu, kdy bychom do začátku letních prázdnin chtěli podat žádost o územní rozhodnutí," uvedl Jaromír Skalník. Zatím to vypadá, že na jaře příštího roku by mohla začít stavba samotného obchodního centra a otevírat by se mohlo na podzim. Vedle něj má být parkoviště, které by v konečné fázi mělo pojmout až sto osmdesát aut.


Myslí si, že je další market zbytečný

Ne všichni jsou z představy nového obchodního centra v Lanškrouně nadšení. S otevřenou náručí ho nevítá ani rada města. „Rada města vydala stanovisko, v němž konstatovala, že záměr stavby nepodporuje, protože se domnívá, že plánovaná stavba není pro město nezbytná," uvedla Petra Brejšová z kanceláře starostky a tajemníka.


Proti stavbě supermarketu v Lanškrouně se postavila také občanská iniciativa Lanškrounské fórum a spolu s ní dalších téměř 200 uživatelů facebooku.
„Domníváme se, že v Lanškrouně již není potřeba čtvrtého supermarketu, výstavbou by došlo k dalšímu ohrožení místních živnostníků a zemědělců. Další supermarket ohrozí trend, kdy se společnost začíná vracet k lokálním potravinám, které jsou často mnohem kvalitnější než ty nabízené v nadnárodních řetězcích," vyjmenoval hlavní důvody nesouhlasu s dalším marketem jeden ze zakladatelů Lanškrounského fóra Matěj Brýdl.


Zástupce developera to nevidí tak černě. „Na facebooku probíhají nějaké diskuze, mě ale velice překvapilo, protože na podobné reakce jsme zvyklí, že dvě třetiny obyvatelstva obchodní centrum vítají. Alespoň to jsou informace, které mám k dispozici," uvedl Jaromír Skalník a dodal: „Pro město bude mít přínos v každém případě, já tvrdím, že i když se v uvozovkách bavíme o nevzhledných škatulích, je to lepší než cokoliv stávajícího, co je tam teď."


Na webových stránkách města byla uspořádána anketa, která vyzněla ve prospěch nového obchodního centra. Posléze se ozvaly kritické hlasy, že hlasující Lanškrouňáci vlastně ani neznali podobu stavby a někteří prý hlasovali vícekrát.


Autor: Dana Pokorná

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.