Good afternoon, it is Monday 13.7.2020. It is the nameday of Markéta, tommorow is the nameday of Karolína.

Bulletin

200712 poliklinika4V roce 1954 budovu převzal od města stát - Okresní národní výbor v Lanškrouně a o dva roky později ji získal Okresní ústav národního zdraví v Lanškrouně. To bylo pro objekt zcela nové využití, vyžadující další stavební úpravy.

Než se ale budeme zabývat stavem budovy, zalistujme městskou kronikou, abychom zjistili, co v ní najdeme o lanškrounském zdravotnictví po 2. světové válce. Kronika zachycuje několik významných událostí dotýkajících se zdraví obyvatel:

200703 vary

Poslední snímek filmové přehlídky Tady Vary z americké produkce s českými titulky nazvaný Honey Boy se promítá v sobotu 11. července od 20 hodin v Kině Lanškroun.

Dvanáctiletý Otis je dětský herec, kterému asistuje jeho otec James, kdysi profesí klaun a zároveň alkoholik s problémy se zákonem.

200611 kinoLetní kino v zámecké zahradě dává v sobotu 11. července od 21:30 hod. česko-slovenskou komedii/drama Příliš osobní známost. V případě nepříznivého počasí se promítání přesouvá do Kina Lanškroun. Vstupné 90 Kč.

200611 klV rámci Kulturního léta v zámecké zahradě vystoupí v pátek 10. července cimbálová muzika Falešnica a folklorní soubor Jitřenka.

 

200708 rizeniZákaz řízení motorových vozidel není banalita, která by se mohla porušovat. To však neměl na paměti manželský pár z Lanškrounska.

Policisté z Oddělení hlídkové služby Ústí nad Orlicí při silniční kontrole zastavili, mezi obcemi Luková a Žichlínek na Lanškrounsku, pětadvacetiletou řidičku osobního vozidla značky Audi A6.

200706 hadankaMnozí návštěvníci lanškrounského hřbitova procházejí mezi náhrobky a zajímají se, kdo zde je pochován. Mnohdy najdou jména svých známých, aniž by tušili, že je už nikdy nepotkají. Jsou zde impozantní hrobky významných lanškrounských občanů a vedle nich hroby se stěží čitelným textem.
Jedním z nich je i hrob, který je předmětem dnešní hádanky. Snímkem vám jej připomínáme, ale: VÍTE KOMU NÁLEŽÍ TOTO MÍSTO POSLEDNÍHO SPOČINUTÍ? V ČEM TKVÍ JEHO JEDINEČNOST?

Do redakce nebyla zaslána žádná správná odpověď.

200705 poliklinikaPo konfiskaci budovy čp. 43 ji do svého majetku získalo město Lanškroun. O dům projevilo zájem Ministerstvo spravedlnosti, které zvažovalo možnost přestěhovat do ní okresní soud. Ten v roce 1949 sídlil v bývalé vile zlatníka Rudolfa Emila Langera, čp. 335 (dnešní kulturní dům). Ministerstvo spravedlnosti proto najalo technického znalce, který měl vypracovat znalecké posudky na současné sídlo soudu v Nádražní 335 (kulturní dům) a případné sídlo nové, tj. čp. 43/I v ulici S. Čecha (poliklinika).

200630 zusAbsolventský koncert žáků hudebního a výtvarného oboru ZUŠ měl slibný začátek. Farní zahrada byla 29. června zaplněná diváky, kolem byly vystavené výtvarné práce a na jevišti vystupovali první koncertující. Moderátorka Andrea Stašková si asi při třetím vstupu pochvalovala, že po celodenním dešti se krásně vyčasilo... a během několika minut se spustil takový déšť, že diváci prchli pod stříšku a v hledišti zůstaly jen prázdné židle.

200629 lagunyVytrvalý déšť zvedá hladinu Ostrovského a Třešňovského potoka. Během pondělí 29. června v Lanškrouně napršelo 46 mm vody. Déšť se naštěstí rozložil do téměř celého dne, takže kanalizace na většině míst vodu stíhá odvádět. Půda je však v povrchové vrstvě natolik nasáklá vodou, že v některých místech vznikají laguny.

200628 poliklinika2Starší ze synů Eduarda Silného Viktor studoval na lanškrounském gymnáziu, absolvoval ve školním roce 1890/91. Pracoval jako novinář. Zemřel 13. listopadu 1903 ve věku třiceti let. Ačkoliv má náhrobek na zdejším hřbitově, Lanškroun pravděpodobně není místem jeho skonu.